Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пожари достигнаха до колонията пеликани в "Калимок-Бръшлен"

Снимка: Йордан Куцаров

Пожари достигнаха до колонията от пеликани в Защитената местност "Калимок-Бръшлен". За огнища, разпалвани последователно в няколко дни в землищата на тутраканските села Цар Самуил и Нова Черна, алармираха от Сдружение на туризма в Тутракан.

Над 5 600 дка тръстика, суха растителност и единични дървета бяха засегнати само при първия от пожарите.

В Защитена местност "Калимок-Бръшлен" се намира една от трите гнездови колонии на къдрогравия пеликан у нас.

По информация от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ от пожарите в края на март са изгорели около 13 000 дка растителност – основно огромни тръстикови масиви.


В борбата с огъня се включват и екипи на пожарната, и от Сдружението за развитие на туризма в Тутракан. А местността е такава, че трудно може да влезе там техника, която да помогне, заяви Кристиян Якимов, от Сдружението за развитие на туризма. Според него пожарите са умишлено запалени.

Свободните площи, за които става въпрос, са всъщност част от Защитената местност "Калимок-Бръшлен" и са под управлението на Министерството на околната среда и водите.

Преди година БДЗП и Сдружението за развитие на туризма в Тутракан изградиха по проект платформи, където да гнездят пеликаните. Поставени бяха и макети, които да привличат птиците.

По информация от екоинспекцията в Русе - не са установени загинали птици, но предвид това, че водоплаващите са в гнездови период, опасността е голяма.

"Единствено посоката на вятъра е тази, която е спасила пеликаните да не бъдат достигнати от огъня", коментира Кристиян Якимов.

Ниското ниво на водата е причина на платформата да са само 30 гнездящите двойки.


Топлата зима пък е причина от Сдружение на туризма да не успеят да монтират и втора платформа.

Пеликаните са пристигнали вместо в края на януари, още в края на декември. Но има и добра новина. Излюпени са първите малки пеликанчета.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Свилен Чешмеджиев, БДЗП




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16