Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Методи Андреев: В строителния бизнес има големи буфери, най-големите печалби бяха там

Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател за форсмажор, казва преподавателят

Методи Андреев
Снимка: Ани Петрова

В строителния бизнес има твърде големи буфери. Дълги години строителните фирми работеха на 100% печалба. Това коментира пред БНР доц. инж. Методи Андреев, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия и член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Най-големите норми на печалби бяха в строителството. Дълго време цената на един квадратен метър готова строителна жилищна площ беше около 400-500 евро. В тази цена влизат обезщетенията, които строителните фирми даваха на собствениците на терените. А се продават на 1000 евро на квадратен метър (средно за София). Това дълго време го наблюдавахме преди да дойде войната в Украйна, преди да се вдигнат енергоносителите. Така че преди да започнат да говорят строителните фирми за повишаване на цените вследствие на тези за тях действително форсмажорни обстоятелства, трябва много добре да си прегледаме какви норми на печалби реализирахме. Дълго време тези, които купуваха, потребителите на тяхната продукция, бяха длъжни да плащат почти 100% норма на печалба“, каза Андреев в предаването „Хоризонт до обед“.

Според Андреев трябва да се направи разделение, защото едни фирми са се ползвали от „благинките по времето на ГЕРБ“ и „предварително са взели огромни суми без да са свършили съответната работа, а много пъти тези суми са два-три пъти по-големи от действително необходимите“.

„Другите са почтени и честни фирми, които не са се явявали в обществени поръчки, работили са изключително в частния сектор. Тези фирми действително са в тежко положение, защото не са вземали нито инхаус пари, нито обществени поръчки в огромни размери. За тях може да се отнесе форсмажорът, в момента имат обективен проблем да продължат строителството.“

Предложението за форсмажор на БТПП не трябва да се прави за всички фирми. Не може всички фирми да бъдат слагани под един знаменател, смята Методи Андреев.

Има засегнати от форсмажорни обстоятелства и трябва да го докажат, но има и такива, които не са засегнати, например от IT сектора, поясни той.

„Поставянето на форсмажор за всички фирми би могло да блокира пазарната икономика. В този вид, в който е предложено от БТПП, не бива да се прилага.“

След като се нормализират нещата между Русия и Украйна, би трябвало да се нормализира и цената на енергоносителите, посочи Методи Андреев.

„Пазарът много пъти се вдигаше, сваляше. Много ми е интересно, ако тръгнат цените на електроенергията, на газа надолу, дали ще тръгнат надолу цените на стоманата, на бетона и цените на продукцията на строителните фирми. Знаем какъв е отговорът. Няма да тръгнат. Това е големият проблем. Ние в България нямаме действаща пазарна икономика.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35