Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартениците станаха експонати в русенския музей

Снимка: Радио ВИДИН


Научно изследване, свързано с мартениците и първомартенската обредност показва, че това е един от малкото празници, които не се различават в различните региони на страната и хората от Видин до Варна вплитат в белия и червения конец пожеланията си за здраве и надеждата си за плодородие.

Това изследване е на музейните специалисти от Русе. А мартениците влязоха в музея. Нима са експонати? Оказва се, че да, имат историческа стойност, но най-важни са разказите на хората, спомените и какво пренасяме в поколенията. Регионалният исторически музей в Русе е първият в страната, чийто специалисти обогатиха фондовете си с мартеници от различни епохи. Нещо повече - благодарение на подкрепата от Национален фонд "Култура" са заснети и четири кратки филма за първомартенските практики. Инициатор на това изследване е етнологът Искра Тодорова.

Мартеницата вече е вписана от ЮНЕСКО като нематериално културно наследство на човечеството, а в българското съзнание тя е един от символите на етническата ни идентичност. Тя обаче се променя във времето и част от тази промяна вече е в музея. Дарители от русенския регион са предоставили 290 мартеници, над 70 картички и десетки разкази за това кога са ги получили, от кого, как са били направени и как е отбелязан празника.

Всичко това ще бъде достъпно свободно на сайта на Русенския исторически музей заедно с научните публикации и естествено легендите.

На първи март в зала "Княз Александър Първи Батенберг" на русенския музей ще бъде открита изложба с мартениците-експонати - от началото, средата и края на миналия век. Там посетителите ще видят както традиционни усукани бели и червени конци, така и майсторски изплетени макрамета и Калоферски дантели редом до брошките - с букви, цветя и любимите за децата на 80-те фосфорициращи фигурки.

Чуйте репортажа в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"ДийпСийк" доведе до срив в акциите на американски технологични компании

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп определи като сигнал за събуждане на американските технологични гиганти възхода на китайското приложение за изкуствен интелект "ДийпСийк". Платформата беше пусната миналата седмица, но вече е най-сваляното безплатно приложение в Америка, посочват Франс прес и Би Би Си. Това причини сериозни притеснения сред..

публикувано на 28.01.25 в 05:26
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова твърди, че не е осъзнавала, че извършва шпионаж

Катрин Иванова, обвинена в шпионаж в полза на Русия, заяви, че е била убедена, че е помагала за проследяването на беглец, издирван от "Интерпол". Това стана ясно след поредния ден от продължаващия процес срещу шпионска клетка от шестима български граждани в Обединеното кралсво. Явявайки се в Централния наказателен съд, Катрин Иванова каза, че е..

публикувано на 28.01.25 в 04:58

Съветът за съвместно управление ще обсъди финансовото състояние на държавата

Управляващите се събират отново на съвет, за да обсъдят финансовата ситуация в държавата - във вторник, 28 февруари. На срещата преди седмица финансовият министър Теменужка Петкова изнесе тревожни данни състоянието на държавната хазна и стана ясно, че се очаква тя да представи мерки за оздравяване на бюджета. Следващото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 22:06
Тунел

Промени в движението по магистрала "Струма"

От 9 до 17 часа във вторник, 28 януари, движението в тунел "Железница“ на автомагистрала "Струма“ в посока София ще бъде преустановено.   Трафикът към столицата ще се пренасочва от пътен възел "Симитли" по главен път Е-79 до кръговото кръстовище преди Благоевград. Временната промяна в организацията на движение е за гаранционното поддържане на настилката..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова (вляво) - Козлодуй, 27 януари 2025

Според председателя на НС, ако държавата има възможности и ресурси, може да се мисли за втора АЕЦ

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прогнозира, че до 10 март ще бъде приет бюджета за тази година. След посещението си в АЕЦ "Козлодуй" Киселова потвърди ангажимента на управляващата коалиция за развитие на ядрената ни енергетика, като не изключи и възможността за изграждане на нови мощности в Белене. До 10 март бюджетът на..

публикувано на 27.01.25 в 20:14

Продължават опитите за откриване на кабинет за спешна помощ в Дупница

Предстои среща с представители на Министерството на здравеопазването, депутати, експерти за откриването на кабинет за неотложна помощ в Дупница, каза областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Замисля се и кръгла маса по проблема. Такъв кабинет е имало до 1 декември м.г., когато е закрит заради несъгласието на личните лекари..

публикувано на 27.01.25 в 20:06
Снимката е илюстративна.

Шофьорът с глоби за 17 хил. лв., хванат да кара без книжка, има шанс законно да се върне на пътя

Шофьорът от Сливен, в чието досие има глоби за над 17 хиляди лева и е лишаван два пъти от свидетелството си за управление, има законов шанс да се върне отново на пътя. Това стана ясно днес, след като от полицията обявиха, че 42-годишният мъж отново е заловен да шофира преди няколко дни в град Шивачево, след повторното отнемане на книжката му през..

публикувано на 27.01.25 в 20:01