Хотелиерите от Балчик, предложили безвъзмездно настаняване на бежанци от Украйна, се срещнаха с депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев и с председателя на Комисията по политиките на българите в чужбина към Народното събрание Антоанета Цонева. Обсъдени бяха проблемите, с които се сблъскват предложилите настаняване хотелиери, липсата на адекватна реакция за подкрепа от държавата, както и статута на потърсилите убежище в нашата страна бежанци от Украйна.
Собствениците на хотели в Балчик са категорични, че независимо от огромните разходи, те няма да оставят хората без подслон, но е необходима спешна намеса на държавно ниво. Прогнозите на Ивайло Мирчев са, че след договарянето за хуманитарни коридори между Украйна и Русия, броят на бежанците в страната ни ще надхвърли 100 000.
Около 300 са вече настанените бежанци от Украйна в хотели в Балчик, които още на втория ден от военните действия обявиха в социалните мрежи готовността си да подслонят нуждаещите се. Разходите са огромни, проблемите на пристигналите в крайморския град украински граждани са много, а отговорите на този етап от държавата почти липсват. До края на март беше уточнено да останат бежанците в хотелите, след което да бъдат пренасочени за настаняване към общински и областни структури.
Според един от собствениците на хотел, в който вече има около 120 човека, сред които 42 деца, Симеон Господинов, хоризонтът вероятно ще е много по-дълъг.
„Обектите са си наши, наше е и решението да помогнем в тази трудна ситуация, но хора на улицата, каквото и да ни коства това, няма да оставим“, категоричен е и друг собственик на хотел в Балчик Пламен Козарев.
Ивайло Мирчев допълни, че ще проведе разговор с Асоциацията на банките, за да се провери каква е причината да се отказва обмяна на украинската валута в България, при положение че такъв проблем в Полша и в Румъния например няма.
Въвеждането на Директивата за временна закрила е безпрецедентен акт, който изключително много ще улесни кризата с бежанската вълна от Украйна, заяви Антоанета Цонева.
Нуждите от хранителни продукти на хотелите в Балчик не спират, така че фирми и борси, които имат тази възможност, могат да направят своето дарение. Старанието на всички доброволци е да помогнат доколкото е възможно избягалите от войната в Украйна хора, да се чувстват добре, на топло и да са нахранени. Тревожното е, че техният ресурс също е на изчерпване.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата", "по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...