Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Боян Саръев и съпругата му Красимира Саръева отправят призив за благотворителна акция за децата от Украйна

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение

Има риск да спре изхранването на бежанците от Украйна, настанени в манастира

Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали
Снимка: META/Facebook-Манастир „Свето Успение Богородично“ в Кърджали

Манастирският комплекс „Свето Успение Богородично“ в Кърджали е в тежко финансово положение след прием на украински бежанци. За тях денонощно се грижат отец Боян Саръев и съпругата му Красимира. До момента те нямат парична помощ от държавата, защото са пропуснали срока за подаване на документи в Областната администрация. За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му използват финансовия ресурс на църквата. Парите по сметките бързо намаляват и вече има риск манастирът да спре да храни бежанците и да им осигурява елементарни условия за живот. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция.
Шест жени и деца бяха първите бежанци от Украйна, намерили подслон в манастирския комплекс. Те се хранят и спят в манастира повече от месец. За тях обаче не може да се отпуснат пари от държавата, каза за БНР съпругата на отеца - Красимира.
"Даже не ни уведомиха от областта, че ние трябва да попълним документи, за да можем да се възползваме от тези 40 лева и сега ние нищо не можем да получим. Сега оставаме без никаква издръжка за март месец".
Недоволен от ситуацията е отец Боян Саръев, който не крие упрека си към Областната управа в Кърджали.

"При тези толкова много грижи разходи, които направихме ние, областната управа не можа да намери време за кумова срама да мине да види в какво положение са тези бежанци или поне да ни предупреди да каже - ето имате право от държавата такива пари да получите, попълнете си документите, до 5 април е срока. С голямо закъснение обявиха, че сме изпуснали срока и нямаме право на тези помощи".

Бежанци от Украйна       Снимка: Мехмед Реджеб
Според областния управител Даниел Делчев допусната е грешка и ако тя е от страна на държавната администрация, ще бъдат взети съответните мерки. Той увери, че вече се търси решение на проблема.

"Има право да е рязък според мен, защото той беше първият, който приюти украински бежанци в Кърджали и от тази гледна точка от мое име и от името на администрацията му се извиних, че е допусната грешка. Ако тази грешка е при нас, ние ще търсим отговорните служители и те ще си понесат наказанието. Но те тряба да разберат и администрацията, защото целия този процес в област Кърджали се случва за първи път, ние за първи път посрещаме такова количество бежанци - вече са почти 130-140 души". 

Сега отец Боян Саръев и съпругата му трябва да подадат необходимите заявки за пристигналите преди дни нови украински бежанци. Това са 22-ма души, основно жени и деца. Сред тях е 24-годишната Марина от Одеса, стигнала до България след трудно и рисково пътуване.

"Пристигнахме 22 души - 10 възрастни и 12 деца. От Запорожието тръгнахме с евакуционен влак до Търнопол, след това до Църновчи с автобус, до Румъния също с автобус. Минахме цялата Румъния. После в България също на автобус и пристигнахме тук". 

За да нахранят и стоплят бягащите от войната, отец Саръев и съпругата му Красимира използват финансовия ресурс на църквата. Сметките обаче бързо се стопяват. Двамата излязоха с призив за благотворителна акция, насочена основно към украинските деца.

"Те са общо 12 деца от 6-месечно най-малкото до 16 години и половина. Има на две години, на 2 години и половина, на 3 и половина, на 4, на 6 и те се нуждаят преди всичко от храна за тяхната детска възраст, от памперси, от натурални сокове, от детска храна", допълни за "Хоризонт" Красимира Саръева.

Пристигналите в Кърджали украинци са доволни от подкрепата, която получават от местните хора. Очаква се настанените в манастирския комплекс да се включат в подготовката за православния Великден - празник, който и те ще отбележат на 24 април. Далеч от войната, но с мисъл и молитва за останалите в Украйна техни близки.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04