Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци от Добрич извозват бежанци от границите, хотели в Балчик ги приютяват

| обновено на 01.03.22 в 15:07

Седем автомобила и един микробус тръгнаха днес от Добрич към границата с Украйна, за да осигурят транспорт на бежанци, които нямат възможност да се придвижат до България. Доброволците се организираха в социалните мрежи в рамките на два дни, а към тях се присъедини и Община Добрич, която осигури още два микробуса, които могат да превозят общо 15 бежанци от войната в Украйна. 

Автомобилите ще превозят и хранителни и санитарно-хигиенни материали, които да оставят на границата. 

Автомобили тръгнаха от Добрич, Нови пазар, Генерал Тошево и Варна. От Исакча ще се отправят към Паланка, Молдова. Предварително около седем души вече са предложили свои апартаменти и къщи, в които могат да осигурят подслон за над 20 бежанци

Всички превозни средства са заредени с хранителни пакети, вода и хигиенни материали. Община Добрич има възможност да осигури четири общински жилища, които до пристигането на хората ще бъдат оборудвани с мебели и електрически уреди. 

Организаторът на акцията Ивайло Донев сподели, че заради нападения от изминалата нощ предполагат, че още при Исакча ще успеят да напълнят по-голямата част от автомобилите. 

Румен Сарандев от БНР - Варна се отзовава на апела за търсене на доброволци и днес също пътува с групата. Витан Тачев споделя, че не е имал нито за миг колебание дали да тръгне към границата и посочи, че в такива моменти на първо време трябва да бъдем хора, готови да помогнат на други, изпаднали в беда. 

Киевската жп гара, 28 февруари 2022 г., снимка: ЕПА/БГНЕС

Организирана е и стая на първия етаж в сградата на Читалището „Йордан Йовков“, където от Българо-украинското дружество „Добруджа – Украйна“ ще координират настаняването и оказването на помощ за украинските граждани, които са настанени в областта. 

Хотелиери от Балчик вече са настанили десетки украински и български граждани, бягащи от войната в Украйна.

Около 90 са вече приютените в един от хотелите. Собственикът на хотела, неговата сестра и управителят не спират да отговарят на поредните телефонни обаждания на следващите, които търсят подслон.

Войната заварила етническата българка Катрин Рашкавна, доскоро живяла в Одеса, и дъщеря ѝ Злата, на границата с Молдова. В дома им останала възрастната й неподвижната й майка, която помни Великата отечествена война. Катрин разказва как майка ѝ все се запасявала, а тя от своя страна я убеждавала как войната отдавна е свършила.

„Мисля, че е нужна психологическа помощ, особено за децата. Не знам как да говоря с тях за войната. Като възрастен човек аз мога да го разбера, но как да го обясня на дете“, казва през сълзи Рашкавна.

Рая Кругова също е от Одеса, тук е с двете си дъщери – на 10 и 16 години.  

„Приготвих лекарства, документи. Съпругът ми е моряк, работи зад граница. Сега не знам нищо – какво ще се случи с нас, къде ще бъдем.“

Собственикът на хотела Симеон Господинов отваря вратите му и сърцето си, но се надява на повече подкрепа от държавата и институциите, защото тук хората нямат нужда само от подслон и храна

Стотици бежанци напускат Украйна, 27 февруари 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Да посрещнете тези хора – майки, деца, бременни жени, бягащи от един ужас, описващи един ужас, хора до съвсем скоро живели уютно и хубаво и в един момент загубили всичко“, казва Господинов.

Според него държавата трябва да влезе в ролята на координатор и да окаже правна и друга помощ на бежанците.

„София е много далече, а имам обаждане за нови 150 човека, при положение, че нямам такъв капацитет, нито колегите, които са отворили към момента.“

А хората в хотела имат само едно единствено желание – да си отидат у дома. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51