Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Употребата на антибиотици у нас се е повишила с цели 43 процента

Снимка: БГНЕС

Екип от британски учени работи върху нов антибиотик, който може да спаси живота на милиони по света срещу устойчиви на лекарства супербактерии.
Британски изследователи са използвали успешно разработен нов антибиотик при лекуването на мишки, заразени с Метицилин-резистентния стафилокок ауреус, причиняващ редица труднолечими инфекциозни болести при човека. Тази супербактерия е устойчива на много от използваните до момента антибиотици.
Антибиотикът Теиксобактин бе провъгласен като „животоспасяващ“ още през 2015 година, когато бе стартиран проектът, но сега учените успяха да разработят „синтетичен“ клас от лекарството. Докато чакаме новини от научната общност, в следващите минути ще поставим фокус на проблема с антибиотична резистентност и безконтролното изписване на антибиотици в български условия.

"В извънболничната помощ и в по-леките случаи в болничната помощ е задължително да се извърши антибиограма преди назначаването на антибиотична терапия, въпреки че не е достатъчно бърз анализът, от един до два дена, да се извърши", каза за БНР цоц. д-р Иван Иванов, микробиолог.

Статистиката показва, че употребата на антибиотици у нас се е повишила с цели 43 процента - до 15 милиона и 200 опаковки за 2021 година.

За общопрактикуващия мекар д-р Георги Миндов сериозен проблем е това, че в аптеките се продават антибиотици без рецепта:

"Една посявка, гърлен секрет или с антибиограма - изчезва лимитът за изследване за цяла година и даже за две години за един човек, които се отпускат", коментира той.

Към Националния център по заразни и паразитни болести съществува национална референтна лаборатория за контрол и проследяване на антибиотична резистентност.

"България е единствената държава с регистрация на вътреболничната инфекиця и под 5%, което по общоприетите критерии е значително занижен процент",  допълни за "Хоризонт" доц д-р Иван Иванов, ръководител на Лабораторията. 
 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00