Това каза пред БНР професорът по икономика в Университета в „Цвикау“, Германия, Стефан Колев.
На близо 10 милиарда евро възлизат новите санкции на ЕС срещу Русия, пресметнаха в Брюксел. Ограниченията се отнасят до още руски банки и хора от обкръжението на президента Путин, до забраната на внос на високи технологии и компоненти, до корабите, които плават под руски флаг. И за първи път до енергийни доставки. Но в петия санкционен пакет срещу Русия няма да откриете газ и нефт. Вместо това Брюксел наложи забрана за внос на въглища. С това обаче искането за спиране на руските газови и петролни доставки не стихват. Полша и трите балтийски държави не само настояват за това, но някои от тях предприеха конкретни стъпки - Литва прекрати вноса на природен газ от Русия. Дори френският президент Еманюел Макрон се обяви за ембарго върху вноса на руски нефт. Но противниковият отбор на предпазливите също не е малък - водеща е Германия, но зад сянката й се крият Унгария, Словакия и Австрия.
Според проф. Стефан Колев заради войната има индустрии, които ще пострадат сериозно – като химическата, например, заради невъзможността за замяна на газа с алтернатива.
„Изведнъж появилото желание за диверсификация, за връщане към атомната енергия, това нямаше да се случи без кризата. Кризата води до преосмисляне на външната политика, външнотърговската политика. Преосмислянето на отношенията с държава като Русия ще има положителни ефекти“.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек, който е представител на Зелените, влезе във властта с мотивацията да преобърне германската икономика и да я изведе на пътя на възобновяемите енергоизточници. Сега обаче се налага да търси алтернативни доставчици на газ в арабския свят и да признава, че ядрените и въглищните централи ще трябва вероятно да работят по-дълго. Защото над 55 процента от газовото потребление на Германия се покрива от руските доставки - това е още едно обяснение за въздържането на Германия, но и на други държави в Евросъюза, от налагането на газово ембарго. Но за това поведение има и политически причини - от дълги години Берлин държи на мантрата на взаимната зависимост - че Европа зависи от руския газ, но Русия зависи от приходите в твърда валута.
Кой обаче е по-зависим?
„Проблемът не е, че сме зависими от Русия, а че политици в западния свят доведоха до прекомерна зависимост, която не е необходима. До догодина европейските икономики ще успеят да заместят руския газ и петрол с други енергийни ресурси. Което Путин си самопричинява с войната, е доста самоубийствено. Неговата зависимост от Запада е безкрайна“, допълни проф. Колев в предаването „Събота 150“.
Често се твърди, че западните милиарди за енергийни доставки от Русия финансират войната в Украйна. Но скъпите инвестиции в тежко въоръжение Русия вече е направила в подготовката за тази война - танкове, БТР-и, изтребители и т.н. Твърдата валута, която сега влиза в държавния руски бюджет, по-скоро служи за смекчаване на последствията за гражданите от санкциите. В този смисъл, закъсня ли петият санкционен пакет с първата забраната за внос на енергоносители? И какви ще са очакваните преки последствия от това?
Той подчерта, че не можем да спрем войната, но можем да променим играта, която се играе в момента:
„Въпросът е доколко Путин и неговият режим са стабилни. Ако са стабилни, почти нищо не можем да направим със санкциите. Но ако е нестабилен, възможно е със санкциите да доведем до край на този режим“.
Две жени, на 54 и 51 години, са загинали при руски артилерийски обстрел срещу град Константиновка и атака с дрон срещу селището Райгородок в Донецка област. Други две жени са били ранени, съобщиха от областната прокуратура. По данни на украинските въздушни сили, през изминалата нощ руснаците са атакували територията на Украйна с балистична..
14 българи получиха присъди от общо 684 години затвор за трафик на мигранти в Гърция, съобщи БНТ. Членовете на организирана престъпна група от български граждани, занимаваща се с транспортиране на нелегални мигранти на територията на Гърция, са осъдени на средно по 140 години затвор, а на някои от тях е наложена и глоба от 1 400 000 евро...
Засилване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Италия, участие в общи отбранителни проекти и постигането на мир в Украйна обсъди в Рим премиерът Росен Желязков с премиера на Италия Джорда Мелони. "С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от..
"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамкита на..
Смесеният хор на БНР ще участва в Светата литургия на 23 май в базиликата "Сан Клементе" в Рим. По традиция 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се чества и в Рим. В състава на българската делегация влизат лица на високи държавни позиции, представители на..
Поредно дарение с над 400 заглавия, издания на съвременни автори, класически творби, детска литература и научна, и специализирана литература получи регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" в Кюстендил. То е резултат от създадените повече от десетилетие добри взаимоотношения между издателство "Захарий Стоянов", кюстендилско производствено..
Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево. Жители на Батошево свидетелстват, че падналите ледени късове са били с големината на монета от 2 лева и са поразили насаждения.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..