Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любовта е онова, заради което си казваш, че е имало смисъл, казва Маринов

Веселин Маринов: Успявам да съм във времето, в което сме, не го догонвам

Не съм се отричал от приятели, когато им е трудно, защото приятелството е съкровена дума, която не е за всеки

| обновено на 10.03.22 в 13:11
Веселин Маринов

"Предаването "Нощен Хоризонт" е мой спътник и любимо предаване, защото след всяко мое участие или концерт аз се прибирам у дома и често ми се налага да пътувам през нощта, така слушам всички издания на "Нощен Хоризонт", каза певецът Веселин Маринов, специален гост в "Нощен Хоризонт" на БНР.

Известният и харизматичен поп певец е любимец на поколения българи с десетки песни, посветени на любовта, многобройни концерти в над 40-годишната му музикална кариера, автор на биографичната книга - "От любов", с множество музикални награди. Освен поп песни, в репертоара си Веселин Маринов има и фолклорни песни. През годините за него песни са писали композиторите Тончо Русев, който е написал около 100 песни за Веселин Маринов, Зорница Попова, Мария Ганева, Найден Андреев, Красимир Гюлмезов и други.
Веселин Маринов и Спас Крайнин

"Никога не съм се замислял дали догонвам времето, в което живея, но си мисля, че успявам да бъда във времето, в което сме. И тук е голямата роля на самия изпълнител, говоря за творчеството си. Имах късмета и шанса да срещна композитора Тончо Русев, който промени целия ми живот в началото на 90-те години и поета Евтим Евтимов, с които бяхме едно неделимо трио в продължение на много години...Направихме десетки песни...Аз усетих в един момент, мъж на 30 години, започнах да мисля като тези безкрайно уважавани и талантливи творци, който бяха на по 70 години. Така развих моя стил и чрез другите композитори, така че да бъда близък до всички възрасти...", сподели пред БНР Маринов.

"От детството си имам незабравими спомени - безкрайно щастливи и безгрижни дни. Много исках да стана производител на хляб, защото живеехме в близост до завод за хляб. И сега ми се иска още да си направя хлебарница, да усещам мириса на прясно изпечен хляб...

Но в крайна сметка се оказа, че трябва да инвестирам през годините в много скъпата и все по-модерна техника за концертите си и музиката...", каза певецът.

Спас Крайнин

По думите на Маринов няма по лошо нещо от войната на този свят, може би само да загубиш дете:

"Много обичам Русия, пял съм стотици пъти и в бившия СССР, и в Русия, и в Украйна... Имам албум на руски, уважавам хората там с тяхната богата култура...Но каквото и да кажа, не мога да оправдая днешните действия на Русия...Аз обаче имам и друга теория, твърде дълго нямаше война, а тя идва, за да дойде и по-доброто след това...", смята певецът.

За творчеството си Маринов сподели още:

"Когато една песен има история, тя става много истинска и докосва много повече хора със своите послания. Такива са и моите балади. Пътят на един музикант може да го опишат само най-близките му хора, през всичко, което преминава и певецът, и близките хора около него...Така беше и при мен. Огромни лишения, уроците на живота, които те карат да знаеш колко да искаш".

А сега фирмите и издателските къщи правят звездите - натиск, ресурс, пари, а не както, когато аз пробивах на музикалния пазар...Много ми помогна участието в рок - група "Импулс"...чрез нея влязох и в БНР, в предаването "Музикална стълбица" при Йордан Георгиев, поканен от Дора Поборникова - една достолепна и уважавана дама", разказа още Веселин Маринов.


"Много хора са ми помагали през времето...Първият човек, на когото дължа много, е моят преподавател в Консерваторията - Петър Димитров, също на Панайот Славчев от БНТ, на Илия Кънчев, ръководител на рок-група "Импулс".

Когато правиш добро, но след един час прекрасен концерт, преди да запиш да си кажеш - и днес победих, неприятностите остават на заден план...И друго - нокога да не вземаш решения веднага, под влияние на емоцията...Има и неща, които в личния живот не бих простил, има такива неща...както и когато те предаде близък приятел...Защото приятелството е много лична, деликатна, красива и съкровена дума, тя не е за всеки", убеден е известният певец.

Веселин Маринов

"Не съм се отказвал от приятелите си, защото са били в трудна позиция в политически или обществен план - така беше и с Цветан Цветанов, и с Жан Виденов...

А иначе в тези бездуховни времена любовта е онова, заради което си казваш, че е имало смисъл - това е водещото чувство в моя репертоар, и онова, което води хората на моите концерти...

Веселин Маринов

На хората им липсва романтика, сантименталност, вяра в доброто, патриотизъм - аз имам такива песни, такива са и моите слушатели - с обич към България, толкова много мои фен-групи има, като тази във Варна. Те идват, защото така са възпитани в семейство ти, с такива ценности...", сподели още Веселин Маринов.

Още по темата в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48