Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бъдещата енергетика е децентрализирана“

Атанас Георгиев: Ядрената енергия е възможен източник, ако зелените не са достатъчни

Европейската икономика губи конкурентоспособност, смята деканът на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“

Доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски"
Снимка: www.uni-sofia.bg

„Има промяна в настроенията по отношение на зависимостта от Русия като основен енергиен доставчик – не само за газ, но и петрол и въглища. Една осъзнатост, по-висока от досега, може би и лек страх. Това е напредък.“ Това каза за БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Според Георгиев досега европейската стратегия е била за диверсификация на източници, трасета и доставчици, но без изрично изключване на нито един от тях.

„Сега на първо място виждаме желанието да се ограничи ролята на Русия като доставчик за ЕС, на второ място се говори вече за енергийна сигурност повече като енергийна независимост, или ускоряваме алтернативните източници на енергия в преходния период.“

Според Георгиев предстоят следващи степени на новата реална енергийна политика.

„Ядрената енергетика все още е тема табу. Ядрената енергетика може да бъде първо местен ресурс, второ е ниско въглеродна. Ядрената енергетика е възможен допълнителен източник, ако се окаже, че зелените енергийни източници не са достатъчни.“

Все по-ясно се чува вече дори в България, че трябва да се овластят крайните потребители без административни пречки да инвестират в свои собствени източници, коментира Атанас Георгиев. По думите му това е „бъдещата енергетика, тя е децентрализирана“.

„Говори се за местен добив и намиране на възможности да се проучи какви са реалните резерви на изкопаеми горива в България и, разбира се, за нови ядрени мощности в страната. Очаквам, че и в други страни от ЕС тези табута до момента може да бъдат преосмислени.“

В момента страната ни има сравнително балансиран енергиен микс, смята деканът на Стопанския факултет на СУ.

За ЕС в момента основният риск е в това, че вече работещи икономически субекти са изключително застрашени от високите цени, тъй като нямат алтернатива на традиционните енергийни доставки, категоричен е Георгиев.

Всички са застрашени – от най-тежката индустрия, където енергията е основен ценообразуващ фактор, минавайки през всички останали бизнеси, където енергията досега не беше основен разход, но вече е и задминава много ключови разходи за тях, и стигайки до домакинства и бизнес, които потребяват всякакви стоки, в които има енергийна компонента.“

Европейската икономика губи конкурентоспособност, допълни преподавателят.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32