Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бежанците от Украйна, които дойдоха в Сандански, са предимно бесарабски българи

Хотелиерът Илия Пасков осигури подслон и храна за някои от бежанците

Снимка: Ани Петрова

На 27 март в 18.30 започва международният благотворителен концерт  "Телемаратон - спасете Украйна, спрете войната". В него ще се включат  изпълнители от различни места на планетата. В София концертът ще се излъчва на екран пред Столичната библиотека на площан "Славейков".

В 16 часа на площад "Александър Батенберг" в София се провежда концертът "Солидарност с Украйна - с вас сме". На различни пункотве ще се събират средства за пострадалите от войната в Украйна и бежанците, които Фондация "За доброто" и Ситуационният център "Отворени врати за Украйна" посрещат ежедневно.

Българското национално радио, Българската национална телевизия и НТ "Иван Вазов" обединяват усилия в подкрепа на пострадалите от войната в Украйна. На 28 март от 19:00 часа двете обществени медии, с домакинството на Народния театър, организират благотворителен концерт "Заедно за Украйна", в знак на съпричастност към пострадалите от войната. Събитието е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.

Бежанската вълна от Украйна превърна много български хотели в дом за хората, бягащи от войната, а собствениците на хотели  станаха първите доброволци-мисионери. Някои дори не се надяват на държавната помощ, не са я и очаквали. Както не са очаквали тези, на които помагат, да искат да им се отплатят - с труд и със знания.  Едно от тези места е Санаднски, където първите бежанци от Украйна били посрещнати от руската общност в курорта.
Бежанците от Украйна, които дойдоха и останаха в Сандански, са предимно бесарабски българи. Близо месец 25 майки с децата си и няколко по-възрастни жени живеят в красив хотел в центъра на курортния град. Но не се чувстват туристи. Благодарни са за човешкото и топло отношение, но не обичат милостинята. Затова жените започват да помагат в хотела, докато децата им учат онлайн с украинските си учители. Сред жените има инженери, банкери, компютърни специалисти, дори еколог - мисионер като Галина Добровольская, която пише стихотворения и хумористични разкази. Един човешки потенциал, който страната ни трябва да  оцени и ако може да задържи, каза за БНР хотелиерът Илия Пасков:

"Не се бъркаме в работата на политиците, но в Сандански има руска общност. Руската общност дойде и ги посрещна. Хората се разплакаха, беше трогателна картинка. Свикнаха, доволни са, ние също сме доволни - възпитани хора, държат се добре, хубави деца. Те са нашите бесарабски българи. Каквото им трябва го предоставяме. Оттук нататък хода е на държавата. Дали ще ни обезпечи, ние не сме искали конкретно обезпечение. Има много разходи по тях. Знаете, че и на нас ни е трудно. Ние можем два три месеца безвъзмездно да им помагаме, но после става трудна ситуацията".

Галина Добровольская е била строителен инженер в Одеса и въпреки, че вече е пенсионер,  не остава без работа:

"Много съм благодарна на Илия Пасков. Той ни прие много добре, имаме стаи, той ни изхранва".

Галина Добровольская       Снимка: Кети Тренчева

Войната разделя Галина с двамата ѝ сина и техните семейства. Въпреки болката, тя е благодарна, че са успели да се спасят от войната.

"Големият син с детето и със съпругата си одитоха в Португалия. Другият син, той е компютърен специалист, той със съпругата си също избяга", допълни за "Хоризонт" Галина Добровольская. 

Българската фамилия на Галина Добровольская е Великова и това е най-ценното наследство за нея от предците ѝ. Занимава се с екология, пише стихове за деца, а в момента хумористични разкази, което ме удивлява. За себе си казва, че е мирният атом в света и в космоса:

"Аз имам просветителска дейност. На децата разказвам".

Снимка:  Кети Тренчева

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40