Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Четворната коалиция не е толкова слаба, колкото медиите се опитват да я представят"

Александър Симов: Група самозванци са се самоопределили като върховните съвести на българските медии

"Премиерът не бива да се вслушва твърде много в съветите, които му дава г-жа Весела Чернева", казва депутатът от БСП

Александър Симов
Снимка: БГНЕС

"Генералният проблем на българското медийно пространство е, че една група самозванци са се самоопределили като върховните съвести на българските медии." Това каза в предаването на БНР "Политически НЕкоректно" депутатът от БСП Александър Симов.

"Те са добрите журналисти, те са фактчекърите, те са величавите съвести, които не търпят друго мнение, а останалите са някакви боклуци, защото, видиш ли, тръгват да търсят мненията на хора, които те не харесват. Тези хора, които са най-кресливи в момента, живеят в балон. Те виждат само себе си, говорят само със себе си, лайкват се един друг в социалните мрежи и смятат, че това е България.

И когато в един момент видят другата гледна точка, изведнъж се оказва, че всички останали са промити от фалшиви новини. Любимата ми опорна точка: "те са задръстени от руска пропаганда". Оставете правото на един човек да мисли различно от вас! Те искат да се заглуши всеки различен гласТова е големият проблем – има правилни мисли, с които можеш да живееш спокойно и да те носят на ръце, всякакви виртуални инфлуенсъри да казват, че ти си най-великият журналист и има някакви боклуци, които са решили да правят журналистика, давайки глас на хора, които не мислят правилно", коментира Александър Симов.

По темата с номинациите за членове на Съвета за електронни медии от парламентарната квота Симов посочи, че е имало "тъмна, гнусна, маниакална вълна срещу Карбовски" и СЕМ като "паразитен орган" е щял само да спечели от присъствието на журналист като Мартин Карбовски.

Една "креслива, миниатюрна, ужасно натрапчива и истерична общност" не може да диктува кой е качествен журналист и кой не, смята Александър Симов.

Разбирането, че в медиите трябва да има само една гледна точка, е ужасяващо, заяви Симов в предаването "Политически НЕкоректно".

Той определи като свое "камъче в обувката" кандидатурата за СЕМ на Пролет Велкова и уточни, че би искал да я попита как се отнася към плурализма, защото в нейно предаване е слушал седем души, които застъпват една и съща гледна точка.

Четворната коалиция не е толкова слаба, колкото медиите се опитват да я представят, твърди Александър Симов. По думите му "има проблеми, има политически разминавания, разминавания във възгледите, но същевременно се намират начини те да бъдат преодолени".

Премиерът "не бива да се вслушва твърде много в съветите, които му дава г-жа Весела Чернева", защото тя никога не е довела "външнополитически деяния, в които се е замесила, до успешен край", изтъкна още Александър Симов.

Според него скандалът с изявленията на външния министър за различни линии в правителството по позицията на страната ни за РСМ, "проблемът, който изплува", ще доведе правителството до по-единна политика, защото "това е реалното разбиране вероятно на 90% от българския народ".

"Защото ще накара дори хората, които са склонни на по-меко отношение към Македония, да разберат, че не могат да разрушат този консенсус в българското общество."

Относно казуса с избора на гуверньор на БНБ Александър Симов отбеляза как напрежението е нараствало, "за да се превърне едва ли не в политическа бомба най-накрая".

Следващия път коалицията е длъжна да намери консенсус около една фигура, а коалицията - да направи крачка назад, каза Симов. Кандидатурата на Любомир Каримански според него е била "сгрешен изначално подход" и "фигура, която разделя".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49