Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на труда и трудовите взаимоотношения в Израел по време на коронавирус

Има много свободни места и работници с ниски заплати

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега в Израел имаше три варианта на трудови взаимоотношения -  пряко наети работници, работници, наети чрез посреднически фирми, и хора на свободна практика. По време на пандемията се очерта и четвърти тип - хора, наети чрез Интернет платформа или апликации. Обсъждане на нови проекто-закони, които Covid-кризата изкара на дневен ред, събра специалисти по трудово право, икономика на труда, синдикалисти, депутати и представители на очертаващите се нов вид работници.

"Дългогодишни синдикални борби осигуриха добри условия на наемните работници. В тях се включват право на майчински, на отпуски, на болнични, на пенсия, осем часов работен ден и др. Така е в развитите страни. През всичкото време големите концерни се опитват да заобиколят тези предписани със закон разходи. Така се стига до наемането на работници на по-ниски позиции чрез посреднически фирми, които освен че получават проценти от заплатите, орязват част от социалните придобивки. За хората на свободна практика и тези минимални условия липсват. Но те са доволни, че поради естеството на професиите си, поне разполагат със свободно време. Но по време на локдауните заради пандемията, те бяха трудещите се, които не получиха компенсации заради невъзможността да упражняват труда си. В най-добрия случай, им бе отпуснат, за да оцелеят, заем с по-ниска лихва. Сега, тези заеми трябва да бъдат връщани. Но точно по време на след пандемията, особено голяма популярност получи нов вид наемни отношения- чрез платформа или апликация. При тях дори няма писмен договор и се рабати без никакви осигуровки - ден за ден. Няма ограничения в работното време. Заплаща се в края на деня. Няма гаранции, че на следващия ден ще има работа. Няма предварително планиране. Всеки е „на повикване“ и не разполага със свободното си време. При отказ, бива зачеркван от списъците. Заради липсата на медицински осигуровки, мнозина от работещите по този начин, не съобщаваха, че са били в досег с болни. По този начин биваха наемани шофьори, разносвачите на хранителни стоки, екскурзоводи, сервитьори и др. Този начин на наемане устройваше, по време на пандемията, студенти, хора на свободна практика, които в момента не могат да упражняват професията си, временно безработни и др. те смятат тази работа за времена. В нашите проучвания видяхме, че от години подобен начин на наемане е популярен в САЩ. Мнозина са мислили, че ще бъдат така само временно, а десетки години не са си намирали друга работа и са останали без пенсия и сами са си внасяли парите за здраве", каза за БНР проф. Гай Мундлаг завеждащ катедра по труда към Телавивския университет.
Разновидност на „платформата“ е наемане на високо квалифицирани работници с „глобално високо заплащане“. Прилагат го често адвокатските кантори, хай-тех фирмите, рекламните компании и др. Там договорите не са „за един ден“, а за определена поръчка, кампания, дело или др. Работният ден е произволно дълъг( особено във времето на пандемията, когато се е работело от вкъщи). Допълнително заплащане за ненормиран работен ден не се полага. Всяка форма на протест се санкционира с неподновяване на договора. Предпочита се наемане на по-млади хора, без претенции да израстване. Тази система обрича на безбрачие специалистите, които нямат време за личен живот или разрушава семействата, ако вече са създадени, защото парнтньорите( дори когато се работи от вкъщи) нямат физическо време да се видят. Въпреки минималното време за майчинство( според израелските закони- 3 м.) , жените на такива временни договори, които не искат да изгубят работата си, не ползват и него.

Време е за създаване на друг вид профсъюзи. Сегашните защитават с колективни договори най-вече работниците в предприятията-монополисти. Организираните работници намаляват. Някой трябва да се бори за правата за равна заплата и социални придобивки на хора, упражняващи еднаква професия, имащи еднаква квалификация и опит. Трудещите се от 21 век са всъщност незащитени.

Ефрат Райтан      Снимка: личен архив
Ефрат Райтан е от български произход. Тя е председател на комисията по труда и социалните въпроси в Кнесета. Първи мандат е депутат. Преди това е била телевизионна звезда, адвокат на свободна практика, наемен работник и съдружник в юридическа кантора. Била е и година и половина безработна, докато е следвала право.

"Мислех, че познавам всички варианти на трудови отношения. Но по време на голямата безработица при локдауните, се появи това наемане с платформа или апликация. В началото, го възприех като възможност много семейства да оцелеят финансово. Когато пандемията свърши, се опитахме да поставим и този начин на наемане в законовите рамки и да я приравним към наемните работници. Срещнахме съпротива както от работодателите, така и от работниците. Открити отношения с работодателите не се харесват на младите хора, които сега основно ползват този начин на труд. Вероятно това им помага да не плащат данъци. Не искат да бъдат причислени и към свободните професии, които сами си плащат осигуровки. Създадохме междуведомствена комисия в която влизат съществуващите синдикати и представили на 6-те министерства, които имат отношение към новия начин на трудови взаимоотношения.
Надавам се, че ще постигнем споразумение. Междувременно обстановката на пазара на труда в Израел се измени. Има много свободни места, най-вече за нискоквалифицирани и не особено добре заплатени работници. Няма желаещи. Предпочитат да не се обвързват с един работодател. В същото време инфлацията и скъпотията расте. Борбата ни, която се увенча с успех, е за вдигане на минималната заплата и всички плащания, свързани с нея. По-сериозна грижа са ни високо квалифицираните работници. Фондации се опитват да привлекат вниманието на имащите право на законодателна инициатива. Ако не се регулират отношенията работодател- високо квалифициран работник, има опасност от изтичане на знаещи и можещи млади хора. В същото време трябва  да се погрижим за демографията. Точно тези хора е добре да имат сигурност и време, за да създадат в родината си семейства и деца".

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19