Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТДК отново в Автономията: "Добрина", спасяване на рижавия Орфей и новости по Велика Събота

Пловдивската алтърнатив банда разказва за документалния филми, който пуснаха, спасяването на котката на басиста им и предстоящия концерт в София


Има ли една конкретна емоция, която да обхваща всички лица...объркани, разтревожени, весели, умислени...такива, които ги няма. 
Валс на живота или преди края...пропиляна младост в тиха тревога, кръгове, които ни продават за квадрати...и само един...недостижим успех.

ТДК - пловдивските алтърнатив псайхаделик герои и добри наши познайници дойдоха отново в Автономията. Този път с разказ за "Добрина". Така се казва документалният филм, проследяващ записите на последния им албум "Успех". Бандата гостува на "Изотопия" преди почти 2 години, за да го представят. 

Освен за филма, сега от бандата ни разказаха също за спасения живот на рижавия Орфей - болната котка на басиста Росен. Животното бе диагсностицирано с тежко заболяване, за което официално лечение няма. Неофициално има, но то е с препарати, купени на черно, които са изключително скъпи. Така пловдивската банда реши да се обедини и да обедини тези, които я следват, в кауза - да спасим рижавата котка Орфей. Започнаха онлайн кампания за събиране на пари за купуване на лекарствата...и...успяха...

Стъпваме тихо и ловко в разговора и започваме с хронологията на тази щастливо развила се история с нашите гости - Никола Николов (вокали и китара) и Росен Петров (бас).

Да спасиш Орфей

"Орфей в момента се чувства доста по-добре, казва Роската и разяснява: "Проблемът с котешките болести е, че  симптоматиката на половината е една и съща - спира да яде, да се движи, да пие вода, спира да е котка. Това се случи с него в края на миналата година."

Организираната от бандата кампания за събиране на средства за животоспасяващите медикаменти се овенчава с успех. 

Светът може да те изненада от всеки ъгъл. Реакцията на хората е мълниеносна - за по-малко от 24 часа нужните средства са събрани.

Лекарствата са купени, а Орфей се подобрява: "Вече се храни, играе, досажда ми - като в доброто старо време", разяснява Росен.



Какво казва изходът от историята за животните и за хората?

Намесва се гласът на ТДК Никола Николов: "И преди сме правили подобни кампании, но те бяха фокусирани върху музикалната част от дейността ни. Първата беше през 2016 г., за да върнем другия ни китарист от САЩ. Тя също пожъна доста голям успех. Втората кампания беше за записите на албума. Там събрахме доста голяма сума в рамките на три дни. И сега тези 24 часа смея да твърдя, че отново ни изненадаха. Хората откликват доста по-бързо, отколкото си мислим - това наистина е похвално. В кампанията участваха 180 души, които изкараха пари от собствения си джоб за кампанията за Орфей. Искам да им благодаря изключително много, както и на всички, които споделиха публикациите от кампанията."

Историята на Орфей показва добрина и ни води към...

"Добрина" за гледане

Единадесет души за две седмици в читалище в средата на нищото, или като биха писали българските медии, ако се интересуваха от подобни неща - "група наркомани свири метъл музика на село". По-важните сцени включват показно за правене на салата, среща на канадски продуцент с български фолклорен събор, спонтанно осиновяване на котка и среднощно нападение над средновековна църква.

Това е описанието към документалният филм "Добрина" , показващ процеса по записите на албума "Успех" на ТДК. Автор на лентата е Тони Шнитер. 

Пред Автономията той разказва първо за котешкото присъствие: "Всичките 11 души, които бяхме се събрали за албума, живеехме в една къща. Редовно се случваше да се събудим посред нощ от това, че някоя котка щъка по нас. Котките влязоха и в албума поне духовно."



Кому е нужно да бъде разкита цялата тайна по направата на "Успех"?

Тони Шнитер: "Със сигурност филмът по-скоро е насочен към фенове на групата. Дори си мисля, че не би могъл да го разбере някой, който не е запознат с групата, с албума и с цялата история. Причината е, че в началото не тръгнахме с идеята да правим филм - просто имах нова камера и исках да си поиграя с нея. Затова я взех там и снимах няколко дни от записа на албума."

Резултатът е страшно много кадри, включващи и отделни интервюта "на терен" с момчетата от групата. Идеята на Тони Шнитер е, че може да се направи интересен клип, който след това да пуснат за феновете. След като се връща в Пловдив и сваля суровите кадри, които са 9-10 часа, решава, че от това може да се направи цял филм. 

Цялата неподправената атмосфера на "Добрина" или направо целия филм може да видите тук:


Велика Събота в ТДК прочит

Нещо голямо и "живо" предстои да се случи на този 23 април, Велика Събота. Нещо, което група ТДК подготвя за тях и за нас - концерт.

Никола Николов: "Хората могат да очакват всичко, което може да се очаква от една музикална група, като нашата. Така че...оставете си очакванията вкъщи, защото в повечето случаи те са разочарования."

Вие обаче не се разочаровайте, а чуйте цялото интервю на ТДК в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10