Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Употребата на антибиотици у нас се е повишила с цели 43 процента

Снимка: БГНЕС

Екип от британски учени работи върху нов антибиотик, който може да спаси живота на милиони по света срещу устойчиви на лекарства супербактерии.
Британски изследователи са използвали успешно разработен нов антибиотик при лекуването на мишки, заразени с Метицилин-резистентния стафилокок ауреус, причиняващ редица труднолечими инфекциозни болести при човека. Тази супербактерия е устойчива на много от използваните до момента антибиотици.
Антибиотикът Теиксобактин бе провъгласен като „животоспасяващ“ още през 2015 година, когато бе стартиран проектът, но сега учените успяха да разработят „синтетичен“ клас от лекарството. Докато чакаме новини от научната общност, в следващите минути ще поставим фокус на проблема с антибиотична резистентност и безконтролното изписване на антибиотици в български условия.

"В извънболничната помощ и в по-леките случаи в болничната помощ е задължително да се извърши антибиограма преди назначаването на антибиотична терапия, въпреки че не е достатъчно бърз анализът, от един до два дена, да се извърши", каза за БНР цоц. д-р Иван Иванов, микробиолог.

Статистиката показва, че употребата на антибиотици у нас се е повишила с цели 43 процента - до 15 милиона и 200 опаковки за 2021 година.

За общопрактикуващия мекар д-р Георги Миндов сериозен проблем е това, че в аптеките се продават антибиотици без рецепта:

"Една посявка, гърлен секрет или с антибиограма - изчезва лимитът за изследване за цяла година и даже за две години за един човек, които се отпускат", коментира той.

Към Националния център по заразни и паразитни болести съществува национална референтна лаборатория за контрол и проследяване на антибиотична резистентност.

"България е единствената държава с регистрация на вътреболничната инфекиця и под 5%, което по общоприетите критерии е значително занижен процент",  допълни за "Хоризонт" доц д-р Иван Иванов, ръководител на Лабораторията. 
 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29