"Това не е интерес към алпинизма, към хималаизма, идва по-скоро от фигурата, от човека. Такива фигури си струва да бъдат запомняни, да се знае за тях", сподели в предаването "Хоризонт до обед" Дариуш Кортко.
"Тази книга е за всички. Това не е книга за планината, това е книга за човека."
Кукучка загива през 1989 г. под връх Лхотце. Тъй като се оказало, че никой не е писал за тази значима личност в алпинизма, двамата се захванали с темата.
"Книгата е един разширен репортаж. Трябваше да гледаме много филми, да прегледаме тонове документи. Кукучка беше в мислите ни и това – около година. След това усетихме, че толкова сме изпълнени с Кукучка, че е дошло времето да започнем да пишем", разказа още Дариуш Кортко.
"Всички го познаваме като великия хималаист, покорил Хималайската корона, Каракорум, но не познаваме неговия личен свят. Всички си мислят, че той е изкачвал връх след връх, но това е ставало на много голяма цена. В живота всяко нещо има цена и тази цена е заплатена от неговото семейство", посочи Марчин Петрашевски.
Двамата журналисти са се започнали и с дневниците на Йежи Кукучка.
"Много искахме да видим неговите записки, неговите дневници, защото той много често е пишел спомени и бележки. Много искахме да видим този негов архив."
Най-големият спортен съперник на Кукучка е бил Райнхолд Меснер.
"Мъжко приятелство, уважаваха се един друг. Целият свят знаеше, че те се надпреварват. Имаше момент, в който само два върха ги деляха и това даде тласък на Меснер да действа по-бързо."
През 80-те години, когато са имали най-големи успехи, полските хималаисти били наричани "ледените воини", изтъкнаха авторите на книгата за Йежи Кукучка.
"За Полша това бяха ужасни времена. Периодът след военното положение, абсолютно празни рафтове в магазините, нямаше валута за организирането на експедициите, но тогава точно са най-големите успехи. Повечето са работели във фабрики, били са на щат там."
Книгата излиза на български език от издателство "Вакон".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..