Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост, обединява 23 фирми от цялата страна. Това са хората, чиято грижа са събранията, ремонтите, сметките и дори разправиите във входовете на блоковете. В практиката си обаче, следвайки закона, те установяват пропуски, които могат да бъдат поправени.
Цветелин Цонев и Диян Илиев са професионални домоуправители в Русе и се грижат за около 14 000 апартамента на територията на града. В интервю за предаването "Хоризонт до обед"те коментираха състоянието на закона и необходимостта от промени:
"Основната причина да настояваме за по-бързите промени в закона е очакваният План за възстановяване и развитие, по който се очаква да се получат пари, свързани с рехабилитацията на жилищните сгради. За какво точно ще бъдат използвани не се знае. Този закон реално не е пипан от 2009 година, като махнем някакви козметични доработки, а много добре знаем, че населението на България намалява, естествено много сгради и жилища остават празни".
Всички промени, които се предлагат, са в интерес на хората, които живеят в жилищата си, а собствениците ще станат по-отговорни стопани на имотите си. Поканата към Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отправена и се чака тяхната добра воля за работа.
"Много неща липсват в този момент по организацията на живота в един блок", обясни пред БНР председателят на Асоциацията на етажната собственост Павел Миланов:
"Ние трябва да сме наясно, че това е нашата собственост и че живеем в съсобственост с много други хора и когато тръгнем от съсобственост и отговорност нещата започват да се поизбистрят, включително говорим и за регистрация в етажна собственост, вписване в книгата на собствениците. Дори много от етажните собствености нямат регистрирани управители в районните администрации, независимо, че там е само един режим на уведомление, нищо повече, но хората се страхуват. Има и предвидени глоби за управителите, не че на някого му е наложена, но все пак се страхуват".
"До момента държавата смята да финансира хотелиерите, които ще настанят украински бежанци за два-три месеца, а след това какво ще стане, ще видим, но в крайна сметка, ако продължи по-дълго тази война, тези хора трябва да си намерят работа, да си наемат квартири и да заживеят сред нас. За съжаление, ние имаме толкова много проблеми с етажната собственост, които не сме си отстранили през годините, че сега ще стане още по-сложно, но ако им обясним навреме какви са правилата, мисля, че украинците ще се впишат в нашето общество", допълни още председателят на Асоциацията на етажната собственост.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и цялото интервю с Павел Миланов.
Сърбия се намира в извънредно положение и без да е обявено . Това каза пред БНР журналистката Ели Юрукова, която от години живее в Белград. "Сърбите казват, че са в извънредно положение, защото президентът Александър Вучич непрекъснато прави изявления по телевизиите, по два-три пъти на ден говори по всички телевизионни канали. Какво означава това?..
Какво се случва след масово подадените жалби заради липсата на ток в Ловешко по празниците? Служебното правителство отпусна 2 милиона лева за компенсации за потърпевшите от липсата на електричество в цялата страна. Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток В Ловешко масово подават жалби в центровете на..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..