Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо новите правила за пашуване в националните паркове ядосаха животновъдите

Недоволните се заканват да доведат животните пред МОСВ

Снимка: Радио Шумен

Нови правила за пашуване на животните в Националните парковепредизвикаха недоволство сред фермерите, които ги възприеха като забрана.

Годишните планове за паша на територията на двата национални парка – „Рила“ и „Пирин“, все още не са готови. В момента тече и обществено обсъждане. Основният въпрос е ще бъде ли забранена пашата на едър рогат добитък в защитените територии за сметка на повече такива за овцете.

„Няма такова нещо. Едрият рогат добитък ще продължи да си пашува на територията на парковете“, уверява Владимир Милушев, директор на НП „Рила“.

Промяната в годишните планове за паша е свързана с нова разпоредба на МОСВ за опазване на уязвими тревни местообитания във високата планина, уточнява Милушев.

„Идеята е на тези редки и застрашени местообитания да се извършва приоритетно паша на овце, защото овцете оказват много по-малко негативно влияние върху тревните местообитания.“

Снимка: БГНЕС

Директорът на НП „Рила“ посочва, че първо ще се раздават пасища за овцевъдите, а след това, ако останат, и на отглеждащите едър рогат добитък. Владимир Милушев прогнозира, че поне за 90 на сто от кравите, които са пасли миналата година, ще има място и тази година да пасат на територията на НП „Рила“.

И ако в населените места около НП „Рила“ няма много фермери, отглеждащи крави, то в Пирин натискът е сериозенЕксплоатирането на високопланинските пасища в защитената територия е довело до сериозно компрометиране на местообитанията и ерозия на тревните площи.

Директорът на националния парк Валери Мечев отбелязва, че досега фермерите са получавали субсидии точно за това пашуване и затова интересът към високата част на планината е бил сериозен.

Идеята е следващата година субсидии да се дават не само за територии в рамките на парковете, а и за такива, които попадат в мрежата Натура 2000. Досега тези територии са били 2%, а ще бъдат над 30% от територията на страната, пояснява Мечев.

„Идеята е в националните паркове в следващия период да се дават субсидии само за овце. Могат да пашуват едър рогат добитък, но няма да има субсидии за тях. Когато няма субсидии, интересите рязко ще намалеят.“

Не повече от 10 процента са компрометираните територии в НП „Пирин“, заради пашуването на едър рогат добитък, обобщава директорът Валери Мечев. По думите му фермерите с договори попрограмата за пасторализъм ще имат осигурено пашуване в защитената територия.

Според животновъди не става въпрос за субсидии, а за оцеляването на сектора.

Благовеста Василева отглежда в биофермата си 1600 крави. Без паша животните са обречени на глад, казва тя и предупреждава – ако не могат да ги закарат до пасищата, собствениците им ще ги докарат пред Министерството на околната среда и водите.

„В последния момент научихме, че в националните паркове ние, говедовъдите, няма да можем да качваме животните си“, споделя Василева. Тя оспорва твърдението, че вследствие на интензивна паша има накърняване на някои от местообитанията и изтъква, че няма изготвена експертна оценка с данни за това.

Такъв доклад до ден днешен ние не успяхме да намерим. С такъв доклад ни плашат от МОСВ. Никой не е чувал за този доклад, няколко пъти го искахме от Тома Белев, включително през Министерски съвет го поискахме, но никой не ни го даде.“

„За нас е животоспасяващо да качим животните си на Рила, защото тук, при нас в продължение на три месеца няма никаква паша“, допълва Благовеста Василева.

Като друг проблем тя откроява забраненото в националните паркове пашуване край езерни, поточни, изворни и речни местообитания, което на практика лишава всички животни, включително овцете, от вода.

„Как ние тези животни ще ги поим? Ще им носим вода, минерална, в десетлитрови туби и ще ги поим, всяка крава поотделно?“

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виргиниус Синкявичус

Виргиниус Синкявичус: Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана

Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниус Синкявичус, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..

публикувано на 21.05.25 в 11:01
Венцислав Венев

Венцислав Венев: БТС подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал

Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..

публикувано на 20.05.25 в 14:24
брадат лешояд

Брадати лешояди се заселват сред природата десетилетия след изчезването им у нас

На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..

публикувано на 16.05.25 в 10:08

Меглена Антонова: Съдебен процес се използва за сплашване на цялото екологично движение

Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..

обновено на 10.05.25 в 21:57
Зоокътът в Павликени

Зоокътът в Павликени - райска градина с места за отдих и люлки за децата

Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..

публикувано на 10.05.25 в 08:15

Предложение: Да се инкриминира изхвърлянето на строителни отпадъци

Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..

публикувано на 08.05.25 в 07:18
С акция с парапланер

С акция с парапланер "Грийнпийс" настоя да бъде спряно финансирането на въглищната индустрия у нас

С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..

обновено на 07.05.25 в 08:57