Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Марков: Време е да се преосмисли концепцията за арестите и задържането под стража

В България общественото мнение възприема арестите като част от наказанието и възмездието, смята експертът

Снимка: www.csd.bg

„Време е да се преосмисли концепцията за използването на арестите и задържането под стражаНашите изводи са, че в немалко случаи това е мярка, която може да бъде избегната, без да се накърнява легитимността на разследването и на наказателното производство. Това е тема, която тепърва ще влиза във фокуса на общественото внимание.“

Това мнение изрази в интервю за БНР Димитър Марков, експерт в Центъра за изследване на демокрацията. Той коментира темата преди национална конференция, посветена на презумпцията за невиновност и правата на обвиняемите и подсъдимите в наказателния процес и в контекста на арестите на знакови лица от ГЕРБ през миналата седмица, сред които бе и лидерът на партията и бивш премиер Бойко Борисов. 

„Задържането не е самоцел. В България общественото мнение гледа на задържането като част от наказанието, като част от това възмездие, което извършителят следва да получи“, подчерта Марков.

В рамките на около седмица почти всички държавни органи, които взеха отношение по темата, показаха пропуски – и в законодателството, и в практиката по отношение на медийното отразяване на такива производства. Като се започне от МВР със своите съобщения до медиите, които освен всичко останало, съдържаха и някои грешки“, изтъкна експертът. По думите му в случая се наруши правилото, че без разрешение на наблюдаващия прокурор по досъдебно производство разследващите органи не разкриват информация по разследването.

„И се премине през имената на задържаните. (…) Бяха обявени четири имена, а се оказва, че в производството са въвлечени трима човека.“

Недопустимо е протокол за разпит, макар и със заличени данни за свидетеля, да изтече в социалните мрежи, категоричен е Марков.

„Коментари на министър-председателя. Той влиза в конфронтация с прокуратурата, но част от изказванията му със сигурност навеждаха на ясен извод, че той смята лицата за виновни, което също е недопустимо с оглед на презумпцията за невиновност.“

Министърът на вътрешните работи снощи пред медиите показваше документи за друго досъдебно производство, също „в доста фрапантно нарушение на правилата“, посочи още Димитър Марков.

Тази прекомерна публичност, особено в нарушение на основни принципи и стандарти, може да повлияе на безпристрастното разглеждане на делото впоследствие. Общественото мнение силно се поляризира. Законността остава много на заден план. Стигаме до една конфронтация на привърженици и противници на съответните лица. Имахме вече първият отвод по този случай. Това е много сериозен риск – че в бъдеще съществува опасност от една предубеденост, от залитане към преобладаващото обществено мнение, едно поддаване на този обществен натиск, който се формира точно от институциите, които разкриват тази информация и от медиите, които я препредават“, коментира Димитър Марков в предаването „Преди всички“.

Имаме системен проблем и той тепърва ще ескалира, прогнозира Димитър Марков.

„Всичко, което е във фокуса на общественото внимание през последната седмица, неминуемо ще доведе до проблем или поне предизвикателства с безпристрастността на всеки следващ, който ще се заеме с този случай.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44