Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ник Рейнолдс: Мариупол ще падне до дни, Одеса засега е вън от опасност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мариупол ще падне до дни, а следващият месец ще е критичен за украинската армия в Донбас. Това прогнозира пред БНР Ник Рейнолдс от британския Кралски институт за изследвания в областта на отбраната и сигурността (RUSI).

В интервю за предаването "Нещо повече" Рейнолдс обясни, че пораженията в началната фаза на войната и сегашният фокус на руското командване в Източна Украйна означават ниска вероятност от офанзива към Одеса и областта ѝ.

Руското министерство на отбраната обяви днес, че повече от 1 000 украински войници са се предали в Мариупол. Г-н Рейнолдс, как да тълкуваме това съобщение - като част от психологическата война, или като признак, че градът наистина е на път да падне в руски ръце?

Доста трудно е да добием ясна представа какво се случва в Мариупол. Руските медии излизат с различни твърдения, които след това украинската страна опровергава. Руската артилерия унищожи голяма част от комуникационните съоръжения, което означава, че до нас достига твърде малко информация от града.

В края на миналата седмица руснаците успяха да пробият през няколко участъци от отбраната и да достигнат пристанището. Бранителите бяха разкъсани на две и обкръжени. Те губят територии, привършват им храната, мунициите, водата. Така че е трудно да се види как ще удържат още дълго, освен ако у руснаците не възникнат някакви логистични проблеми. Така че вероятно е Мариупол да падне до няколко дни.

Защо след като отблъсна руснаците от Киев, украинската армия не съумя да разкъса обсадата на Мариупол?

Победата на северния фронт, около Киев, наистина даде възможност да бъдат използвани част от украинските войски, които се сражаваха там, но просто не достигна време те да бъдат прехвърлени на юг. Войските на южния фронт контраатакуваха в направление към Мариупол, но не можаха да си пробият път към града. Доскоро украинското командване можеше да снабдява защитниците по въздух, с хеликоптери, но силите на украинците за пробив просто не достигат. Напротив - позициите на руснаците укрепват все повече и повече, опирайки се на базата им в Крим.

Какви са сценариите за развоя на бойните действия, след като Мариупол падне?

Ако руснаците успеят да овладеят Мариупол напълно и да гарантират властта си над града в следващите дни, това очевидно ще им позволи да насочат значителни сили към други райони на Украйна. Трудно е да се предскаже къде точно ще бъдат изпратени - може би към Запорожие, а може и към Донбас. Могат дори да бъдат прехвърлени на север - към Изюм, и оттам да настъпят към град Славянск и Донбас. 

Путин иска да лиши Украйна от морския ѝ излаз, твърдят политически наблюдатели. Какъв е рискът руските войски от Приазовието да бъдат пренасочени към Одеса и областта?

Подновяване на руската офанзива към Одеса не е невъзможно, но смятам това за малко вероятно. Изглежда, че Одеса наистина бе сред целите на руската армия в началото на войната, но още в началото на март настъплението ѝ на запад по черноморското крайбрежие бе спряно край Николаев. Руснаците се опитаха да обходят Николаев от север, но претърпяха много тежко поражение при град Вознесенск. Руското командване не разкрива намеренията си, но изглежда, че се поучи от тези неуспехи и затова сега съсредоточава усилията си източно от Днепър. Поне докато не постигнат някакви съществени успехи на изток от тази река, Одеса ще остане твърде далеч за руските войски.

Смята се, че назряващата битка в Донбас ще е решителна в тази война. Как преценявате шансовете на двете страни за успех?

Развоят на събитията в Донбас също е трудно предвидим. Понастоящем украинците и руснаците все още са във фазата на разместване и подреждане на войските. На този етап Русия все още бавно напредва. Но тя има проблеми с логистиката, недостига и бойния дух на войските. Ако тези проблеми се влошат и руските войски загубят инициативата, тогава ще бъдат силно уязвими на украински контраатаки.

Но за украинската армия ще е сериозно предизвикателство да предприеме контранастъпление. Украинците се справят много добре в отбрана, но за успешно настъпление им трябва много повече във вид на бронирана техника, мобилни противовъздушни системи и артилерия. През годините не бе инвестирано достатъчно в тези родове войски, вследствие от тежкото икономическо положение и руските саботажи през годините. Така че, ако се стигне до контранастъпление, то ще бъде бавен, постепенен и доста кървав процес. Твърде рано е да се каже кой ще победи в Донбас.

Европейският съюз отпуска още 500 млн. евро за оръжие за Украйна. Британският премиер Борис Джонсън обеща бронетранспортьори и противокорабни ракети. Пентагонът обмисля оръжейни доставки за още 750 милиона долара. Възможно ли е тези усилия на Запада да променят баланса на силите в полза на украинците?

Оръжейните доставки от Запад могат да обърнат хода на бойните действия. Но това няма да стане достатъчно бързо, за да бъде спасен Мариупол. Както за противовъздушните системи С-300 и танковете Т-72, така и за по-лекото въоръжение ще е нужно време, докато бъдат доставени до Украйна и до фронта на изток. Така че в средно- и в  дългосрочен план оръжието от Запада ще даде шанс на украинската армия, но следващият месец ще е критичен за нея. През този месец тя трудно ще може да се възползва от обещаното оръжие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50