Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за създателите на Варненската опера преди 75 години

Изложба "Варненската опера на 75"

Въпреки че ни делят 75 години от основаването на Варненската опера, нейните корени са много по-далеч в миналото: Варна е град с богати музикални традиции и има сведения, че още в края на XIX век, през 1896 г., хор от ученици и граждани изпълнява фрагменти от опери. Три години по-късно е основано музикалното дружество „Гусла“, което на концертите си под диригентството на Рафаело Франки изпълнява увертюри и потпури от опери.

През 1920 г. във Варна е основан оперен театър с името "Лада" - за двете години съществуване там са поставени оперите “Демон“ и „Травиата“. Една година съществува "Оперна дружба", чиято трупа представя “Камен и Цена“ и оперетата „Царицата на чардаша“. От 1929 до 1932 г. работи Градската общинска опера,  в която се играят "Травиата", "Севилският бръснар" и "Цвета". 

Колкото и да са малко оперите, предствени в първата половина на ХХ век, те оставят следа в музикалното развитие на града и през 1947 г., при съществуването вече на професионален симфоничен оркестър, е решено да бъде създаден държавен оперен театър. 

Официално Операта във Варна съществува от 1 август 1947 г., а първата й премиера е на 7 септември същата година - това е операта "Продадена невеста" от Бедржих Сметана. Дирижира Руслан Райчев, режисьор е големият наш тенор Петър Райчев, художник - Асен Попов. Те са и основателите на оперната трупа. В ролите са първите варненски солисти: Добринка Влахова, Лиляна Василева, Светослав Рамаданов, Никола Йорданов, Йордан Чифудов, Станка Николова, Йорданка Тенчева и др.

Така започва пътят на Варненската опера - един от водещите театри у нас. Една от отличителните черти на новия театър е прекрасният певчески състав на трупата - освен изброените участници в първия спектакъл, в следващите години там пеят Никола Николов (дебютирал същата година във втората постановка на трупата“Мадам Бътерфлай“), Рада Гаева, Петър Петров, Бойка Косева, Александрина Милчева, Сабин Марков - големи имена в нашето певческо изкуство. Диригенти в първите години са известните наши музиканти Йоско Йосифов, Христо Манолов, Борис Черпански, Емил Главанаков, а режисьори на постановките след Петър Райчев са Драган Мицов, Илия Иванов, Христо Попов, Събчо Събев, който е директор на театъра и пее в постановките. 

Още през 1951 г. Варненската опера се явява на Първия национален преглед на оперните театри с оперите „Бохеми“ и „Тоска“, а две години по-късно трупата  гостува в София с няколко постановки - "Русалка", "Тоск", "Кармен", "Травиата" и балетите"Съперници" и "Червеният мак" - и прави много добро впечатление. Така започва пътят на Варненската опера, която чества 75-годишния си юбилей. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камерен оркестър

Децата от проекта "Музиката вместо улицата" свириха в Женева

Инициаторите на проекта „Музика вместо улицата” - цигуларят Георги Калайджиев и неговата партньорка Мария Хаушилд - вече са убедени, че тяхната кауза носи смисъл и спасение за много деца в Сливен.  На 25 и 26 септември 2024 г. възпитаниците на музикалната школа в кв. "Надежда", ръководена от Радка Кусева, гостуваха в Женева по покана на Постоянното..

обновено на 05.10.24 в 19:10

Фестивал на занаятите и изкуствата започва в Добрич

Тридневен Фестивал на занаятите и изкуствата започва днес в Добрич. Проявата се организира за пети път от Фондация "Добруджанска задруга" и се осъществява с финансовата подкрепа на Община Добрич. На площад "Свобода" своите произведения ще покажат десетки занаятчии и творци от цялата страна. Предвидена е и богата музикална програма. Фестивалът..

публикувано на 04.10.24 в 08:42

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Shape Yourself Around Me ще бъде част от To Never Fear the Sun (ЕР-то се очаква да излезе през ноември).  Песента  идва след меланхоличния дебют на Woomb от миналото лято - Pray for the Worst, след показалата по-амбициозната им страна Last Rays и след най-представителната за енергията им на живо - Picture of a Deer.  Музикалните..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08