Днес е Световният ден на водата. Той се отбелязва от 1993 г. насам под егидата на ООН. Целта е да се привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси.
Инициативата се координира от механизма на ООН за достъп до вода и насочва вниманието към 2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е поставен върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.
Всяка година се акцентира върху различни аспекти. Темата за 2022 г. поставя акцент върху стойността на подземните води и какво означават те за хората.
В София по повод деня на водата Националният музей „Земята и хората” организира образователни демонстрации за деца. Детската програма на музея „Земята и хората” е наречена “Невидимата вода” и в нея ще бъдат представени проблеми, свързани с водните ресурси. Тя ще започне в 11 часа, входът за деца е 3 лева, а в групи от 10 и повече деца - по два.
С поредица от екологични събития в Плевен също отбелязват Световния ден на водата. Младежка дискусия, информационна кампания и почистване брега на река Дунав са част от тях, в които се включват ученици от областта.
„Подземните води – да направим невидимото видимо“ е мотото на кампанията през тази година.
В Белене отбелязват деня на водата с екологична дискусия. Младежкият форум е организиран в природен парк „Персина“. Басейнова дирекция провежда информационна кампания, слага се и началото на поредица от събития през годината, с които се отбелязват и 20 години от създаването на тези институции у нас.
В с. Байкал ученици от Общинския център за извънучилищни дейности ще почистят брега на река Дунав и устието на река Искър.
В учебни заведения в Плевен ще има образователни инициативи, а за децата в детските градини за 22 март е изготвена специална презентация от Басейнова дирекция, съобразена с възрастта на малчуганите.
Очаква се дискусията в Белене да бъде открита от вицепремиера по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..
Окръжният съд в Кюстендил е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса, казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..
От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват. Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..
Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..
Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..
Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..
Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"