Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Ботева осигурява гостоприемство в хижа „Узана“ над Габрово

В хижата винаги може да се осигури подслон и дори да е пълна с туристи

Хижа „Узана“
Снимка: Велина Махлебашиева
Най-новата професия в България, добавена към националната класификация, е професията „хижар“. Тепърва ще се създава държавен стандарт за обучение по нея. Милена Ботева, която от 20 години стопанисва най-старата хижа в планинската местност „Узана“ над Габрово, се пита каква ще е длъжностната характеристика на хижаря, защото работата е 365 дни в годината.

Хижата е наречена на местността - Узана - от турската дума „узун“ - обширен, защото тук е най- широката билна поляна в Стара планина. Обградена е от вековни буки, а надморската височина варира от 1220 до 1350 метра.

Хижата се намира в близост до географския център на България и е най-старата в планината над Габрово. Отворена е преди 82 години, но се оказала малка и била достроена с още 2 етажа. Собственост е на туристическото дружество „Узана“, а през последните 20 години нейна стопанка е Милена Ботева. Хижата не остава без хора, разказва хижарката. Не може да ги нарече клиенти, защото са гости и приятели.

"Срещата с такива прекрасни хора, толкова слънчеви, обичащи най-вече тази хижа ме научи на огромно търпение. Трябва да изтърпяваш всички и лошото, и доброто", каза за БНР Милена Ботева.

Милена е пъргава - чисти, посреща, изпраща, върши го със сърце. Гостите ѝ знаят, че за вечеря ще опитат задължително от нейните питки, които им поднася всеки път с благопожелания.

Хижарката казва, че по време на пандемията хората в планината станали повече. Радва се, че много млади избират разходка в планината, насърчава ги и ги упътва.

"За последните две години за мен много хора станаха слънчеви хора. Прекрасни млади хора, много ходят, много се движат", допълни за "Хоризонт" Милена Ботева.

В хижата винаги може да се осигури подслон и дори да е пълна с туристи.

Всякакви случки са минали през главата на хижарката за тези 20 години, в които стопанисва хижата. Каквото и да става, не остава без приятелите си от всички краища на страната, които ще събере след седмица, за да отпразнуват годишнината.

Затова Милена Ботева се готви за много гости, но това не я плаши, на хижата са правили сватби, а после са кръщавали децата на двойките.

Местността „Узана“     Снимка: Велина Махлебашиева
Гледа хубавото и е загърбила лошото, така живее и се опитва да не се гневи на новите, по-високи сметки за ток, да не се ядосва заради лошото снегопочистване или проблемите със сметоизвозването.

Ако ѝ остане време, може да прегърне и котките. А те са много и чисто черни, а покрай тях се случва да храни и някоя лисица. Неотдавна една се навъртала вечер, после зачестила, довела още две и станали атракция за туристите.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22