За пореден път тези програми бяха поставени за обсъждане на организирана преди дни кръгла маса за бъдещето на обществените медии от Факултета по журналистика в Софийския университет.
Доцент Орлин Спасов от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет е този, който постави отново на дневен ред въпроса за обединяването на обществените медии – на Българското национално радио, Българската национална телевизия, а може би и на Българската телеграфна агенция в един голям консорциум. Аргументът му е, че такъв консорциум би могъл по-активно и по-координирано да противостои на съвременните тенденции, които будят опасения в медийната среда:
"БНТ и БНР имат, както добре знаем, една и съща обществена мисия, затова ми се струва, че не е съвсем невъзможна тази идея и в рамките на подобен консорциум би имало доста повече възможности за противодействие на тази пазарна конкуренция, която идва по линия на платформите и по линия на търговските медии, които всъщност са изключително агресивни. Може би в един такъв консорциум би имало по-добро споделяне на ресурси и по-гъвкави политики, като основният акцент остава същият – качествено съдържание и свободен достъп до това съдържание".
"Не мисля, че сливането на БНТ и БНР е добра идея. Не виждам смисъл в това". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Гергана Данева, заместник-председател на Комисията по култура и медии.
Пред БНР тя обясни какви са основните цели на "Продължаваме промяната“ по отношение на медийната среда в България:
"От "Продължаваме промяната“ имаме непоклатима воля България да достигне нивото на европейските държави по отношение на свобода на словото"Това е голямата цел в мандата на нашето управление. В този ред на мисли подготвяме конференция с участието на "Репортери без граници“ в средата на май месец. Целта е от първо лице да получим техните коментари и да се постараем в най-голяма степен да се съобразим с тях, тъй като всички знаем на кое място се намираме - на последно място по свобода на словото в Европейския съюз".
"Според мен сливането на БНР и БНТ не е добро решение, защото ако съберем всичко на едно място, все нещо ще е за сметка на другото". Това коментира пред БНР Стоян Михалев от "Демократична България".
Той сподели и какво мисли за политическия квотен принцип в регулаторните органи в България:
"Имам дълбок скептицизъм, че политическият квотен принцип в регулаторните органи в България е нещо добро за обществото и добре работещо. Ето ви примерът със сегашния СЕМ. Спомняте си много добре критиките, че през политическите квоти влязоха хора, които имаха аграрно образование или нещо, което няма нищо общо със Съвета за електронни медии. В крайна сметка това са едни послушни изпълнители на конкретна политическа воля. Трябва да се чуят различни гласове по темата, защото аз мога да имам едно виждане, но то да не е споделено от другите".
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Костова и цялото интервю с Гергана Данева и Стоян Михалев.
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..