Попйорданов се занимава с алтернативен туризъм и е създател на понятието "къщи за гости" в Закона за туризма. Той припомни, че по онова време те са били създадени като малки предприятия за събуждане на предприемачеството, без да се има предвид еврофинансиране.
Идеята е актуална, но заради европейското финансиране предизвиква нездрав интерес, отбеляза Любомир Попйорданов в предаването "Преди всички".
Работещите къщи за гости в България са много, заяви той. По думите му има много такива къщи, които не получават еврофинансиране, но стоят устойчиво на пазара, за разлика от хотели по Черноморието.
"Но петното стои, това петно е върху всички къщи за гости."
От общо 748 финансирани с европари къщи за гости в периода 2007-2013 г., на 281 са издадени актове, като само 62 от тези актове не са обжалвани, поясни Любомир Попйорданов. Той уточни, че това е станало с правила с ретроактивно действие - назад във времето.
В договорите обаче не е имало разписани никакви санкции, посочи Попйорданов.
"Това е направено може би неслучайно."
По думите му месец преди да изтече мониторинговият срок са били "измислени нарушения", сред които неспазване на бизнес план и неразкриване на работни места.
Заетостта на хотелите по морето е под 30% при наливане на много пари от държавата в инфраструктура, а при къщите за гости говорим за села на края на картата на България, в които предприемачи са направили сериозен рисков ход, а след това са санкционирани за нещо, за което не са били предупредени, поясни тезата си Попйорданов.
"Какви нови работни места в тези села, където няма хора, където процесът на напускане продължава? (...) Парите са дадени не за да има бизнес план, а да се реализира тази инвестиция, активите да ги има и т.н."
"Прокуратурата е проспала целия период, защото е имало сигнали и към прокуратурата и нищо не е правено. Тя е била един чадър", коментира Любомир Попйорданов.
"Аз съм "за" да се връщат пари, ако е справедливо."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..