Това каза пред БНР професорът по икономика в Университета в „Цвикау“, Германия, Стефан Колев.
На близо 10 милиарда евро възлизат новите санкции на ЕС срещу Русия, пресметнаха в Брюксел. Ограниченията се отнасят до още руски банки и хора от обкръжението на президента Путин, до забраната на внос на високи технологии и компоненти, до корабите, които плават под руски флаг. И за първи път до енергийни доставки. Но в петия санкционен пакет срещу Русия няма да откриете газ и нефт. Вместо това Брюксел наложи забрана за внос на въглища. С това обаче искането за спиране на руските газови и петролни доставки не стихват. Полша и трите балтийски държави не само настояват за това, но някои от тях предприеха конкретни стъпки - Литва прекрати вноса на природен газ от Русия. Дори френският президент Еманюел Макрон се обяви за ембарго върху вноса на руски нефт. Но противниковият отбор на предпазливите също не е малък - водеща е Германия, но зад сянката й се крият Унгария, Словакия и Австрия.
Според проф. Стефан Колев заради войната има индустрии, които ще пострадат сериозно – като химическата, например, заради невъзможността за замяна на газа с алтернатива.
„Изведнъж появилото желание за диверсификация, за връщане към атомната енергия, това нямаше да се случи без кризата. Кризата води до преосмисляне на външната политика, външнотърговската политика. Преосмислянето на отношенията с държава като Русия ще има положителни ефекти“.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек, който е представител на Зелените, влезе във властта с мотивацията да преобърне германската икономика и да я изведе на пътя на възобновяемите енергоизточници. Сега обаче се налага да търси алтернативни доставчици на газ в арабския свят и да признава, че ядрените и въглищните централи ще трябва вероятно да работят по-дълго. Защото над 55 процента от газовото потребление на Германия се покрива от руските доставки - това е още едно обяснение за въздържането на Германия, но и на други държави в Евросъюза, от налагането на газово ембарго. Но за това поведение има и политически причини - от дълги години Берлин държи на мантрата на взаимната зависимост - че Европа зависи от руския газ, но Русия зависи от приходите в твърда валута.
Кой обаче е по-зависим?
„Проблемът не е, че сме зависими от Русия, а че политици в западния свят доведоха до прекомерна зависимост, която не е необходима. До догодина европейските икономики ще успеят да заместят руския газ и петрол с други енергийни ресурси. Което Путин си самопричинява с войната, е доста самоубийствено. Неговата зависимост от Запада е безкрайна“, допълни проф. Колев в предаването „Събота 150“.
Често се твърди, че западните милиарди за енергийни доставки от Русия финансират войната в Украйна. Но скъпите инвестиции в тежко въоръжение Русия вече е направила в подготовката за тази война - танкове, БТР-и, изтребители и т.н. Твърдата валута, която сега влиза в държавния руски бюджет, по-скоро служи за смекчаване на последствията за гражданите от санкциите. В този смисъл, закъсня ли петият санкционен пакет с първата забраната за внос на енергоносители? И какви ще са очакваните преки последствия от това?
Той подчерта, че не можем да спрем войната, но можем да променим играта, която се играе в момента:
„Въпросът е доколко Путин и неговият режим са стабилни. Ако са стабилни, почти нищо не можем да направим със санкциите. Но ако е нестабилен, възможно е със санкциите да доведем до край на този режим“.
Предстои промяна в правителството на Украйна, твърди Economist. Британското издание не назовава източниците, според които в близките две седмици се очаква вот на парламента - Върховната рада - за смяна на министър-председателя Денис Шмигал с един от сегашните му заместници - Юлия Свириденко. Свидиренко, която подписа сделката със Съединените..
"Росавиация" - агенцията за граждански полети в Русия - затвори временно летищата на Москва и Санкт Петербург заради опасност от дронове. Шест безпилотни апарата са били свалени на подстъпите към Москва, съобщи кметът Сергей Собянин, а управителят на Ленинградска област съобщи за два свалени дрона в късния следобед. Няма сведения за..
Гърция поиска помощ от Либия за прекратяване на бежанския натиск. Външният министър Йоргос Герапетридис е на посещение в Бенгази. Много силен бежански натиск към гръцките острови Крит и Гавдос отчита морска охрана. Само днес с три лодки пристигнаха над 750 нелегални мигранти, потеглили от Либия. Няма места за настаняване в лагерите..
Финансовият министър на САЩ изрази мнение, че Илон Мъск трябва да стои далеч от политиката. Предполагам, че управителните съвети на компаниите "Тесла" и "СпейсЕкс" биха предпочели Мъск да се фокусира върху бизнес-делата, каза Скот Бесънт пред Си Ен Ен. Това първата реакция от администрацията на президента Доналд Тръмп, след като снощи Илон..
Рок легендата Ози Озбърн се събра отново с групата "Блек Сабат" (Black Sabbath), за да изнесе последния си концерт за сбогуване с феновете си в родния си град Бирмингам. Хиляди фенове се събраха в Бирмингам на стадион "Вила парк". С последния си концерт фронтменът на Black Sabbath се обърна към феновете си с думите: "Нямате представа как се..
Държавите, които не сключат търговски сделки със САЩ до 1 август, могат да очакват завишените мита да се върнат към нивата обявени от американската администрация през април, заяви министърът на финансите на САЩ – Скот Бесент. Новината на практика представлява нов краен срок за най-големите търговски партньори на САЩ, сред които и ЕС и Тайван,..
Над 10 000 души посрещнаха Сан Фермин 2025 в Памплона с мащабна церемония. Световноизвестният фестивал, включващ гонитба с бикове ще продължи до 14 юли. Хиляди хора завързаха червени шалове около вратовете си, давайки старт на празненствата, скандирайки "Viva San Fermín". Най-смелите от тях го направиха от самия площад на кметството в Памплона,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..