Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесмен предлага работа в София на украински бежанци

Мария Минчева: Украински граждани с хуманитарен или статут на бежанец могат да работят у нас

До 200 хиляди бежанци могат да бъдат поети от българския трудов пазар

| обновено на 28.02.22 в 11:25
Хора, напускащи Украйна, пристигат на границата със Словакия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Собственик на малък бизнес в София предлага работа на украински бежанци от войната.

Емил Кирилов е собственик на малък семеен ресторант в София и може да предложи работа и дом на до пет човека за неограничен период от време.

Първите двама, младо семейство с две деца, вече пътуват към България, разказа той за БНР:

"Правя го заради хората и това мога да предложа. Това мога да предложа и тук в квартала ще намеря някакво голямо жилище и ще им го наема, няма проблем. Писа ми жена посредник. Мъж и жена са, млади са явно, защото децата им са малки.

Отделно ще им плащаме осигуровки, защото те евентуално ще бъдат на трудов договор, трябва да плащаме 300-400 лева осигуровки на тези хора поне.

Обаждаха ми се разни колеги и аз им казах, дайте да ги вземем хората. Само, че аз съм им дал условията - да им намерят и дом, защото, за да те вземат на работа, пък да плащаш в София, особено тези наеми, които са в момента, е малко тъпо".

От предложения за работа и дом в социалните мрежи може да се намери всичко необходимо, включително безплатни юридически услуги.

"Нашето законодателство предвижда български работодатели да могат да наемат на работа украински или други граждани, ако те имат статут на бежанец или на хора с хуманитарен статут, тогава те са приравнени дефакто на българските граждани.

Те могат да се регистрират в бюрата по труда, могат да ползват всички мерки, които ползват българските безработни по Закона за насърчаване на заетостта.  Могат да участват в обучения и всякакви други мерки, които да ги насърчават да се включват в пазара на труда", коментира за БНР Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара.

"Проблемът тук е чисто процедурен. Първо тези лица трябва да имат предоставен някакъв статут - статут на бежанец или хуманитарен статут, за да могат да ползват тези права.

Когато са в процедура на предоставяне на международна закрила, те трябва да изчакат поне три месеца след подаване на молбата, за да могат да се ползват от тези права. Ако имат и затруднения с българския език, това ще удължи още достъпът им до пазара до труда.

Затова е добре да се помисли за някаква специална програма, която да предвижда съкратени срокове с оглед на украинската криза, за да могат докумените на украински граждани да бъдат по-бързо обработвани и те да имат по-бърз достъп до труда", поясни още Минчева.

"Това касае граждани от трети държави, които не са от страни членки на Европейския съюз, които имат статут на бежанец или хуманитарен статут", допълни Мария Минчева в "Хоризонт до обед".

"Хуманитарен статут се предоставя на чужденец, който може да бъде изложен на реална опасност,  поради тежки заплахи срещу живота, в случай на въоражен международен или вътрешен конфликт, което като че ли отговаря на ситуацията, в която се намират украинските граждани", каза още Минчева.

"Украинци, които са с двойно гражданство, те са български граждани и при тях не се прилага същата процедура. Те си ползват всички права на български граждани, но те не би следвало да търсят убежище, защото се прибират в родината си, след като са с двойно гражданство", уточни още експертът.

По думите й до 200 хиляди укрански бежанци биха могли да бъдат поети от българския трудов пазар, но с висчки условности за срокове и териториално разпределение. Но не знаем дали изобщо ще има такъв поток, каза още Минчева.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съд потвърди решение на КПКОНПИ за кмета на Горна Оряховица

Административният съд във Велико Търново потвърди решението на Антикорупционната комисия за конфликт на интереси при кмета на община Горна Оряховица Николай Рашков, който е подписал договор с фирмата на своята майка за продажбата на 8 общински терена. В края на последния мандат на предишния кмет на Горна Оряховица Добромир Добрев е проведен..

публикувано на 19.02.25 в 10:42

Зумба в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата

В рамките на третото издание на Party in Pink Zumbathon започват поредица благотворителни събития в подкрепа на борбата срещу рака на гърдата . Зумбаинструктори и ентусиасти от над 10 града в България за трета поредна година ще издигнат много важна кауза - промяна в статистиката за рака на гърдата. Кампанията има за цел да събере средства за..

публикувано на 19.02.25 в 10:20

И в Гърция бойкотират големите търговски вериги

Гърците днес бойкотират магазините заради високите цени, като особено активни са пенсионерите. "Нито едно евро на търговците", призовават днес в деня на протест срещу високите цени на стоките от първа необходимост. Големите търговски вериги са празни въпреки намаленията, които обявиха днес. Пазаруваме най-необходимото от малките..

публикувано на 19.02.25 в 10:13

"Възраждане" пита министри: Ще участваме ли във военна операция в Украйна?

Депутатите включиха нова точка в дневния си ред, с която ще започнат работа утре. По искане на "Възраждане" ще се проведе изслушване на министрите на отбраната и външните работи за въпросник, изготвен от Съединените щати, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на територията на Украйна. Против..

публикувано на 19.02.25 в 10:12

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: 34 г. не се приема закон за оспорване на изборите, предвиден в Конституцията

От 34 години в България се самозаблуждаваме, че имаме честни и прозрачни избори . Това заяви пред БНР Красимира Катинчарова депутат от "Величие" в 50-ото Народно събрание. В преходните и заключителни разпоредби на Конституцията през 1991 г. има заложен текст, в който се казва, че до 3 години трябва да бъде приет  специален закон за оспорването на..

публикувано на 19.02.25 в 09:45
Мария Спирова

Мария Спирова: Tръмп и Путин играят ръгби, а Зеленски ще е топката

" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ".  Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според нея обаче съпротивителни сили има:  "Тях ги има, защото ние скоро ще разберем, че Тръмп изобщо не се интересува от това ние дали ще станем като него или не, той иска нас да ни няма . Ние рано или..

публикувано на 19.02.25 в 09:33