Две състезания по ски-алпинизъм се проведоха в края на миналата седмица на Витоша. Едното беше традиционното скоростно изкачване от Голи връх до Черни връх по Зелената писта. Никола Калистрин подобри собствения си рекорд от миналата година, като записа време 29:06 мин. На второ и трето място се класираха, съответно, Георги Радев и Иван Геров.
Калистрин победи и в другото състезание, на следващия ден, когато се проведе държавното първенство в дисциплината "спринт". Трасето беше в района на Трите бора до х. "Алеко". Второто място беше заето от Иван Геров, също от клуб "АлПиринСки", а третото - от Цветомир Георгиев, "НСА". При жените държавен шампион отното стана Ивона Михайлова.
Адам Ондра записа още един маршрут в актива си от една от най-високите категории на трудност - 9b/+. Линията се казва “Wonderland” и се намира в обекта Terra Promessa, близо до Арко, Италия. Само 2 седмици по-рано 29-годишният чех изкатери още едно 9b, а за последните 5 месеца това е петият му маршрут с подобна трудност. Така общият брой на изкатерените от него маршрути с тази или по-висока категория стават 28! През 2017 г. Ондра премина най-трудната линия до момента в света - “Silence” 9c, в Норвегия и от тогава насам няма равен в скалното катерене.
Симон Гитл направи зимно соло изкачване на Северната стена на Peitlerkofel по Via Hruschka - една от класиките в Доломитите. Успехът е дошъл след два предишни опита, при които условията не са били достатъчно добри. След като е изкачил върха, 37-годишният южнотиролец, който преди 3 години беше гост на Банско филм фест, се е спуснал с парапланер.
Интервю със Симон Гитл за БНР можете да чуете тук.
Непалецът Нирмал Пурджа беше вписан в Рекордите на Гинес с 5 от своите постижения.
Едното от тях е изкачването на всичките 14 осемхилядника за 189 дни (от 23 април до 29 октовмри 2019 г.). В този период Нимс Дай, както е по-известен бившият британски командос, записва още няколко рекорда:
- Най-бързо изкачване на 3-те най-високи осемхилядника - Еверест, К2 и Канчендзьонга, за 70 дни;
- Най-бързо изкачване на най-високите 5 върха на планетата - Еверест, К2, Канчендзьонга, Лхоце, Макалу, за 70 дни;
- Най бързо изкачване на 3 осемхилядника - за 3 дни през май 2019, Еверест, Лхотце, Макалу;
- Най-масово изкачване до Еверест за един ден - на 23 май 2019 г. непалецът е един от общо 354 души, стъпили на Покрива на света.
Всички свои рекорди Нирмал Пурджа прави с употребата на допълнителен кислород и сериозна логистична подкрепа.
Интервю с Нирмал Пурджа за БНР можете да чуете тук.
След 2-годишна пауза заради пандемията, идната седмица в София започва 16-ото издание на фестивала за екстремни спортове, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата". Той ще се проведе в рамките на 3 дни - от 29 до 31 март, в кино "Люмиер".
Официален гост ще бъде французинът Антоан льо Менестрел - в миналото един от най-силните френски катерачи, а през последните години добил популярност и със своята вертикална хореография. На 30 март, от 17:30 той ще изнесе представление на площад "Славейков", където ще изкатери в стил паркур фасадите на някои от сградите. В рамките на фестивала ще бъде прожектиран и неговият филм.
Друга лента, която си заслужава да бъде видяна, е "Алпинистът" - документален разказ за канадския катерач Марк-Андре Льоклерк, известен със соловите си изкачвания, но останал далеч от прожекторите през своя кратък, но изпълнен с много стойностни изкачвания, живот.
Публиката ще може да види отново презентацията на легендата от Йосемити Иво Нинов, който миналата есен, в рамките на Банско филм фест, разказа за приключенията си в последните 30 години по света, а сега завладяващата му история може да бъде видяна и чута от почитателите на екстремните спортове и в столицата.
Стефан и Максим Иванови пък ще разкажат за своята морска експедиция “Неверест”, в която със самоделна гребна лодка преминаха Атлантическия океан и записаха два рекорда “Гинес”. Програмата на фестивала можете да видите тук.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Искаме оставките на цялото ръководтсво на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...