Въпреки че ни делят 75 години от основаването на Варненската опера, нейните корени са много по-далеч в миналото: Варна е град с богати музикални традиции и има сведения, че още в края на XIX век, през 1896 г., хор от ученици и граждани изпълнява фрагменти от опери. Три години по-късно е основано музикалното дружество „Гусла“, което на концертите си под диригентството на Рафаело Франки изпълнява увертюри и потпури от опери.
През 1920 г. във Варна е основан оперен театър с името "Лада" - за двете години съществуване там са поставени оперите “Демон“ и „Травиата“. Една година съществува "Оперна дружба", чиято трупа представя “Камен и Цена“ и оперетата „Царицата на чардаша“. От 1929 до 1932 г. работи Градската общинска опера, в която се играят "Травиата", "Севилският бръснар" и "Цвета".
Колкото и да са малко оперите, предствени в първата половина на ХХ век, те оставят следа в музикалното развитие на града и през 1947 г., при съществуването вече на професионален симфоничен оркестър, е решено да бъде създаден държавен оперен театър.
Официално Операта във Варна съществува от 1 август 1947 г., а първата й премиера е на 7 септември същата година - това е операта "Продадена невеста" от Бедржих Сметана. Дирижира Руслан Райчев, режисьор е големият наш тенор Петър Райчев, художник - Асен Попов. Те са и основателите на оперната трупа. В ролите са първите варненски солисти: Добринка Влахова, Лиляна Василева, Светослав Рамаданов, Никола Йорданов, Йордан Чифудов, Станка Николова, Йорданка Тенчева и др.
Така започва пътят на Варненската опера - един от водещите театри у нас. Една от отличителните черти на новия театър е прекрасният певчески състав на трупата - освен изброените участници в първия спектакъл, в следващите години там пеят Никола Николов (дебютирал същата година във втората постановка на трупата“Мадам Бътерфлай“), Рада Гаева, Петър Петров, Бойка Косева, Александрина Милчева, Сабин Марков - големи имена в нашето певческо изкуство. Диригенти в първите години са известните наши музиканти Йоско Йосифов, Христо Манолов, Борис Черпански, Емил Главанаков, а режисьори на постановките след Петър Райчев са Драган Мицов, Илия Иванов, Христо Попов, Събчо Събев, който е директор на театъра и пее в постановките.
Още през 1951 г. Варненската опера се явява на Първия национален преглед на оперните театри с оперите „Бохеми“ и „Тоска“, а две години по-късно трупата гостува в София с няколко постановки - "Русалка", "Тоск", "Кармен", "Травиата" и балетите"Съперници" и "Червеният мак" - и прави много добро впечатление. Така започва пътят на Варненската опера, която чества 75-годишния си юбилей.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..