Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певицата Пенка Тороманова

Навършиха се 130 г. от рождението на първата българска Аида

Пенка Тороманова в ролята на Маргарита от операта ”Фауст” на Шарл Гуно - 1921 г.
Снимка: Държавна агенция ”Архиви”

На 26 март 1892 г., преди 130 години, е родена първата българска Аида - Пенка Тороманова. Тя е сред основоположниците на българския оперен театър, изтъкната вокална педагожка и великолепна певица, но уви, с трагична съдба.

Родена е във Варна. От малка свири на пиано, а родителите й я изпращат в Женевската консерватория, където учи в класа по пиано на Дьо Флани. След първата година на следването й откриват, че тя има великолепен глас и с обучението й се заема прочутият вокален педагог Леополд Кетен. Въпреки интересните предложения за изяви в Швейцария, тя се завръща след дипломирането си в България. Дебютира в "Оперната дружба" на 16 януари 1914 г. с ролята на Леонора от “Трубадур“.

През 1915 г. със стипендия Тороманова заминава отново за Швейцария на специализация - и отново получава съблазнителни покани от различни оперни театри на Европа, но се връща в България и продължава да е солистка в "Оперната дружба", а впоследствие - в Софийската народна опера. Изпълнява ролите на Маргарита, Неда, Сантуца, Амелия, Шарлота, Мими, Лиза.

За ролята на Тоска в списание "Театрален преглед" от 1921 г. е отбелязано:
“Госпожа Тороманова е артистка с голямо дарование. Тя е надарена с прекрасен глас, приятен във всички регистри, както и с благодарна външност. На сцената се чувства сигурна“. 

В същото време Пенка Тороманова изнася и камерни концерти, занимава се с преподавателска дейност, гостува през 20-те години и в чужбина - във Варшава, Познан, Берлин. В периода 1929/1930 г. тя е асистентка по пеене във Висшето училище за музика в Берлин.

През 1931 г., поради заболяване, певицата се оттегля от оперната си кариера и остава преподавател в Музикалната академия, като подготвя някои от най-известните ни певци: като Събчо Събев, Елисавета Йовович, Мими Балканска, Иванка Митева и др. 

Тъй като е омъжена за генерал Тодор Радев, който е дипломат в Берлин, а за известно време и министър на просветата, след 1944 г. семейството е подложено на  жестоки гонения - отнето им е жилището, генералът е изпратен в затвора, изселват ги и се налага първата българска Аида да плете на комшиите срещу заплащане в натура, за да изхрани двете си деца, а генералът да чука чакъл по шосетата. Все пак дъщеря им Вася Радева става известна певица и успява да ги върне в София, даже им връщат жилището, но без пенсиите, защото са "врагове на народа", изпращат и сина им в лагер. Изтормозена и забравена, Пенка Тороманова умира на 9 октомври 1961 г.

В Златния фонд на БНР са запазени два нейни архивни записа от 1927 г. Макар и в лошо техническо състояние, все пак слушателят може да оцени красивия глас на Пенка Тороманова, да усети нейната артистичност. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18