Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Ботева осигурява гостоприемство в хижа „Узана“ над Габрово

В хижата винаги може да се осигури подслон и дори да е пълна с туристи

Хижа „Узана“
Снимка: Велина Махлебашиева
Най-новата професия в България, добавена към националната класификация, е професията „хижар“. Тепърва ще се създава държавен стандарт за обучение по нея. Милена Ботева, която от 20 години стопанисва най-старата хижа в планинската местност „Узана“ над Габрово, се пита каква ще е длъжностната характеристика на хижаря, защото работата е 365 дни в годината.

Хижата е наречена на местността - Узана - от турската дума „узун“ - обширен, защото тук е най- широката билна поляна в Стара планина. Обградена е от вековни буки, а надморската височина варира от 1220 до 1350 метра.

Хижата се намира в близост до географския център на България и е най-старата в планината над Габрово. Отворена е преди 82 години, но се оказала малка и била достроена с още 2 етажа. Собственост е на туристическото дружество „Узана“, а през последните 20 години нейна стопанка е Милена Ботева. Хижата не остава без хора, разказва хижарката. Не може да ги нарече клиенти, защото са гости и приятели.

"Срещата с такива прекрасни хора, толкова слънчеви, обичащи най-вече тази хижа ме научи на огромно търпение. Трябва да изтърпяваш всички и лошото, и доброто", каза за БНР Милена Ботева.

Милена е пъргава - чисти, посреща, изпраща, върши го със сърце. Гостите ѝ знаят, че за вечеря ще опитат задължително от нейните питки, които им поднася всеки път с благопожелания.

Хижарката казва, че по време на пандемията хората в планината станали повече. Радва се, че много млади избират разходка в планината, насърчава ги и ги упътва.

"За последните две години за мен много хора станаха слънчеви хора. Прекрасни млади хора, много ходят, много се движат", допълни за "Хоризонт" Милена Ботева.

В хижата винаги може да се осигури подслон и дори да е пълна с туристи.

Всякакви случки са минали през главата на хижарката за тези 20 години, в които стопанисва хижата. Каквото и да става, не остава без приятелите си от всички краища на страната, които ще събере след седмица, за да отпразнуват годишнината.

Затова Милена Ботева се готви за много гости, но това не я плаши, на хижата са правили сватби, а после са кръщавали децата на двойките.

Местността „Узана“     Снимка: Велина Махлебашиева
Гледа хубавото и е загърбила лошото, така живее и се опитва да не се гневи на новите, по-високи сметки за ток, да не се ядосва заради лошото снегопочистване или проблемите със сметоизвозването.

Ако ѝ остане време, може да прегърне и котките. А те са много и чисто черни, а покрай тях се случва да храни и някоя лисица. Неотдавна една се навъртала вечер, после зачестила, довела още две и станали атракция за туристите.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51