Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Плевен и Долна Митрополия усъвършенстват знанията си чрез специален проект

Преподавателите работят всеотдайно. Децата знаят доста от обща култура

Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен продължават ученическите състезания, които не само проверяват знанията за Европа, но и карат младите хора да се замислят за бъдещето на европейското семейство. Провеждат се чрез изключително интересна форма - в пъзел стая, наречена „Европа от легендата до днЕС“.

Една класна стая се превръща за ученицитe от 7 до 10 клас в място, изпълнено с историята на нашия континент от легендата за Зевс и Европа, през създаването на националните държави, постиженията на великите умове, откритията на учени и произведенията на творци, до бурния 20-и век, родил най-великата идея - за обединение на европейските народи с цел мирно съществуване. Загадките са 12 и са скрити в картини, карти, кутии, колажи, пъзел. Участниците трябва да използват своите знания от различни предмети - история, география, литература и музика, от ориентиране по географски карти, но най-вече от съобразителност и работа в екип, за да спечелят 12 златни звезди и да излязат от стаята за колкото може по-кратко време.
Снимка: Латинка Светозарова

"Много сме въодушевени от резулатите от проекта. В момента работим по най-интересната иновативна дейност - състезание за ученици в пъзел стая", каза за  БНР Иванка Ватева - ръководител на проекта „НОВА декларация на Шуман - разговор на поколенията за НОВА Европа“.

В подготовката за състезанието им помагат техните учители:

"Децата бяха ентусиазирани, може би усетихте, че и в момента се вълнуват. Радвам се, че има такива състезания, защото, когато децата имат повече поле за изява те все повече увеличават своя интерес към околния свят", каза за "Хоризонт" Нели Михайлова, учител по история и цивилазациии в спортно училище "Георги Бенковски".
Снимка: Латинка Светозарова

Учениците, участвали в състезанието заявиха:

"Остава знанието, което сме получили повече от това, което сме научили. По-интересно е, че имаме желание да учим", каза Шаная.

"Не мисля, че имаше най-труден въпрос, въпросът беше за колко време ще се досетим", зяви Минкова.

Снимка: Латинка Светозарова

"Вече имаме график за състезание в още 5 училища, включително и в средното училище "Васил Априлов" в Долна Митрополия. Така че ще бъде с регионален характер. Още 8 училища се включиха, за което сме им изключително благодарни. Преподавателите работят всеотдайно. Децата, оказва, се че знаят доста от обща култура - досещат се, много са любознателни, много са експедитивни, много са задружни и мисля, че допринася много този проект", допълни Иванка Ватева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09