Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издателство „Български писател“ ще отбележи своя 75-годишен юбилей

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди

Новата книга на Анжела Димчева е „Под лазера на критика"

3
Боян Ангелов и Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тъй като пазарът е много наситен, тъй като няма цензура, което е хубаво, че няма цензура, но понякога цензурата в творческия процес е много важна, по-точно важна е автоцензурата“, каза БНР Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, полиглот, д-р по философия към БАН.
Анжела Димчева     Снимка: Станислава Пирчева

Поетът и журналист Анжела Димчева коментира в предаването „Нощен хоризонт“, че няма автоцензура, защото в социалните мрежи всеки може да изразява мнението си и то с какъвто език иска:

„Наблюдавам това, което и Боян Ангелов каза, че хора с различни професии пробват перото си и добиват самочувствие и сила, че са писатели чрез социалните мрежи и чрез сайтове. Появиха се вече няколко автори, които издадоха книги, като вътре са нахвърляли свои мисли от Facebook. Директно постовете им във Facebook ги събират и ги издават в книга. Трябва да се каже на тези автори в кавички, че това не е писателско творчество“.

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди на Съюза на българските  писатели.

„Може би да ви потвърдя, че към Съюза на българските писатели ние съхранихме издателство „Български писател“, което тази година ще чества своя 75-годишен юбилей. Макар че от тези 75 години 30 години то непрекъснато фалира, непрекъснато е на ръба. Но така или иначе издателството издава по 50 книги годишно предимно на членове на Съюза на българските писатели“, допълни за „Хоризонт“ Боян Ангелов.

Боян Ангелов      Снимка: Станислава Пирчева

Той съобщи, че в навечерието на 24 май ще излязат от печат два поетични сборника:

"Единият е "Разказвачи 2021 година" и "Поети 2021". Това са традиционни поетични сборници, които всяка година излизат от издателство "Български писател". Издадохме няколко много добри стихосбирки".   

Новата книга на Анжела Димчева е сборникът „Под лазера на критика". В книгата са включени текстове за 55 автори.

"Най-възрастният, за когото съм писала е Михаил Тошков, следващият е Любомир Левчев, Николай Кънчев, Калин Донков, професор Кирил Топалов, Илко Минев, много поети от съвременните, които са известни и не толкова известни, защото аз не ги деля на малки и големи имена. За мен всички, които са написали дори и няколко стойностни стихотворения трябва да бъдат отбелязани по някакъв начин и аз това го правя", заяви Димчева.

Боян Ангелов е д-р по философия и социална педагогика, поет, литературен критик и литературен историк. През 1980 г. завършва специалностите философия и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио, в БАН. Боян Ангелов е автор на 30 поетични книги на български език.

Анжела Димчева е родена в София. Поетеса, журналист, литературен критик. Магистър по специалности „Българска филология“, „Английски език“  от СУ „Св. Кл. Охридски“. Доктор по наукознание (УниБИТ) със защитена дисертация на тема: „Аксиология на общуването, систематичност и контрасти на общокултурните взаимодействия в контекста на Международните писателски форуми в България през ХХ и ХХІ век“.

Автор е на повече от 1500 публикации в 30 издания и на 10 книги в България и в чужбина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48