Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младен Митев: В България зеленият преход без ядрената енергетика е невъзможен

Ще пренапише ли войната в Украйна сценариите за зеления преход

Тодор Тодоров: Трябва да се върви към децентрализация на производството, а не към мегапроекти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Радиационната обстановка е в норми, няма нарушения в пределите на безопасната експлоатация, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Младен Митев, председател на Българското ядрено дружество по повод на контрола върху атомните централи на Украйна.

„Всички ядрени държави, които имат ядрена енергетика, съгласно международните конвенции, докладват на Международната агенция за атомна енергия докладват непрекъснато радиационната обстановка, състоянието на съоръженията и свързаните с тях важни параметри за безопасността на ядрените централи“, припомни Митев. По думите му се правят ежедневни бюлетини за ситуацията в Украйна. Актуална информация за това има на сайта на Агенцията за ядрено регулиране у нас.

В АЕЦ „Чернобил“ е прекъснато подаването на информация за параметрите, които се следят, но Международната атомна агенция не е обявила това за критично и продължава да следи параметрите, до които имат достъп, в други точки на Украйна, уточни Младен Митев.

Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил, 22 април 2021 г. Снимка: ЕПА/БГНЕСЧернобилската АЕЦ като неактивна атомна централа не представлява значителна заплаха за света, подчерта експертът.

„България е държава, която изключително много разчита на атомната енергетика и има установени традиции и опит в експлоатацията. Зеленият преход без ядрената енергетика е невъзможен“, коментира Митев в предаването „Хоризонт до обед“.

Експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“ е с хоризонт 2050-а година. Без нова ядрена мощност, когато вече трябва да сме осъществили зеленият преход, България няма да успее да запази това, което ще е постигнала в посока преминаване към зелена, нисковъглеродна енергетика, заяви Митев.

„Зеленият преход е изключително сложен процес – той е енергоемък и на ресурси, и на експертни усилия. Беше естествено ядрената енергетика в един момент също да бъде включена“, допълни експертът.

Процесът на зелена трансформация ще бъде ускорен, няма да бъде забавен, смята Тодор Тодоров, експерт в сдружение „За Земята“.

Това според него е било ясно още лятото на миналата година, когато единствената енергия, която не е повишила цената си, е била тази от възобновяеми източници.

Плановете за строеж на нови ядрени мощности у нас са под огромен въпрос, отбеляза Тодоров.

Той уточни, че зеленият преход изисква и децентрализация на производството на енергия.

„Трябва да има ясна посока към децентрализация на производството, а не към мегапроекти.“

„Виждаме колко са уязвими енергийните мегапроекти, както са централите в Украйна, въпреки че десетилетия политиците ни повтаряха тук мантрата, че не може да има война там, където има АЕЦ. Ами, може. Така че децентрализацията на производството ще даде възможност на по-голяма част от хората да произвеждат сами енергия, също така и да я продават в мрежата.“

Според Тодор Тодоров липсва визия за енергийния преход в България.

Екоактивисти с ликовете на Олаф Шолц, Урсула фон дер Лайен и Еманюел Макрон протестират срещу признаването на ядрената енергия за част от прехода, като погребват символично Зелената сделка. 2 февруари 2022 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заради последиците от войната в Украйна трябва да бъдат пренаписани много от енергийните планове и стратегии на Европейския съюз, посочи той.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05