Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Боян Саръев и съпругата му Красимира Саръева отправят призив за благотворителна акция за децата от Украйна

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение

Има риск да спре изхранването на бежанците от Украйна, настанени в манастира

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали
Снимка: META/Facebook-Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали

Манастирският комплекс „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение след прием на украински бежанци. За тях денонощно се грижат отец Боян Саръев и съпругата му Красимира. До момента те нямат парична помощ от държавата, защото са пропуснали срока за подаване на документи в Областната администрация. За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му използват финансовия ресурс на църквата. Парите по сметките бързо намаляват и вече има риск манастирът да спре да храни бежанците и да им осигурява елементарни условия за живот. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция.
Шест жени и деца бяха първите бежанци от Украйна, намерили подслон в манастирския комплекс. Те се хранят и спят в манастира повече от месец. За тях обаче не може да се отпуснат пари от държавата, каза за БНР съпругата на отеца - Красимира.
"Даже не ни уведомиха от областта, че ние трябва да попълним документи, за да можем да се възползваме от тези 40 лева и сега ние нищо не можем да получим. Сега оставаме без никаква издръжка за март месец".
Недоволен от ситуацията е отец Боян Саръев, който не крие упрека си към Областната управа в Кърджали.

"При тези толкова много грижи разходи, които направихме ние, областната управа не можа да намери време за кумова срама да мине да види в какво положение са тези бежанци или поне да ни предупреди да каже - ето имате право от държавата такива пари да получите, попълнете си документите, до 5 април е срока. С голямо закъснение обявиха, че сме изпуснали срока и нямаме право на тези помощи".

Бежанци от Украйна       Снимка: Мехмед Реджеб
Според областния управител Даниел Делчев допусната е грешка и ако тя е от страна на държавната администрация, ще бъдат взети съответните мерки. Той увери, че вече се търси решение на проблема.

"Има право да е рязък според мен, защото той беше първият, който приюти украински бежанци в Кърджали и от тази гледна точка от мое име и от името на администрацията му се извиних, че е допусната грешка. Ако тази грешка е при нас, ние ще търсим отговорните служители и те ще си понесат наказанието. Но те тряба да разберат и администрацията, защото целия този процес в област Кърджали се случва за първи път, ние за първи път посрещаме такова количество бежанци - вече са почти 130-140 души". 

Сега отец Боян Саръев и съпругата му трябва да подадат необходимите заявки за пристигналите преди дни нови украински бежанци. Това са 22-ма души, основно жени и деца. Сред тях е 24-годишната Марина от Одеса, стигнала до България след трудно и рисково пътуване.

"Пристигнахме 22 души - 10 възрастни и 12 деца. От Запорожието тръгнахме с евакуционен влак до Търнопол, след това до Църновчи с автобус, до Румъния също с автобус. Минахме цялата Румъния. После в България също на автобус и пристигнахме тук". 

За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му Красимира използват финансовия ресурс на църквата. Сметките обаче бързо се стопяват. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция, насочена основно към украинските деца.

"Те са общо 12 деца от 6-месечно най-малкото до 16 години и половина. Има на две години, на 2 години и половина, на 3 и половина, на 4, на 6 и те се нуждаят преди всичко от храна за тяхната детска възраст, от памперси, от натурални сокове, от детска храна", допълни за "Хоризонт" Красимира Саръева.

Пристигналите в Кърджали украинци са доволни от подкрепата, която получават от местните хора. Очаква се настанените в манастирския комплекс да се включат в подготовката за православния Великден - празник, който и те ще отбележат на 24 април. Далеч от войната, но с мисъл и молитва за останалите в Украйна техни близки.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В смолянското село Арда ремонтират храма изцяло с дарения

150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..

публикувано на 05.11.24 в 10:10
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25