Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци от Добрич извозват бежанци от границите, хотели в Балчик ги приютяват

| обновено на 01.03.22 в 15:07

Седем автомобила и един микробус тръгнаха днес от Добрич към границата с Украйна, за да осигурят транспорт на бежанци, които нямат възможност да се придвижат до България. Доброволците се организираха в социалните мрежи в рамките на два дни, а към тях се присъедини и Община Добрич, която осигури още два микробуса, които могат да превозят общо 15 бежанци от войната в Украйна. 

Автомобилите ще превозят и хранителни и санитарно-хигиенни материали, които да оставят на границата. 

Автомобили тръгнаха от Добрич, Нови пазар, Генерал Тошево и Варна. От Исакча ще се отправят към Паланка, Молдова. Предварително около седем души вече са предложили свои апартаменти и къщи, в които могат да осигурят подслон за над 20 бежанци

Всички превозни средства са заредени с хранителни пакети, вода и хигиенни материали. Община Добрич има възможност да осигури четири общински жилища, които до пристигането на хората ще бъдат оборудвани с мебели и електрически уреди. 

Организаторът на акцията Ивайло Донев сподели, че заради нападения от изминалата нощ предполагат, че още при Исакча ще успеят да напълнят по-голямата част от автомобилите. 

Румен Сарандев от БНР - Варна се отзовава на апела за търсене на доброволци и днес също пътува с групата. Витан Тачев споделя, че не е имал нито за миг колебание дали да тръгне към границата и посочи, че в такива моменти на първо време трябва да бъдем хора, готови да помогнат на други, изпаднали в беда. 

Киевската жп гара, 28 февруари 2022 г., снимка: ЕПА/БГНЕС

Организирана е и стая на първия етаж в сградата на Читалището „Йордан Йовков“, където от Българо-украинското дружество „Добруджа – Украйна“ ще координират настаняването и оказването на помощ за украинските граждани, които са настанени в областта. 

Хотелиери от Балчик вече са настанили десетки украински и български граждани, бягащи от войната в Украйна.

Около 90 са вече приютените в един от хотелите. Собственикът на хотела, неговата сестра и управителят не спират да отговарят на поредните телефонни обаждания на следващите, които търсят подслон.

Войната заварила етническата българка Катрин Рашкавна, доскоро живяла в Одеса, и дъщеря ѝ Злата, на границата с Молдова. В дома им останала възрастната й неподвижната й майка, която помни Великата отечествена война. Катрин разказва как майка ѝ все се запасявала, а тя от своя страна я убеждавала как войната отдавна е свършила.

„Мисля, че е нужна психологическа помощ, особено за децата. Не знам как да говоря с тях за войната. Като възрастен човек аз мога да го разбера, но как да го обясня на дете“, казва през сълзи Рашкавна.

Рая Кругова също е от Одеса, тук е с двете си дъщери – на 10 и 16 години.  

„Приготвих лекарства, документи. Съпругът ми е моряк, работи зад граница. Сега не знам нищо – какво ще се случи с нас, къде ще бъдем.“

Собственикът на хотела Симеон Господинов отваря вратите му и сърцето си, но се надява на повече подкрепа от държавата и институциите, защото тук хората нямат нужда само от подслон и храна

Стотици бежанци напускат Украйна, 27 февруари 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Да посрещнете тези хора – майки, деца, бременни жени, бягащи от един ужас, описващи един ужас, хора до съвсем скоро живели уютно и хубаво и в един момент загубили всичко“, казва Господинов.

Според него държавата трябва да влезе в ролята на координатор и да окаже правна и друга помощ на бежанците.

„София е много далече, а имам обаждане за нови 150 човека, при положение, че нямам такъв капацитет, нито колегите, които са отворили към момента.“

А хората в хотела имат само едно единствено желание – да си отидат у дома. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02