„Всички ядрени държави, които имат ядрена енергетика, съгласно международните конвенции, докладват на Международната агенция за атомна енергия докладват непрекъснато радиационната обстановка, състоянието на съоръженията и свързаните с тях важни параметри за безопасността на ядрените централи“, припомни Митев. По думите му се правят ежедневни бюлетини за ситуацията в Украйна. Актуална информация за това има на сайта на Агенцията за ядрено регулиране у нас.
В АЕЦ „Чернобил“ е прекъснато подаването на информация за параметрите, които се следят, но Международната атомна агенция не е обявила това за критично и продължава да следи параметрите, до които имат достъп, в други точки на Украйна, уточни Младен Митев.
Чернобилската АЕЦ като неактивна атомна централа не представлява значителна заплаха за света, подчерта експертът.
„България е държава, която изключително много разчита на атомната енергетика и има установени традиции и опит в експлоатацията. Зеленият преход без ядрената енергетика е невъзможен“, коментира Митев в предаването „Хоризонт до обед“.
Експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“ е с хоризонт 2050-а година. Без нова ядрена мощност, когато вече трябва да сме осъществили зеленият преход, България няма да успее да запази това, което ще е постигнала в посока преминаване към зелена, нисковъглеродна енергетика, заяви Митев.
„Зеленият преход е изключително сложен процес – той е енергоемък и на ресурси, и на експертни усилия. Беше естествено ядрената енергетика в един момент също да бъде включена“, допълни експертът.
Това според него е било ясно още лятото на миналата година, когато единствената енергия, която не е повишила цената си, е била тази от възобновяеми източници.
Плановете за строеж на нови ядрени мощности у нас са под огромен въпрос, отбеляза Тодоров.
Той уточни, че зеленият преход изисква и децентрализация на производството на енергия.
„Трябва да има ясна посока към децентрализация на производството, а не към мегапроекти.“
„Виждаме колко са уязвими енергийните мегапроекти, както са централите в Украйна, въпреки че десетилетия политиците ни повтаряха тук мантрата, че не може да има война там, където има АЕЦ. Ами, може. Така че децентрализацията на производството ще даде възможност на по-голяма част от хората да произвеждат сами енергия, също така и да я продават в мрежата.“
Според Тодор Тодоров липсва визия за енергийния преход в България.
Заради последиците от войната в Украйна трябва да бъдат пренаписани много от енергийните планове и стратегии на Европейския съюз, посочи той.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..