Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланието от срещата на балкански премиери в София: Свързаност и координация

От ляво надясно - премиерите на Северна Македония Димитър Ковачевски, на България Кирил Петков, на Черна гора Здравко Кривокапич и на Румъния Николае Чука
Снимка: Министерски съвет

Да се обърне посоката на доставките от природен газ на Балканите и те да бъдат от юг на север. За това се договориха премиерите на България, Румъния, Република Северна Македония и Черна гора, които се срещнаха в София.

В центъра на разговора беше изграждането на интерконектора между България и Гърция, който ще позволи доставка на втечнен газ и до другите страни-членки на НАТО на Балканите.

Досега по трансбалканския тръбопровод от Русия през Румъния до Турция идва руски газ, сега трябва да се обърне посоката, заяви Кирил Петков. От Турция и Гърция да идва газ, а чрез интерконекторът ни с Гърция да може да се доставя втечнен газ и до страните в региона.

„Войната ни накара да се движим много бързо, да променяме стратегията си на 180 градуса. Това е в сила и за посоката на газа, това, което течеше от север, сега трябва да потече от юг“, отбеляза българският премиер.

За Румъния интерконекторът с Гърция е най-изгодният начин за доставка на газ. Премиерът Николае Чука заяви:

„Не можем да получил втечнен природен газ, ако този интерконектор не бъде завършен“.

Македонският премиер Димитър Ковачевски каза, че страната му работи по изграждането на газопровод и електропровод от Гърция.

„Това ще е полезно за целия регион“, добави Ковачевски.

Николае Чука, Димитър Ковачевски, Здравко Кривокапич обсъждаха и изграждането на инфраструкурна свързаност, която да позволи по-голяма военна мобилност за обща отбрана в региона. Обсъдена беше и заплахата от прекъсване на доставките за храна, заради войната в региона, както и сътрудничеството в борбата срещу корупцията и прането на пари - основен инструмент за засилване на руското влияние на Балканите.

„Някой може да има повече, друг по-малко. Дайте да унифицираме, така че да са доволни и едната, и другата страна. Това, което Кирил спомена за прането на пари - за успешното трансгранично сътрудничество, защо това да не се приложи и за да не прекъсваме веригата за доставка на храни“, посочи премиерът на Черна гора.

Двустранните отношения между София и Скопие също бяха във фокуса на разговорите. Премиерът на Република Севера Македония Димитър Ковчевски:

„Разширяването на Европейския съюз се превърна в политика за сигурност и блокирането на процеса създава нестабилност в региона“.

Има прогрес в работата на смесената историческа комисия и скоро ще бъде обявено постигането на компромис за две важни исторически личности, съобщи от своя страна българският премиер.

„Постигнат е прогрес по историческите въпроси по много конструктивен и реалистичен начин и това отваря възможността за ускоряване на преговорите между нас“, каза Кирил Петков.

Министър-председателят на нашата страна заяви след срещата, че координацията на Балканите трябва да продължи:

„Ако тази координация продължи както започнахме, когато нашите отбранителни стратегии са общи, когато икономическото сравнение се обедини, тогава може да се превърнем в най-бързо развиващия се регион, да споделяме сигурност и съвместната работа може да подобри средата на живот на нашите граждани“.

„Говорихме и за мигрантите. Румъния в момента е най-силно ударена с най-голям брой бежанци. Те се справят чудесно. Обсъдихме, че с продължението на конфликта трябва да имаме обща стратегия и по тази тема. Сигурността на храната също е основна тема, говорим за жито, олио, това са важни теми. И затова земеделските ни министри трябва да говорят заедно“, каза българският министър-председател.

„Възхищавам се на това, което правят за бежанците в Румъния и България. Трябва да действаме заедно, за да осигурим по-добро качество на живот на нашите граждани. Трябва да мислим за бъдещето и политиките, които ще ни осигурят по-добро качество на живот. Имаме проблем със свързаността“, каза от своя страна черногорският премиер Здравко Кривокапич.

Ако не осигурим необходимите връзки, нашият регион ще бъде различен от Европа, а ние не го искаме, добави той.

Румънският премиер Николае Чука пък заяви, че днешното заседание е навременна възможност да се обсъди нахлуването на Русия в Украйна. Това нахлуване има огромно влияние върху Балканите, посочи Чука. 

„Няма съмнение, че Русия е най-сериозната заплаха за общата ни сигурност. Даваме си сметка за зловредното влияние на Русия в региона. Ние ще засилим устойчивостта си с противодействие на фалшивите новини, увеличаване на енергийната независимост“, каза Чука.

снимка: Министерски съвет

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36