Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владислав Драмалиев: Не е сигурно дали пазарната капитализация на криптовалутите позволява големи разплащания

Криптовалутите по време на война

Георги Манолов: Тук няма блокажи, биткойн никога не спира да работи

Биткойн
Снимка: Ройтерс

Помощи в криптовалути за войната в Украйна и или начин за богатите олигарси да спасят парите си от санкциите. Това е възможно и отчасти вече се случва.

Няма много ясен отговор дали Русия би се обърнала към криптовалутите, става ясно от коментара на Владислав Драмалиев от фондация „Битхоуп“. Според него, заради ограниченията от международната разплащателна система СУИФТ, Русия може да създаде своя криптовалута или да се присъедини към китайския дигитален юан.  

„Това ми е притеснение – да не се възприеме биткойн от „лошия на деня“, казва той.

Трябва да пренасочиш функционирането на цяла държава с размерите на Русияне говорим за Ел Салвадор – да възприеме криптовалутата, изтъква някои от въпросителните експертът пред БНР.

„Един вид Русия да каже – рублата, която е нашата национална валута, няма вече да я използваме или – тя е второстепенна валута и ще въведем криптовалута.“

Когато става дума за големи разплащания, за големи суми, не съм сигурен, че пазарната капитализация на криптовалутите го позволява, коментира Владислав Драмалиев.

Драмалиев посочи, че „някой от другия край на света може да подпомогне роднина в Украйна чрез биткойни моментално, без да използва банковата система, която, когато започнаха военните действия, спря да функционира“.

Украйна е доста напред в криптовалутите, приели са регулация, посочва още Драмалиев.

Държавните служители притежават над 2 милиарда долара в криптовалута, което е феноменално огромно количество. Това, че Украйна започна да възприема криптовалути за дарения, учуди много голяма част от хората.“

В България компанията за дигитални финанси, за която работи Георги Манолов, вече превежда помощи за Украйна в криптовалута.

„Тук няма блокажи. Всичко просто работи. Тя е системата, която продължава по време на конфликт. По същия начин и в Афганистан преди няколко месеца всички банки спряха да работят – ти си имал пари в банката, но вече не можеш да ги достъпиш. Биткойн никога не спира да работи. В такива ситуации биткойн и криптовалутите остават канал за живот, ако щете.“

В кризисни времена хората научават за тази технология и нейните огромни ползи, категоричен е Манолов.

„Дългосрочно ефектът ще бъде позитивен – по-голям интерес и осъзнатост за ползите на криптовалутите. Защото се видя, че в такива кризисни моменти, във война, има централизирани структури, които – ти си мислиш, че притежаваш твоите имоти, твоите яхти, твоите футболни отбори и дори апартамент, но в същото време, ако станеш неудобен, дори нищо да не си направил и попаднеш в такава ситуация, не притежаваш нищо от тези неща. както за олигарсите, така и за много бедните хора и в Украйна, и в Русия, които са афектирани много в тази криза и парите им, които са ги имали по банки, всъщност се оказва, че ги нямат.“

Засега статистиката на аналитичната компания показва, че правителството на Киев е получило дарения в криптовалути на обща стойност 60 милиона долара. Според украинския заместник-министър на дигиталната трансформация Алекс Борняков общата сума на дарената криптовалута е близо до 100 милиона долара.

„Всяка каска и жилетка, закупени чрез криптодарения, в момента спасяват живота на украинските войници", е написал наскоро той в Туитър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59