Това каза пред БНР Андрю Стролайн, медиен директор на Human Rights Watch за Европа.
280 жертви в масови гробове. Десетки трупове по улиците. Петима мъже, с вързани ръце, екзекутирани в мазе. Това видя светът на кадри от градчето Буча край Киев след изтеглянето на руските сили от там в края на миналата седмица.
Русия продължава да определя тези кадри като фалшификация на режима в Киев. С всеки изминал ден обаче се трупат преки свидетелства за зверства в селища, които са били под контрола на руснаците. Украинските власти обвиняват Русия, че не спира обстрела срещу цивилното население - с ракетен удар вчера беше поразена гара в Краматорск, Донецка област, при което загинаха 52-ама души.
Екзекуции на цивилни, изнасилвания, касетъчни бомби в гъстонаселени райони - това са свидетелства за възможни военни престъпления, които правозащитни организации като Human rights watch събират от началото на март в Украйна.
Мащабът на военните зверства не е изяснен докрай. Поглеждайки към източната част на Украйна, още от 2014 година вашата и други организации са докладвали за нарушения на човешки права при бойни действия, извършвани и от двете страни. Продължение ли са злодеянията сега на начина, по който преди това украинската армия и проруските сили се отнасяха едни с други, както и с цивилните?
През 2014 видяхме нарушения на човешки права и от двете страни в конфликта и през последните 8 години продължихме да документираме такива случаи в Крим и в Донбас. Но сега мащабът е много по-голям, говорим за по-голяма война, започнала с руското нахлуване, и засегнала дори западната част на Украйна. Ракетите достигнаха до западни градове като Ивано-Франковск. Мащабът на военните действия е по-голям, както и този на нарушенията.
Не говорим само за случилото се в Буча и други северни градове - екзекуции, изнасилвания и грабежи. Става дума и за използването на касетъчни бомби и други мощни боеприпаси в гъсто населени райони.
Русия отрича нейните военни да са нападали цивилни, да са убивали или измъчвали в Буча и навсякъде другаде в Украйна. От гледна точка на вашата организация, която работи с преки свидетелства, колко трудно е да се потвърди истината за случилото се на такива места?
Русия винаги отрича такива обвинения. Те отричаха военните си престъпления в Чечения, в Сирия, свалянето на малайзийския пътнически самолет с тяхна ракета. Те винаги отричат. Начинът, по който разбрахме, че сегашните военни престъпления са дело на руските сили, е заради многото гледни точки. Имаме свидетелства на хора от Буча отпреди седмици. След изтеглянето имаме доказателства и от самото място, които потвърждават и предишни публикации в социални мрежи, сателитни снимки. Технологичният аспект и преките свидетелства се напасват в цялостен разказ за случилото се.
Със сигурност тук става дума за военни престъпления, които най-малкото трябва да бъдат разследвани. Достъпът до местата на масови гробове трябва да бъде ограничен, за да могат разследващите, особено патолозите, да изследват локациите и телата и да проведат нужната детайлна работа.
На този ранен етап можем ли да предположим дали всички тези зверства са извършени по нечия заповед, или са дело на отделни войници, изгубили човещина заради реалността на войната?
Това е сърцевината, до която трябва да достигнат разследванията. Има преки извършители, които буквално са натискали спусъка и са убивали, измъчвали са. На следващото ниво са командирите им. Има толкова много екзекуции, че е невъзможно преките командири, които са били там, да не са знаели какво се случва, за да го спрат. И после възниква въпросът колко нагоре по веригата достига това толериране на военни престъпления.
Тук има две възможности, които са обект на по-нататъшно разследване. Едната е престъпленията да са били извършвани по заповеди, на които войниците са се подчинявали. По-възможната хипотеза, според мен, е, че високопоставените военнослужещи са знаели за тези деяния, но не са направили нищо, за да ги спрат. Това знание и бездействие, което е осъдително, може да достига и до самия Владимир Путин. Ако той е знаел, че тези зверства се случват и не е предприел действия да ги спре, може да бъде съден от Международния наказателен съд. Това обаче са само хипотези.
Справедливостта много рядко се постига бързо. Отмъщението може да е светкавично, но истинската справедливост рядко е такава. Делата в Международния наказателен съд срещу високопоставени ръководители за извършени от тях военни престъпления отнемат десетилетия. Делото заради зверствата в Дарфур, Судан, започна тази седмица - 18 години след събитията там. Надявам се разследванията за случващото се в Украйна да отнемат по-малко време, но няма как всичко да стане за седмица или месец.
Международният наказателен съд има нужната юрисдикция да разгледа извършеното в Украйна - екзекуции, бомбардиране на жилищни райони и всичко останало. Става въпрос за прекалено много случаи, така че те ще трябва да изберат приоритетните разследвания, където доказателствата са по-сигурни.
Украинските прокурори също могат да започнат тези разследвания и дела на местно ниво. Има и много страни членки на Европейския съюз, които обявиха, че и техни прокурори ще разследват тези случаи, посредством принципа за универсална юрисдикция, който може да се прилага при военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Така бивш служител на режима на Башар Асад беше осъден в Германия за измъчвания, извършвани в сирийски затвор. Такива процеси отнемат време, но са възможни.
През последните дни в медиите попадна видеозапис, на който се виждат украински войници да екзекутират руски пленници. Автентичността на записа не беше отречена от властите в Киев, които обещаха разследване. Това обаче може да не е единичен случай, а предвид изтеглянето на руските сили от определени части на Украйна нараства и опасността от саморазправа с хора, смятани за колаборационисти на нападателите - нещо, което е често срещано във военната история. Следите ли за такива случаи?
Винаги има опасност някой да бъде сметнат за предател и срещу него да има посегателства. Вече има някои твърдения и видеоклипове за такива случаи, но към момента още не можем да потвърдим дали видяното на тях е истина. Но сте прав, има опасност от такива случаи.
Интервюто с Андрю Стролайн можете да чуете в звуковия файл.
Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации". Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..
Украинските сили са нанесли удар по склад за дронове в руската Орловска област. Унищожени са повече от 200 безпилотни апарата, съобщи Украинският генерален щаб. Има информация за силни вторични взривове. Един човек е загинал при руски удар с дрон в украинската Херсонска област, съобщи губернаторът на областта Олександър Прокудин. При друга атака..
Софийската градска прокуратура предостави безвъзмездно 162 компютърни конфигурации на пет училища в Берковица. Техниката ще използват основните училища "Никола Й. Вапцаров", "Иван Вазов" и "Георги С. Раковски", както и Лесотехническата професионална гимназия и гимназия "Д-р Иван Панов". Конфигурациите включват компютри и монитори, напълно..
Агресия между 2 тийнейджърки в бургаския мол - на видео, разпространено в социалните мрежи, се вижда как м омичетата на възраст между 13 и 16 години, се държат за косите и си нанасят удари по лицето и главата. Инцидентът e от вчера. 4 момичета, 2 от тях като свидетелки, са установени и отведени във Второ районно полицейско управление в Бургас...
Действащият лидер на Беларус Александър Лукашенко води на президентските избори в страната с над 87% подкрепа, сочат данните от екзитпол. Останалите четирима кандидати получават между 1,2 и 2,7%. Гласуването приключи в 19:00 часа. Беларус гласува на президентски избори По данни на Централната избирателна комисия избирателната активност е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху благодари на президента на САЩ Доналд Тръмп за отмяната на наложената от администрацията на бившия президент Джо Байдън мярка за спиране на доставките на 900-килограмови бомби за Израел: "Благодаря ви, г-н президент, че спазихте обещанието си да дадете на Израел инструментите, от които се нуждае, за да се защити,..
Пожар пламна тази вечер в две къщи за гости в троянското село Орешак. При пожара няма пострадали хора. Засега няма яснота каква и причината за избухването на пламъците. Огънят е локализиран, но екипите на Пожарната продължават да гасят пламъците, съобщи началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Троян старши..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..