Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Михалев: Сливането на БНР и БНТ не е добро решение

Възможно ли е сливането на обществените медии

Гергана Данева: Не мисля, че сливането на БНТ и БНР е добра идея



На фона на обявените намерения на управляващите за предстоящи промени в Закона за радиото и телевизията медийни експерти поставиха отново на обсъждане тема, която периодично става актуална в последните повече от десет години, а именно сливането на обществените медии. Чуват се и гласове за разширяване на състава на Съвета за електронни медии, като в него бъде вкарана гражданска квота наред с президентската и парламентарната. Лансират се и виждания за други неща като специален устройствен закон за БНТ и БНР.

За пореден път тези програми бяха поставени за обсъждане на организирана преди дни кръгла маса за бъдещето на обществените медии от Факултета по журналистика в Софийския университет.

Доцент Орлин Спасов от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет е този, който постави отново на дневен ред въпроса за обединяването на обществените медии – на Българското национално радио, Българската национална телевизия, а може би и на Българската телеграфна агенция в един голям консорциум. Аргументът му е, че такъв консорциум би могъл по-активно и по-координирано да противостои на съвременните тенденции, които будят опасения в медийната среда:

"БНТ и БНР имат, както добре знаем, една и съща обществена мисия, затова ми се струва, че не е съвсем невъзможна тази идея и в рамките на подобен консорциум би имало доста повече възможности за противодействие на тази пазарна конкуренция, която идва по линия на платформите и по линия на търговските медии, които всъщност са изключително агресивни. Може би в един такъв консорциум би имало по-добро споделяне на ресурси и по-гъвкави политики, като основният акцент остава същият – качествено съдържание и свободен достъп до това съдържание".

"Не мисля, че сливането на БНТ и БНР е добра идея. Не виждам смисъл в това". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Гергана Данева, заместник-председател на Комисията по култура и медии.


Пред БНР тя обясни какви са основните цели на "Продължаваме промяната“ по отношение на медийната среда в България:

"От "Продължаваме промяната“ имаме непоклатима воля България да достигне нивото на европейските държави по отношение на свобода на словото"Това е голямата цел в мандата на нашето управление. В този ред на мисли подготвяме конференция с участието на "Репортери без граници“ в средата на май месец. Целта е от първо лице да получим техните коментари и да се постараем в най-голяма степен да се съобразим с тях, тъй като всички знаем на кое място се намираме - на последно място по свобода на словото в Европейския съюз".

"Според мен сливането на БНР и БНТ не е добро решение, защото ако съберем всичко на едно място, все нещо ще е за сметка на другото". Това коментира пред БНР Стоян Михалев от "Демократична България".

Той сподели и какво мисли за политическия квотен принцип в регулаторните органи в България: Стоян Михалев

"Имам дълбок скептицизъм, че политическият квотен принцип в регулаторните органи в България е нещо добро за обществото и добре работещо. Ето ви примерът със сегашния СЕМ. Спомняте си много добре критиките, че през политическите квоти влязоха хора, които имаха аграрно образование или нещо, което няма нищо общо със Съвета за електронни медии. В крайна сметка това са едни послушни изпълнители на конкретна политическа воля. Трябва да се чуят различни гласове по темата, защото аз мога да имам едно виждане, но то да не е споделено от другите".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Мария Костова и цялото интервю с Гергана Данева и Стоян Михалев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Стоянов

БХК с доклад за правата на човека: Ситуацията никак не е розова!

Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...

публикувано на 22.04.25 в 10:28

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11