Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йежи Кукучка и ледените воини

"По-високо от върха" разказва за живота на полския алпинист, загинал под връх Лхотце

Марчин Петрашевски и Дариуш Кортко
Снимка: Валерия Николова, БНР

Книгата "По-високо от върха" разказва за алпиниста Йежи Кукучка. Автори са журналистите от полския всекидневник "Газета виборча" Дариуш Кортко и Марчин Петрашевски. Кортко има опит в биографичния жанр за алпинисти, покоряващи Хималаите, докато за Петрашевски писането на тази тема е било дебют в тази област.

"Това не е интерес към алпинизма, към хималаизма, идва по-скоро от фигурата, от човека. Такива фигури си струва да бъдат запомняни, да се знае за тях", сподели в предаването "Хоризонт до обед" Дариуш Кортко.

"Тази книга е за всички. Това не е книга за планината, това е книга за човека."

Кукучка загива през 1989 г. под връх Лхотце. Тъй като се оказало, че никой не е писал за тази значима личност в алпинизма, двамата се захванали с темата.  

"Книгата е един разширен репортаж. Трябваше да гледаме много филми, да прегледаме тонове документи. Кукучка беше в мислите ни и това – около година. След това усетихме, че толкова сме изпълнени с Кукучка, че е дошло времето да започнем да пишем", разказа още Дариуш Кортко.

"Всички го познаваме като великия хималаист, покорил Хималайската корона, Каракорум, но не познаваме неговия личен свят. Всички си мислят, че той е изкачвал връх след връх, но това е ставало на много голяма цена. В живота всяко нещо има цена и тази цена е заплатена от неговото семейство", посочи Марчин Петрашевски.

Полските журналисти Дариуш Кортко и Марчин Петрашевски представиха пред БНР книга за Йежи Кукучка.  Снимка: БНР

Двамата журналисти са се започнали и с дневниците на Йежи Кукучка.

"Много искахме да видим неговите записки, неговите дневници, защото той много често е пишел спомени и бележки. Много искахме да видим този негов архив."

Най-големият спортен съперник на Кукучка е бил Райнхолд Меснер.

"Мъжко приятелство, уважаваха се един друг. Целият свят знаеше, че те се надпреварват. Имаше момент, в който само два върха ги деляха и това даде тласък на Меснер да действа по-бързо."

През 80-те години, когато са имали най-големи успехи, полските хималаисти били наричани "ледените воини", изтъкнаха авторите на книгата за Йежи Кукучка.

"За Полша това бяха ужасни времена. Периодът след военното положение, абсолютно празни рафтове в магазините, нямаше валута за организирането на експедициите, но тогава точно са най-големите успехи. Повечето са работели във фабрики, били са на щат там."

Книгата излиза на български език от издателство "Вакон".

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българите в Чикаго отпразнуваха 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а от там и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47