Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанци от Украйна имат проблем с уреждането на хуманитарен статут

Граничният пункт Исакча
Снимка: Румен Сарандев

Украински граждани, пристигнали по Южното Черноморие, сигнализираха за сериозен проблем с регистрацията им в страната. Те твърдят, че от отделите по „Миграция“ по места ги изпращат в София, Харманли или Нова Загора, за да им бъде даден хуманитарен статут. Причината е, че правомощия за издаването на такъв статут има само Държавната агенция по бежанците.

От Сектор „Миграция“ в Бургас могат само да приемат заявленията на чужденците, които да препратят към София, посочват от полицията. Това е така, защото за хуманитарен статут се снемат биометрични данни, което се извършва само в трите посочени града. 

Украинските граждани от български произход могат да получат разрешение за продължително или постоянно пребиваване в България, в случай че имат сключен трудов договор с български работодател за срок, по-голям от 6 месеца.

В момента украинците могат да останат у нас 90 дни, без да имат хуманитарен статут на бежанци. Срокът може да бъде удължен заради извънредните обстоятелства. Проблемът обаче трябва да се реши на държавно ниво. Един от вариантите е да бъде разкрит мобилен пункт в Бургас.  

Ирина Кизикова е пристигнала у нас с двете си деца на 27 февруари. Установили са се в Черноморец. Препращат я към София, а тя не знае как да стигне до столицата, нито къде да остане там.

Юрисконсултът Пламен Тотов се опитва да помогне на бежанците. Той работи в център за оказване на помощ на рускоговорящи граждани. Телефонът му не спира да звъни. Според него хуманитарен статут би следвало да може да предоставя всеки държавен орган. Тотов недоумява защо документите трябва да се подават само в София, Нова Загора и Харманли.

„Това адски много затруднява тези изтормозени от войната граждани. Как е възможно тези хора, които едва са дошли дотук и са бедстващи, да ги изпращат по други градове, като те не познават нито България, нито държавните институции, трудно разговарят на български език. Нямат коли.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08

Затягат мерките срещу тротинетките и във Враца

Местната управа във Враца затяга мерките срещу колоездачите и управляващите тротинетки в пешеходния градски център . Това е поредният град у нас, в който зачестяват инцидентите с този тип возила и общинските власти предприемат ответни действия. Борислав Зарев: От началото на 2024 са станали 31 ПТП-та с тротинетки, има и загинал..

публикувано на 10.10.24 в 08:50
Ваня Василева

Ролята на физическата активност в борбата с рака на гърдата и пътят към възстановяване

Ваня Василева - дългогодишен треньор, рехабилитатор и управител на столичен дамски фитнес клуб разказва за движението, здравето и физическата активност като път към възстановяване за жени с рак на гърдата.  Темата коментира и Гергана Богданова - управител на Фондация "Нана Гладуиш - Една от осем" , която даде и актуална информация за проекти и..

публикувано на 08.10.24 в 10:51
Жечка Гешовска

Жечка Гешовска - една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго

Жечка Гешовска е една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго . Казва, че като дете мечтаела да стане детектив, после хирург,  в крайна сметка става инженер и икономист, а след 13 години в Америка създават заедно със съпруга си малка транспортна фирма. Всъщност  има ли  значение  с какво се занимава човек, ако умее най-важното -..

публикувано на 07.10.24 в 15:38

Руската ПВО е унищожила 21 украински дрона

Руските части за противовъздушна отбрана са унищожили 21 украински дрона през нощта, съобщи руското министерство на отбраната. 12 от безпилотните летателни апарати са унищожени над Кримския полуостров, шест над района на Курск, а останалите над регионите Белгород, Брянск и Воронеж. Властите съобщават още за пожар, който е избухнал в склад за..

публикувано на 07.10.24 в 08:57
 Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова за третото си пътешествие в Африка

Плевенчанката Гергана Дилова се завърна от третото си пътешествие в Африка.  Нейният фото - разказ в социалните мрежи предизвиква интерес и пренася любопитните в различни страни от този  континент, който пленява с природна красота, диви животни и удивителни хора. Гергана Дилова преподава италиански език, танцува балет, а не на..

публикувано на 06.10.24 в 16:24
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39