По Великден от 340 000 пътувания около 60 000 ще се реализират в чужбина, а останалите – у нас. Чакаме 70 000 чужденци да посетят България за празниците, поясни Драганов.
"Притеснението е хоризонтът. Миналата година туризмът беше спрян от липсата на хоризонт. Това убива туризма. Миналата година загубихме над милион туристи. Имаше едно лутане. Сега виждаме, че е било безсмислено, може би за онова време е било смислено, но това лято не трябва да се получава, тъй като има огромен интерес за пътувания към България", коментира Румен Драганов в предаването "Преди всички".
Той подчерта този интерес към страната ни за предстоящия сезон в контекста на ограниченията за полети заради войната в Украйна и посочи, че има полети от необичайни за нас като туристическа дестинация места, например Хърватия, Швейцария или Испания.
По темата с бежанците, настанени в хотели у нас, Румен Драганов заяви, че "украинците няма да попречат на сезона, тъй като имаме свръхпредлагане".
"Имаме свободен капацитет", увери той.
"PCR тестовете са бизнес и този бизнес лобира. Ако ги питате тях, те ще кажат – нека да останат. Става въпрос за пари", заяви Румен Драганов преди предстоящото изслушване на главния държавен здравен инспектор в парламентарната комисия по туризъм за облекчения за влизане в страната.
"Туроператорите, хората отдавна забравиха за тази пандемия. PCR тестове, сертификати – всичко това трябва да отпадне, защото пречи на свободните пътувания. Хората свикнаха – ако им искат и по два PCR теста, ще ги правят, но те са абсолютно безсмислени и пречат. Разбираме за бизнеса, добри пари направиха тези, които ни продаваха някаква клечка на цената на брилянти и диаманти, плюс злато и платина, взети заедно. Благодарим им, но оттук нататък – не. Минаваме към други видове бизнес."
Според Драганов в тези трудни времена туризмът ще покаже как работи, защото "не се нуждае от редки метали, нефт и газ в тези обеми, в които се нуждаят други производства".
Заради свръхпредлагането и голямата конкуренция Румен Драганов не очаква драстичен скок в цените на хотелите. Той съветва за предстоящия сезон да заделим по десет лева отгоре на всеки 100 лева.
"Ред неща се рационализират, така че цената да се запази. Виждаме и други, които са увеличили цената – максимум до 20%. И двете формули ще ги наблюдаваме."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..