Звукът от нея се носи през цялата Розова долина и се чува чак в Казанлък.
Повече от три години обаче камбана в красивия храм в Шипка не се използва, защото вибрациите от мощното й звучене рушат компроментираната камбанария.
През миналата година за последно камбаната бе ударена точно на 3 март. Тогава бе дадено и началото на същинската ремонтна дейност по 52-метровата кула, завършваща с традиционната позлатено кубе с форма на луковица.
За ремонтните дейности са отпуснати близо 1,6 млн. лв. Огромно 50-метрово скеле опасва входа на храм-паметника, а по него неуморно се работи с едничката цел - най-голямата камбана да може да бъде използвана отново за 120-тата годишнина от освещаването на храма през септември, припомня старозагорският митрополит Киприан.
Възстановяването на камбанарията не е лесна задача, тъй като сградата е паметник на културата от национално значение. Проектът е изработен и съгласуван след детайлно обследване на кулата. Вече е готова най-високата част на кулата, обяснява Галина Нефтянова от старозагорската фирма-изпълнител на проекта.
Силно увредени са били арките на самата камабанария, разрушениете части вече са възстановени. Използвани са само материали, от които църквата е била изградена.
През миналата година красивата сграда на Шипченския манастир се сдоби и с обновено художествено осветление, монтирано от Община Казанлък.
Църквата със златните кубета е построена в не по-малко смутни времена от днешните. Средствата за вдигането на храма са събрани от дарения в Русия и България. Работата по манастира започва през 1885 г. Заради противоречивите българо-руски отношения и тогава се забавя издигането му. Осветен е през 1902 г. от Старозагорския митрополит Методий Кусев в присъствието на граф Николай Игнатиев и българските опълченци.
Митрополит Киприан се надява храмът и обителта да порещнат тържествено 120-тата годишнина от освещаването през семтември.
По традиция и тази година на 3 март благодарствен молебен и панихида в памет на загиналите за Освобождението на България в храм-паметника „Рождество Христово" ще отслужи Старозагорският митрополит Киприан. С това ще започнат и честванията на Шипка.
И въпреки че най-голямата камбана ще остане тиха още няколко месеца, ще звучат останалите 16. Те озвучават околността и през последните дни, когато в храма се четат молитви за мир. А в костницата отново ще бъдат почетени онези близо 8 500 загинали за Освобождението ни, сред които редом са положени българи, руснаци и украинци.
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..