Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издателство „Български писател“ ще отбележи своя 75-годишен юбилей

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди

Новата книга на Анжела Димчева е „Под лазера на критика"

3
Боян Ангелов и Анжела Димчева
Снимка: Станислава Пирчева

„Тъй като пазарът е много наситен, тъй като няма цензура, което е хубаво, че няма цензура, но понякога цензурата в творческия процес е много важна, по-точно важна е автоцензурата“, каза БНР Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, полиглот, д-р по философия към БАН.
Анжела Димчева     Снимка: Станислава Пирчева

Поетът и журналист Анжела Димчева коментира в предаването „Нощен хоризонт“, че няма автоцензура, защото в социалните мрежи всеки може да изразява мнението си и то с какъвто език иска:

„Наблюдавам това, което и Боян Ангелов каза, че хора с различни професии пробват перото си и добиват самочувствие и сила, че са писатели чрез социалните мрежи и чрез сайтове. Появиха се вече няколко автори, които издадоха книги, като вътре са нахвърляли свои мисли от Facebook. Директно постовете им във Facebook ги събират и ги издават в книга. Трябва да се каже на тези автори в кавички, че това не е писателско творчество“.

През май за 100-тен път ще бъдат връчени годишните литературни награди на Съюза на българските  писатели.

„Може би да ви потвърдя, че към Съюза на българските писатели ние съхранихме издателство „Български писател“, което тази година ще чества своя 75-годишен юбилей. Макар че от тези 75 години 30 години то непрекъснато фалира, непрекъснато е на ръба. Но така или иначе издателството издава по 50 книги годишно предимно на членове на Съюза на българските писатели“, допълни за „Хоризонт“ Боян Ангелов.

Боян Ангелов      Снимка: Станислава Пирчева

Той съобщи, че в навечерието на 24 май ще излязат от печат два поетични сборника:

"Единият е "Разказвачи 2021 година" и "Поети 2021". Това са традиционни поетични сборници, които всяка година излизат от издателство "Български писател". Издадохме няколко много добри стихосбирки".   

Новата книга на Анжела Димчева е сборникът „Под лазера на критика". В книгата са включени текстове за 55 автори.

"Най-възрастният, за когото съм писала е Михаил Тошков, следващият е Любомир Левчев, Николай Кънчев, Калин Донков, професор Кирил Топалов, Илко Минев, много поети от съвременните, които са известни и не толкова известни, защото аз не ги деля на малки и големи имена. За мен всички, които са написали дори и няколко стойностни стихотворения трябва да бъдат отбелязани по някакъв начин и аз това го правя", заяви Димчева.

Боян Ангелов е д-р по философия и социална педагогика, поет, литературен критик и литературен историк. През 1980 г. завършва специалностите философия и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като редактор и главен редактор в столични издания, в Министерството на културата, в Комитета за телевизия и радио, в БАН. Боян Ангелов е автор на 30 поетични книги на български език.

Анжела Димчева е родена в София. Поетеса, журналист, литературен критик. Магистър по специалности „Българска филология“, „Английски език“  от СУ „Св. Кл. Охридски“. Доктор по наукознание (УниБИТ) със защитена дисертация на тема: „Аксиология на общуването, систематичност и контрасти на общокултурните взаимодействия в контекста на Международните писателски форуми в България през ХХ и ХХІ век“.

Автор е на повече от 1500 публикации в 30 издания и на 10 книги в България и в чужбина.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34