Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво ни стигат доходите след скока на цените

Петър Ганев: Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС
"Толкова скъпо за българина не е било, ама лошото е, че ще става още по-скъпо". Такива са притесненията на кюстендилци, за които като навсякъде другаде темата за цените на всичко, буквално на всичко, е над всичко. Хората не отдават и не си обясняват всичко с войната в Украйна, нито с Covid-19, мерките срещу който паднаха, а на спекулата и на лошото управление на страната.

"Където и да влезеш цените и скъпотията те шокират", казват го ежедневно пазаруващи.

Кюстендилка, която държи магазин за цветя и сувенири, коментира:

"От днес до утре цените се увеличават и не е нормално това нещо. От днес за утре производителите да увеличават цените на производствата им – сирена, олио, захар, брашно, всичко, а за горивата да не говорим. Карам кола на нафта, за която плащам 2,99, а преди беше 2,10 – 2,20. Не може само войната да е виновна, смятам, че и нашата икономика е виновна и не само нашата, ами в целия Европейски съюз. Имаме много проблеми и в самата ни държава".

"Цените нарастват в най-високия си темп от последните близо 15 години, но като чели това не беше така засилено през 2007-2008 година, когато също имахме много високи нива на инфлация". Това обясни в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Петър Ганев от Института за пазарна икономика (ИПИ):

"Това преструктуриране на икономиката и може би в някаква степен промяната на модела, който имаме през последните 15 години, както и някакво все пак догонване на европейските доходи, имаме нормализация, малко по-западно започва да изглежда картината тук. Някак си западна е тази непоносимост към по-високите цени, тъй като в края на 90-те и първото десетилетие на 21 век всъщност може би нямаше такава непоносимост към високите цени, тъй като те бяха ежедневие. Тогава просто бяхме свикнали на много високи нива на инфлацията в годините на растеж, така че това може би пак е някакъв показател за една нетърпимост към такива странни и резки промени в живота, който по принцип върви към подобрение, ако гледаме едни периоди от 10-20 години. Все пак има някакво догонване, макар и не толкова бързо. Трябва да отбележим, че войната не е единствената причина за по-високите цени. Видяхме инфлация близо до 10% още преди войната".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Кирил Фалин.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13
Доналд Тръмп и Камала Харис

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.  Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..

публикувано на 05.11.24 в 06:47

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31