Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български творци са възмутени от военните действия на Русия в Украйна

Те настояват незабавно да спре войната

Захари Иванов, Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тези последни напрегнати в политическо отношение години и особено последния месец между Украйна и Русия е изключително важно творците от различни националности да разговарят по между си преди всичко за естетическите, духовните, моралните ценности, които изграждат мостове между народите и върху основата на един исторически и културен фундамент. И руският, и украинският народ са наши братски народи в историческо отношение, но аз съм потресена от тази агресия на Русия срещу Украйна“, каза за БНР Анжела Димчева, поетеса, журналист, литературен критик.
Захари Иванов e превел произведенията на десетки украински и руски писатели.

"Не мога да си представя, че хора които са имали еднакви духовни интерси, хора които са създавали изкуство сред най-доброто в Европа могат да застанат един срещу друг не от двете страни на барикадата, а на пропастта.

По думите му дейците на културата не могат да направят нищо, за да спрат войната в Украйна:

"Това, което можем да сторим за себе си и за българите е всички да вдигнем глас за спиране на войната. Пак няма да бъдем чути, но поне да го кажем".

Захари Иванов, Анжела Димчева                    Снимка: Станислава Пирчева

Виктор Мелник, украински писател, преводач, литературовед каза за "Хоризонт":

"За политика няма да говоря, аз мисля че разумните хора разбират какво се случва, как се случва и защо се случва. Аз ще кажа какво е необходимо на украинските писатели сега - на тях им е нужна подкрепа от други държави и не само от писатели, но и на представители на различните изкуства".

Захари Иванов е роден на 9 май 1946 година в село Батановци (Пернишко). Висше образование завършва в Киев, Украйна. Работи като редактор, програмен ръководител, наблюдател в БНТ, редактор в Българска анимация и Българско видео. Няколко години е отговорен секретар на Националния клуб на младата художествено-творческа интелигенция. Автор е на 9 стихосбирки, превел е повече от 25 книги от украински и руски език. Превежда също от белоруски, сръбски и английски. Живял е продължително в Украйна, Австрия, САЩ и Гърция. Негови книги са издадени на испански, португалски, руски, украински, а стиховете му са превеждани на английски, немски, руски, украински, сръбски и др. езици. Особен момент в биографията му е приятелското и творческо съдружие с група „Атлас“. Песните, които музикантите от „Атлас“ създадоха по негови стихове, се пеят и днес от групата и други поп певци. В момента е главен редактор на арт списанието „Световете“. Член е на СБП, председател на Асоциацията на софийските писатели. Носител е на Наградата на Столична община за литература (2014 г.) и на няколко международни награди.

Анжела Димчева е родена в София. Тя е поетеса, журналист, литературен критик. Магистър от специалност „Българска филология” в СУ „Св. Климент Охридски“, има втора специалност „Английски език” (1987). Доктор по наукознание в УниБИТ. Постоянен автор на страниците за култура на вестник „Труд“. Секретар-ковчежник на Българския П.Е.Н.-център. Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международно

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордана Куршумова

Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени?

Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това.  Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение.  Едно изкуство, което..

публикувано на 20.04.25 в 06:30

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59