Имаме много основания да критикуваме ставащото в България през последните три десетилетия. Обаче тези години донесоха и едно безспорно постижение – свободата на словото. Ето защо е тревожен фактът, че днес, 32 години след началото на демокрацията, у нас има хора, които искат да отменят това постижение и да ни върнат във времената, когато имаше една единствена гледна точка и когато всички бяхме длъжни да говорим и мислим по един и същи начин. Действията на тези хора удивително напомнят това, което прави Джоузеф Маккарти в Съединените щати преди 70 години. Сигурно се сещате за този американски сенатор, който в един момент решава, че страната му е пълна с руски шпиони и че негов свещен дълг е да ги разобличи. Маккарти и неговите сподвижници твърдят, че „агентите на Кремъл“ са проникнали във всички политически и културни институции – в държавната администрация, в местната власт, дори в Холивуд.
В началото това изглежда смешно, но много бързо нещата приемат зловещ обрат. Маккарти и неговите хора започват да съставят списъци с имена на „шпиони“ и организират истински лов на вещици. Много американци биват очерняни и изгонвани от работа само защото са подозирани, че разпространяват руска пропаганда. В страната се възцарява истинска шпионска параноя, станала известна с името „маккартизъм“. За щастие американското общество се мобилизира, много видни личности се изправят срещу шпиономанията и в крайна сметка американският сенат излиза със специално решение, порицаващо недостойните действия на Джоузеф Маккарти. Много би ми се искало нашето общество също да намери сили и да защити свободата от попълзновенията на днешните български маккартисти.
С огромно учудване наблюдавам как хора, които се кълнат в либералните ценности, които дълги години са ни убеждавали какви стопроцентови защитници на свободата са, днес призовават за налагане на цензура и за въвеждането на униформено мислене. Правозащитници размахват Наказателния кодекс и твърдят, че всеки, който не пее в общия хор, може да влезе в затвора. Университетски преподаватели, които, както самите те твърдят, учат студентите си на свободомислие, сега повтарят едно към едно действията на Маккарти и не спират да ни обясняват как „руските шпиони са завзели държавата“.
Струва ми се, че този маккартистки устрем изобщо не е продиктуван от загриженост за държавата. Зад него стоят не патриотични, а съвсем користни цели. Българските фенове на Джоузеф Маккарти се надяват, че ако се представят като „борци с руската агресия“, ще получат постове, влияние и пари. Този тип мислене също ни е дълбоко познат от времената в България преди 10 ноември 1989 г. Тогава всички онези, които нямаха достатъчно качества, а много им се искаше да направят добра кариера, ставаха или партийни активисти, или доносници на тайните служби. Тоест, компенсираха липсата на професионални умения с вярност към тогавашната идеология. Абсолютно същото наблюдаваме и днес. А най-абсурдното е, че някогашни партийни активисти, преподаватели по научен комунизъм и доносници на службите, днес се представят за демократи и автентични носители на евроатлантическите ценности. Тези, които някога пишеха доноси срещу хората, осмелили се да критикуват Съветска Русия и да кажат нещо хубаво за Съединените щати, например, днес пишат доноси срещу всеки, осмелил се да каже нещо добро за Русия, и дръзнал да критикува Съединените щати, например. И, не, това не е шизофрения. Това е конюнктурното желание винаги да си със силните на деня. Това е амбицията на едноизмерния човек да направи кариера, демонстрирайки вярност към поредните господари.
Големият въпрос днес е дали българското общество ще намери достатъчно сили да защити извоюваните през последни три десетилетия свобода на мисълта и на словото. Дали ще намери сили да се противопостави на съвременните маккартисти, които искат да ни върнат във времената на цензурата и на фалшивото единомислие. Преди 70 години американското общество доказа, че тази съпротива има смисъл. Америка не позволи на Джоузеф Маккарти и на такива като него да й отнемат правото на свободна мисъл и на свободен изказ. Хубаво е да се поучим от добрите американски практики. Плурализмът и демокрацията не са нещо, което е дадено от Бога. За тях трябва да се борим. Ежедневно. Не бива да позволяваме на цензурата и на страха да завладеят България.
Украйна и Русия си размениха нови въздушни удари. 73 руски дрона бяха отразени през изминалата нощ, а от началото на седмицата - общо 460. Украинските атаки бяха съсредоточени в Курска област, от където вече близо 4 месеца руските войски се опитват да изтласкат украинските. Битките в Донбас се развиват неблагоприятно за Киев - според популярния..
Извънредно положение е обявено в части от Южен Уелс поради наводнения, предизвикани от бурята Берт. Вече има две жертви на природната стихия, връхлетяла в събота Британските острови. Депутатът от районите Ронда и Огмор Крис Брайънт заяви, че наводненията са безпрецедентни по своите мащаби. Водите на реките в няколко уелски долини се покачиха..
Румънците гласуват днес на първия тур на президентските избори. Кандидатите са общо 13. В Букурещ паралелно се провежда и местен референдум. В страната предстои и парламентарен вот, както и балотаж на президентската надпревара. "Гласувах за нови победи на румънците, каквато беше последната - пълно влизане в Шенген", заяви премиерът и..
Около 160 ракети и снаряди бяха изстреляни от ливанска територия към Тел Авив днес. Съобщава се за 11 ранени и разрушения в околностите на израелския град. "Хизбула обяви, че е атакувала с "рояци" дронове и ракети щаб на израелското военно разузнаване край Тел Авив, както и военноморска база в южния град Ашдод. От израелската армия не коментираха, но..
Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, които се записват да воюват в Украйна, съобщи руското правителство, цитирано от "Ройтерс". Агенциите съобщават, че законът предвижда опрощаване на до 10 млн. рубли (95 835 долара) просрочени дългове за лица, които подписват договори с министерството на..
Франция не изключва нито една възможност за военна помощ на Украйна, включително използване на френски далекобойни ракети. Това заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро. "Няма да чертаем предварително червени линии" относно военната помощ за Украйна - заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в телевизионно интервю за канал Франс 3,..
Започна посещението на президента Румен Радев във Виетнам. Той се срещна с общността на виетнамците, учили и работили в България. Визитата на държавния ни глава е по покана на виетнамския му колега. Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия "Като сърце“ - такава е България за Уен Ву Кън. Винаги ще я носи в сърцето си...
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..