Министерството на финансите трябва да преструктурира дълговите емисии на вътрешния пазар, препоръча в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ асистент Васил Караиванов, преподавател в Стопанския факултет на Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Според Караиванов именно фиксираната лихва и дългият срок на облигациите от 10 години и половина са предизвикали нисък интерес към обявения аукцион, който се провали миналата седмица, след като министерството отхвърли всички подаден поръчки.
Когато се работи в условията на криза, каквато е в момента, трябва да се прояви иновативност, включително и в дълговата политика, заяви още експертът. От години Министерството на финансите подхожда по един и същи начин към вътрешния дългов пазар, коментира Караиванов и препоръча да се водят разговори с инвеститорите, за да се набере необходимия ресурс.
Къси емисии и плаваща лихва
„В момента периодът на прогнозиране е изключително къс. Затова емисии с фиксиран лихвен процент и много дълга срочност като десет години и половина не са приети добре от пазара“, заяви експертът. Според него, ако финансовото министерство предложи на инвеститорите емисия със срочност от година или година и половина, може да набере ресурс от два – три милиарда лева безпроблемно.
Другият фактор, който отблъсква инвеститорите, е фиксираната лихва, коментира още Караиванов. По думите му в момента всички очакват покачване на лихвите, така че дългосрочна емисия с фиксирани лихви също е изключително неизгодна за инвеститорите. В същото време банките, пенсионните фондове и застрахователите са много ликвидни и имат възможност да финансират държавата, но това има своята цена – или през доходността, или през срочността, коментира още експертът.
Външният дългов пазар – затворен за България
Още в края на миналата година външните дългови пазари се затвориха за държави като България, допълни Караиванов. По думите му в условията на покачваща се инфлация има интерес единствено към облигации на големи държави като Съединените щати и Великобритания, но инвеститори с интерес към емисии от страни с развиващи се икономики практически няма.
Европейската централна банка се набира в изключително незавидна позиция, каза още експертът. По думите му от една страна правителствата имат необходимост от още ресурс, за да овладеят последиците от пандемията, от друга – този ресурс не отива към повишаване на производителността на труда, а към подпомагане.
Централните банкери пак ни съсипаха живота
„След финансовата криза през 2008-2009 година се видя, че бизнесът и домакинствата не искат да поемат твърде много кредити. Държавите обаче искаха и книжата им основно се изкупуват от ЕЦБ. Вдигането на лихвите единствено ще накара банката да печата повече пари, защото правителствата ще имат нужда от тях“, коментира Караиванов, като допълни, че това ще бъде „прекрасното извинение на политиците да кажат: „Ето, централните банкери пак ни съсипаха живота“.
Инфлацията обаче е привнесена отвън и идва основно по линия на горивата и хранителните продукти, което не може да бъде овладяно с покачване на лихвите, допълни експертът.
Съединените щати вече пристъпиха към увеличение на водещите лихви, но това не ги притеснява, защото имат много голям икономически растеж. С това свое действие те подканиха света да инвестира в там, каза още Васил Караиванов.
Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл
Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..