Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметникът на Цар Освободител - как един италианец изобрази българската свобода

Снимка: Теодора Михова

Паметникът на Цар Освободител до ден днешен може да ни служи като еталон за добре свършена работа, каза в интервю за БНР д-р Илия Мечков, главен експерт в Регионалния исторически музей в София

Авторът Арналдо Дзоки е от европейска и световна величина. Повече от 10 години преди създаването на паметника Дзоки работи отчасти в България, като има изработени 2-3 паметника преди него.

Създаването на паметника е част от историята на подобряването на руско-българските политически отношения, отбеляза Мечков.

„Целта на българските правителства и на българското управление в лицето на Фердинанд е да се върви към обявяване на независимост на България, което минава през много добри отношения с Русия. Така се стига до втората вълна от създаване на паметници на признателността към Руската империя, която ни освобождава и по-скоро към цялата нейна армия, в която влизат десетки народи.“

През 2012 г. бе извършена реставрация на паметника.  Снимка: БГНЕС

Паметникът на Цар Освободител е сред най-изящно изработените и архитектурно издържани паметници у нас, смята д-р Мечков.

Скулптурната композиция изобразява над 30 исторически фигури на военачалници, войници, политици, голяма част от които са били живи по време на създаването му, разказа той в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

През 1898 година поборническо-опълченска организация инициира създаването на паметника. Финансирането е било много сериозно – за направата му са изразходвани общо 400 000 златни лева. В конкурса са участвали 31 кандидати от 13 държави. Проектите на участниците в конкурса са били изложени в Княжеския манеж.

Част от процеса по почистване и реставрация на паметника  Снимка: БГНЕС

38-годишният тогава Арналдо Дзоки впечатлява със своя дълбок замисъл и идея, с изобразените фигури и събития от Освободителната война. По-късно Дзоки изработва и паметници, посветени на Гарибалди и неговото национално-освободително дело.  

Снимка: БГНЕС

Монументът е открит през 1907 година.

„Фердинанд успява да въздигне развитието на България във всички области и създаването на този паметник е един от примерите за европейски подход“, коментира д-р Илия Мечков.

Днес площадът около паметника често е място за протести

Чуйте повече за историята на паметника в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08