"Полша не е направила нищо като системна подготовка за разрешаване на таза бежанска криза. Хората, които пристигат от Украйна, спят по стадиони, гари. Има хуманитарно отношение от полските граждани към бежанците - те ги настаняват в домовете си. Беше посочено, че само във Варшава 5174 семейства са приели бежанци. ... Правителството на Полша няма никакъв план, то многократно е доказвало, че в кризисни ситуации демонстрира некомпетентност и безхаберие".
Това разказа пред БНР журналистът Боян Станиславски и уточни, че най-активни в помощта за бежанците са неправителствените организации, които "сритват властта, за да се задейства и тя".
Той посочи неофициални данни, според които броят на преминалите полската граница хора, бягащи от войната, е над 2 милиона.
Според него социалните системи на Полша няма да издържат на наплива от бежанци:
"Няма да издържат, защото не издържат вече дори на полските потребности. Това е пак проблем, на който никой не обръща внимание в условията на тези емоционални вълнения. ... Правителството излиза с декларации, които не можем да приемем сериозно. ... Има проблем по отношение на училища, детски градини и ясли. Трудно е там да се поберат дори полските деца, камо ли сега да намерим място за децата от Украйна. Това въобще не си го представям - как те ще бъдат включени в тази система, кой ще ги учи на полски език и кой ще плаща за това и т.н.".
По думите на Боян Станиславски сред поляците има недоволство от това, че те трябва да си купуват билети за транспортни услуги в страната, а бежанците пътуват безплатно:
"Има реклами как украинските граждани сега могат да използват полската железница или да пътуват с градския транспорт, без да си купуват билети, а само като си покажат украинския паспорт. Това има смисъл, аз заставам зад тази мярка, защото на тези хора трябва да им се даде възможност да се придвижват, но начинът, по който това се комуникира от властта, има значение, защото вече има недоволство сред поляците. ... Създават се едни напрежения, които със сигурност ще избухнат в рамките на следващите 3-4 месеца, когато емоционалното вълнение понамалее. Какво ще направи правителството тогава, аз съм огромен песимист".
Журналистът изтъкна, че полският пазар на труда още не е имал възможност да реагира на пристигащите от Украйна хора, които евентуално биха искали да се включат в него.
Интервюто на Даниела Големинова с Боян Станиславски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..