Найо Тицин предложи Столичният общински съвет да смени част от името на бул. „Драган Цанков“, където е сградата на Руското посолство. За да се избегнат негативните последствия и обществената реакция, свързани с пререгистрирането на улицата, предложението беше изменено. На мястото, където се пресичат бул. „Драган Цанков“ и ул. „Никола Мирчев“ да се обособи площад, чието име да бъде „Героите на Украйна“. Очаква се предложението да бъде гласувано тази седмица.
Булевардът, където по адрес се води Руското посолство, е кръстен на политически деец, който според клишето е един от най-яростните русофили.
Според Лъчезар Тошев, почетен член на ПАСЕ, изследовател на Драган Цанков, това не е точно така:
„Центърът на София изобилства с улици и паметници на руски исторически фигури. Сред тях има малко улици, кръстени на български исторически фигури. Една от тях е Драган Цветков. Да се предлага да се смени името на една българска фигура и да се смени с небългарско название, не е редно. Защо не се предложи промяна на името на улица, носеща името на руска личност“.
Тошев разказа, че Драган Цанков има различни периоди в своя живот и всъщност е съществена фигура по време на Възраждането.
„Преди да стане русофил, той е бил от яростните русофоби. На финала на политическата си дейност той сваля русофилското правителство. След осем години е отново на друга позиция. Драган Цанков не може да бъде определен в едната или в другата посока. Неговите заслуги за българската държава и нация не могат да бъдат отричани“.
„Важно е площад или улица до Руското посолство да бъдат кръстени Героите на Украйна. Войната на Путин срещу Украйна не може да мине без последици. Тази война няма да бъде спечелена от агресора. Трябва да останат ясни символи, които да показват нередността на тази война“.
Една част от най-зависимите и застрашени от Съветска Русия страни в миналото първи предприеха действия в подкрепа на украинския народ. Трите десетилетия от началото на свободата в Източна Европа не загасиха спомена за миналото. Уплашени за бъдещето си, страните от бившия Източен блок не се поколебаха да покажат солидарността си с украинските граждани.
Албания преименува част от улицата, на която се намира руското посолство, в Тирана на „Свободна Украйна“. Името „Героите на Украйна“ са избрали и от кметската администрация на Прага. Чехите обаче ще сменят името и на железопътен мост в близост до руския дипломатически корпус с Виталий Скакун, който беше отличен от украинския президент Володимир Зеленски с титлата „Герой на Украйна“, „тъй като пожертва живота си, за да спре пътя на руските войски, разрушавайки мост край град Херсон“. Антивоенният активизъм в Чехия стигна дотам, че в края на март, стълбите пред руското посолство бяха полети с червена боя, имитираща кръв. Драстичната форма на протест е реакция на зверското покушение на украински цивилни от руски военни части по време на сраженията.
Западна Европа и светът също предприемат символичните действия, но са по-предпазливи. Теренът пред посолството на Русия в Берлин беше осеян с детски плюшени играчки, които напомнят за децата на Украйна. Акцията в германската столица наподобява на акцията с празните бебешки колички, изложени в центъра на Лвов. Метафората се свързва с броя на загиналите украински бебета и деца от началото на войната.
Сградата на руското посолство в Лондон беше осветена в синьо и жълто, с цветовете на украинското знаме. Мястото е оградено с плакати и лозунги: „Спрете Путин“, „Не на войната“, „Владимир Путин военен престъпник“, „Нацист“, „Долу ръцете от Украйна“ и „Слава Украйна“.
Лидерът на шотландските либерал-демократи предлага ул. „Мелвил“ в Единбург да бъде преименувана на ул. „Зеленски“. В Копенхаген също се дискутира смяна на името на улицата, на която е руското посолство от „Кристианингейт“ на „Украйнагейт“.
Хората вярват, че посредством тези символични жестове всеки, който мине покрай руските дипломатически представителства и най-вече самите руските дипломати, ще се подсещат за зверствата, извършвани в Украйна.
Преименуването на местата в градската среда е сложен административен процес, който в друго време би срещнал разгорещени дебати, защото имената на обектите отразяват културната идентичност на жителите и историческия консенсус сред населението. Световният потрес обаче от зверствата на Русия в Украйна водят до бързи символични действия.
В центъра на Осло ситуацията е сходна с българската. Непретенциозното кръстовище пред руското посолство в норвежката столица доскоро няма име. Промяната на името обаче влиза в сила след решение на градския съвет. Днес това място се казва: „Ukraina´s Plass“ или „Площадът на Украйна“.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..