Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виталий Портников: Или руските военни ще загинат при влизане в Киев, или киевчани при обсада

Колона от руска военна техника напредва към столицата Киев, 7 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хората в Украйна са изумени, че руските войски стрелят по мирните жители, че се обстрелват жилищни квартали, коментира пред „Хоризонт“ украинският журналист и политически анализатор Виталий Портников, който се намира в град Лвов, Западна Украйна.

Според Портников твърденията на руската страна, че се атакуват само военни обекти, не отговарят на истината.

„Лъжат. Вярно, в първия ден на войната имаше атаки по военни обекти - по летища, по струпвания на украински въоръжени формирования и по други цели, които бяха набелязани за ракетните удари на Русия. След това обаче, в хода на придвижването си към украинските градове, на практика руските въоръжени сили вече не стреляха по военни обекти. Повтарям, това са планомерни обстрели на цивилното население. Познавам много такива хора, които станаха жертва на подобен обстрел. Те трябваше да изоставят домовете си, именно след като те бяха подложени на ракетен или друг обстрел. Има напълно немотивирани нападения на руски войници срещу мирни жители. Целта е една - да се сплашат хората.“

Доброволци приготвят продукти за храна на отбраняващите столицата Киев, 7 март 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Запитан ще успее ли столицата Киев да се защити при атака на такова количество танкове, артилерия и жива сила на противника, който затяга обръча около града, Виталий Портников коментира:

Не разбирам каква е тактиката да се обкръжава Киев. Да, Киев може да бъде обкръжен, което досега обаче не се удаваше на руските въоръжени сили. И няма гаранции, че ще успеят в скоро време. Дори обаче и да се случи, тежката техника, като влезе в града, където има много въоръжени хора, руският контингент ще бъде унищожен по улиците на Киев. Танковете, артилерията и пехотата ги чака смърт на улиците на украинската столица. Защото ще се изправят пред съпротивата на превъзхождащ числено противник.

Представете си - танкове, които се движат по улиците на града. Те стават лесна мишена за обстрел от всяка къща, от всеки укрепен пункт. Киев е готов да се отбранява по този начин. Затова казвам, че не мога да проумея смисъла на подобни действия. Да, Киев може да бъде обкръжен и да му се спре продоволствието, което и без това е малко. Може да се спре достъпът на вода. Може да се опитат да прекъснат комуникациите, отоплението и така нататък. Това обаче ще бъде просто геноцид на един многомилионен град. Десетки хиляди хора ще умират пред очите ни. Така че възможностите са две - или руските военни да загинат, ако навлязат в Киев, или киевчани ще умрат, ако се окажат обкръжени.“

„Мисля, че страните от НАТО грешат много, като смятат, че могат да държат Путин далеч от конфликт с държавите от алианса, защото подобен конфликт вече е в неговите планове“, коментира украинският анализатор в предаването „Преди всички“.

Виталий Портников е на мнение, че Украйна няма да вземе решение, което е в нарушение на нейното териториално единство и цялост.

„Това е в противоречие с нормите на международното право и е в разрез с нашето украинско законодателство. Ако Украйна се съгласи с подобно решение, утре Русия може да наложи със сила подобно решение срещу всяка друга държава.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01