Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожари достигнаха до колонията пеликани в "Калимок-Бръшлен"

Снимка: Йордан Куцаров

Пожари достигнаха до колонията от пеликани в Защитената местност "Калимок-Бръшлен". За огнища, разпалвани последователно в няколко дни в землищата на тутраканските села Цар Самуил и Нова Черна, алармираха от Сдружение на туризма в Тутракан.

Над 5 600 дка тръстика, суха растителност и единични дървета бяха засегнати само при първия от пожарите.

В Защитена местност "Калимок-Бръшлен" се намира една от трите гнездови колонии на къдрогравия пеликан у нас.

По информация от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ от пожарите в края на март са изгорели около 13 000 дка растителност – основно огромни тръстикови масиви.


В борбата с огъня се включват и екипи на пожарната, и от Сдружението за развитие на туризма в Тутракан. А местността е такава, че трудно може да влезе там техника, която да помогне, заяви Кристиян Якимов, от Сдружението за развитие на туризма. Според него пожарите са умишлено запалени.

Свободните площи, за които става въпрос, са всъщност част от Защитената местност "Калимок-Бръшлен" и са под управлението на Министерството на околната среда и водите.

Преди година БДЗП и Сдружението за развитие на туризма в Тутракан изградиха по проект платформи, където да гнездят пеликаните. Поставени бяха и макети, които да привличат птиците.

По информация от екоинспекцията в Русе - не са установени загинали птици, но предвид това, че водоплаващите са в гнездови период, опасността е голяма.

"Единствено посоката на вятъра е тази, която е спасила пеликаните да не бъдат достигнати от огъня", коментира Кристиян Якимов.

Ниското ниво на водата е причина на платформата да са само 30 гнездящите двойки.


Топлата зима пък е причина от Сдружение на туризма да не успеят да монтират и втора платформа.

Пеликаните са пристигнали вместо в края на януари, още в края на декември. Но има и добра новина. Излюпени са първите малки пеликанчета.

Репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Свилен Чешмеджиев, БДЗП




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36