Имаме много основания да критикуваме ставащото в България през последните три десетилетия. Обаче тези години донесоха и едно безспорно постижение – свободата на словото. Ето защо е тревожен фактът, че днес, 32 години след началото на демокрацията, у нас има хора, които искат да отменят това постижение и да ни върнат във времената, когато имаше една единствена гледна точка и когато всички бяхме длъжни да говорим и мислим по един и същи начин. Действията на тези хора удивително напомнят това, което прави Джоузеф Маккарти в Съединените щати преди 70 години. Сигурно се сещате за този американски сенатор, който в един момент решава, че страната му е пълна с руски шпиони и че негов свещен дълг е да ги разобличи. Маккарти и неговите сподвижници твърдят, че „агентите на Кремъл“ са проникнали във всички политически и културни институции – в държавната администрация, в местната власт, дори в Холивуд.
В началото това изглежда смешно, но много бързо нещата приемат зловещ обрат. Маккарти и неговите хора започват да съставят списъци с имена на „шпиони“ и организират истински лов на вещици. Много американци биват очерняни и изгонвани от работа само защото са подозирани, че разпространяват руска пропаганда. В страната се възцарява истинска шпионска параноя, станала известна с името „маккартизъм“. За щастие американското общество се мобилизира, много видни личности се изправят срещу шпиономанията и в крайна сметка американският сенат излиза със специално решение, порицаващо недостойните действия на Джоузеф Маккарти. Много би ми се искало нашето общество също да намери сили и да защити свободата от попълзновенията на днешните български маккартисти.
С огромно учудване наблюдавам как хора, които се кълнат в либералните ценности, които дълги години са ни убеждавали какви стопроцентови защитници на свободата са, днес призовават за налагане на цензура и за въвеждането на униформено мислене. Правозащитници размахват Наказателния кодекс и твърдят, че всеки, който не пее в общия хор, може да влезе в затвора. Университетски преподаватели, които, както самите те твърдят, учат студентите си на свободомислие, сега повтарят едно към едно действията на Маккарти и не спират да ни обясняват как „руските шпиони са завзели държавата“.
Струва ми се, че този маккартистки устрем изобщо не е продиктуван от загриженост за държавата. Зад него стоят не патриотични, а съвсем користни цели. Българските фенове на Джоузеф Маккарти се надяват, че ако се представят като „борци с руската агресия“, ще получат постове, влияние и пари. Този тип мислене също ни е дълбоко познат от времената в България преди 10 ноември 1989 г. Тогава всички онези, които нямаха достатъчно качества, а много им се искаше да направят добра кариера, ставаха или партийни активисти, или доносници на тайните служби. Тоест, компенсираха липсата на професионални умения с вярност към тогавашната идеология. Абсолютно същото наблюдаваме и днес. А най-абсурдното е, че някогашни партийни активисти, преподаватели по научен комунизъм и доносници на службите, днес се представят за демократи и автентични носители на евроатлантическите ценности. Тези, които някога пишеха доноси срещу хората, осмелили се да критикуват Съветска Русия и да кажат нещо хубаво за Съединените щати, например, днес пишат доноси срещу всеки, осмелил се да каже нещо добро за Русия, и дръзнал да критикува Съединените щати, например. И, не, това не е шизофрения. Това е конюнктурното желание винаги да си със силните на деня. Това е амбицията на едноизмерния човек да направи кариера, демонстрирайки вярност към поредните господари.
Големият въпрос днес е дали българското общество ще намери достатъчно сили да защити извоюваните през последни три десетилетия свобода на мисълта и на словото. Дали ще намери сили да се противопостави на съвременните маккартисти, които искат да ни върнат във времената на цензурата и на фалшивото единомислие. Преди 70 години американското общество доказа, че тази съпротива има смисъл. Америка не позволи на Джоузеф Маккарти и на такива като него да й отнемат правото на свободна мисъл и на свободен изказ. Хубаво е да се поучим от добрите американски практики. Плурализмът и демокрацията не са нещо, което е дадено от Бога. За тях трябва да се борим. Ежедневно. Не бива да позволяваме на цензурата и на страха да завладеят България.
Британският посланик в САЩ лорд Манделсън заяви в интервю за "Сънди таймс", че 10-процентните мита върху повечето британски стоки, внасяни в Америка, вероятно няма да бъдат променени. Това става след като в събота Доналд Тръмп обяви, че стоките, внасяни от ЕС и Мексико, бе бъдат обложени с 30% мито от 1 август. Лорд Манделсън заяви, че е..
Братството на Троянския манастир и много поклонници посрещнаха вчера новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. Той беше въдворен в служение от ловчанскиая митрополит Гавриил в деня в който манастира тържествено отбеляза празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там още от самото..
Групата на "Обнови Европа" в Европарламента, част от която са евродепутатите от ПП, категорично осъжда "нарастващата кампания спрямо демократичните институции и върховенството на закона в България". Пример за това е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благой Коцев, се казва в позиция на групата. В нея се подчертава, че извършеният..
Европейският съюз трябва да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата за европейските стоки, заяви евродепутатът Бернд Ланге, председател на Комисията помеждународна търговия в Европейския парламент. Съединените щати наложиха 20 процентни мита за европейския внос..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца ще провери сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Според специалисти, появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема. В района на Зверино има защитени зони по "Натура 2000". Селото се намира на..
В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..