Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Боян Саръев и съпругата му Красимира Саръева отправят призив за благотворителна акция за децата от Украйна

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение

Има риск да спре изхранването на бежанците от Украйна, настанени в манастира

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали
Снимка: META/Facebook-Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали

Манастирският комплекс „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение след прием на украински бежанци. За тях денонощно се грижат отец Боян Саръев и съпругата му Красимира. До момента те нямат парична помощ от държавата, защото са пропуснали срока за подаване на документи в Областната администрация. За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му използват финансовия ресурс на църквата. Парите по сметките бързо намаляват и вече има риск манастирът да спре да храни бежанците и да им осигурява елементарни условия за живот. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция.
Шест жени и деца бяха първите бежанци от Украйна, намерили подслон в манастирския комплекс. Те се хранят и спят в манастира повече от месец. За тях обаче не може да се отпуснат пари от държавата, каза за БНР съпругата на отеца - Красимира.
"Даже не ни уведомиха от областта, че ние трябва да попълним документи, за да можем да се възползваме от тези 40 лева и сега ние нищо не можем да получим. Сега оставаме без никаква издръжка за март месец".
Недоволен от ситуацията е отец Боян Саръев, който не крие упрека си към Областната управа в Кърджали.

"При тези толкова много грижи разходи, които направихме ние, областната управа не можа да намери време за кумова срама да мине да види в какво положение са тези бежанци или поне да ни предупреди да каже - ето имате право от държавата такива пари да получите, попълнете си документите, до 5 април е срока. С голямо закъснение обявиха, че сме изпуснали срока и нямаме право на тези помощи".

Бежанци от Украйна       Снимка: Мехмед Реджеб
Според областния управител Даниел Делчев допусната е грешка и ако тя е от страна на държавната администрация, ще бъдат взети съответните мерки. Той увери, че вече се търси решение на проблема.

"Има право да е рязък според мен, защото той беше първият, който приюти украински бежанци в Кърджали и от тази гледна точка от мое име и от името на администрацията му се извиних, че е допусната грешка. Ако тази грешка е при нас, ние ще търсим отговорните служители и те ще си понесат наказанието. Но те тряба да разберат и администрацията, защото целия този процес в област Кърджали се случва за първи път, ние за първи път посрещаме такова количество бежанци - вече са почти 130-140 души". 

Сега отец Боян Саръев и съпругата му трябва да подадат необходимите заявки за пристигналите преди дни нови украински бежанци. Това са 22-ма души, основно жени и деца. Сред тях е 24-годишната Марина от Одеса, стигнала до България след трудно и рисково пътуване.

"Пристигнахме 22 души - 10 възрастни и 12 деца. От Запорожието тръгнахме с евакуционен влак до Търнопол, след това до Църновчи с автобус, до Румъния също с автобус. Минахме цялата Румъния. После в България също на автобус и пристигнахме тук". 

За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му Красимира използват финансовия ресурс на църквата. Сметките обаче бързо се стопяват. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция, насочена основно към украинските деца.

"Те са общо 12 деца от 6-месечно най-малкото до 16 години и половина. Има на две години, на 2 години и половина, на 3 и половина, на 4, на 6 и те се нуждаят преди всичко от храна за тяхната детска възраст, от памперси, от натурални сокове, от детска храна", допълни за "Хоризонт" Красимира Саръева.

Пристигналите в Кърджали украинци са доволни от подкрепата, която получават от местните хора. Очаква се настанените в манастирския комплекс да се включат в подготовката за православния Великден - празник, който и те ще отбележат на 24 април. Далеч от войната, но с мисъл и молитва за останалите в Украйна техни близки.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40