Военните действия в Украйна върнаха в дневния ред и идеята за демонтиране на паметника. Няма обаче законова процедура за това - казват от Областната управа, която стопанисва държавната собственост, изградена на терен на Столичната община.
Въпросът за демонтирането на паметника на Съветската армия бе поставен на заседанието на Столичния общински съвет миналата седмица от независимия общински съветник Методи Лалов. На заседанието стана ясно, че няма възложена процедура от кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков, затова той даде зелена светлина на експертите от районната администрация да направят предложения за процедурата.
„За тези 30 години, откакто е започнала някаква процедура, има натрупана огромна маса от документи, решения, предложения, понякога взаимоизключващи се или противоречащи си. И след като и Столична община и държавата не успяха да постигнат прогрес, изведнъж се оказа, че районната администрация е най-компетентна да го направи“, поясни Трайков.
Според Трайчо Трайков скулптурните фигури от паметника имат „своята стойност и като произведения на изкуството, и като свидетелства на времето“ и със сигурност трябва да бъдат „запазени и поставени на място, където всеки може да ги види.
„Не е редно този монумент да изпълнява функцията, поради която е построен – да оказва психологическо и политическо въздействие“, както е записано в решението от 1954 година, мотивира се още Трайчо Трайков, според когото „нямаме нужда вече от това“.
За премахване на паметника на Съветската армия решение не може да вземе районен кмет, тъй като собственик на монумента, който е изграден на общинска земя е държавата. За паметника отговаря областният управител.
Към момента няма ясна законова процедура, казват от кабинета на областния управител на София град, тъй като казусът е без прецедент.
Общинските съветници са на различни мнения. Независимият Борис Бонев е за премахването на паметника от центъра на София.
„Този паметник като изключително силна разделителна линия трябва да бъде гледан обективно, а не идеологически. Обективната истина е, че надписът на този паметник е погрешен и не отговаря на историческата истина за освободителна за българския народ съветска армия. Същевременно трябва да си даваме сметка, че именно съветската армия е тази, която е дала най-много жертви за спасяването на Европа от нацизма. Трябва много внимателно да намерим баланса между отдаването на почит между милионите загинали съветски войници и пропагандната машина, която от доста години действа в България.“
Категорично срещу преместването на паметника на Съветската армия са общинските съветници от БСП в Столичния общински съвет. По инициатива на градската организация вчера паметникът беше почистен, тъй като за пореден път бе оцветен и издраскан с обидни думи.
„Това е памет, това е почит към една армия, която много хора си позволяват да наричат окупационна, но тя в най-голяма степен е допринесла за заличаване на нацистите и кафявата чума от Европа“, коментира Иван Таков, според когото акт на вандализъм не е начин за изразяване на позиция.
„А най-интересното е, че в рамките на Съветския съюз и на Червената армия е имало и немалко украинци, които са се били за освобождението на Европа от нацизма, затова е много странно по този начин да бъде поругаван паметник и то с такива надписи.“
Таков припомни, че има позиция на изпълнителното бюро на Градския съвет срещу преместването и разрушаването на паметника „като контратеза на приказките на Трайчо Трайков и действията, които би предприел срещу премахването на паметника“.
Жителите на София също са на различни мнения. Едните се обединиха с настояване за премахване на паметника от центъра на София. Други са категорични, че мястото му е точно там, където е сега.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл.Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..