Според повечето украинци обаче руският президент не признава дългата история на украинската независимост, която определят като съществена част от националната си идентичност. А и в Украйна има редица вероизповедания. 80% от украинците изповядват православие, около 10 на сто – основно в Западна Украйна, са част от украинската гръцка католическа църква. Около един процент от населението са мюсюлмани, с предимно кримско-татарски корени. Еврейската общност наброява около 200 000 души, а най-малка е групата на християните протестанти.
Войната в Украйна се явява и сблъсък на религиозните лидери. По време на Палмовата неделя, известна у нас като Цветница, папа Франциск призова за Великденско примирие:
„Нека оръжията бъдат свалени! Каква победа би било да развееш знаме върху купчина отломки?“
– попита папа Франциск. В същия ден по време на служба в Москва патриарх Кирил заяви, че обединението на руския народ ще осигури способност за отблъскване на външни и вътрешни врагове:
„Нека Господ ни помогне да се сплотим, включително около властите, по време на тези трудни времена за нашето отечество. Нека властите да бъдат изпълнени с отговорност пред своя народ, със смирение и готовност да му служат, дори ако това им струва живота.“
В интервю за CNN Turk през март главата на Константинополската православна църква – вселенският патриарх Вартоломей, заяви, че никой, който мисли и действа праведно, не би пожелал нова Студена война:
"Виждаме, че целият свят е срещу Русия. Навлизаме в нов период на Студена война. Пропастта не само между Русия и Украйна, а и между Русия и целия западен свят, става все по-голяма."
Преди да се отправят към бойното поле офицери от Лвов отправят молитва към Бог в местните църкви:
„Според Стария завет неделята е за себепознание и диалог с Господа.“
„Църквата има своята роля за нас. И то много важна. Църквата е центърът на нашия духовен живот. Църквата и семейството – душите ни се нуждаят от тях.“
А под звуците на камбанен звън доброволки към православните църкви в западния украински град приготвят храна за мъжете на фронта.
За духовниците животът по време на война е време за извънредни служби и работа с уплашените миряни, което да осмисли тяхната мисия, критично време, в което да забравят за себе си и да мислят за другите. В подобни моменти религиозните послания за добротата като че ли най-истински и по най-въздействащ начин стигат до сърцата на хората. Църквите в Украйна сега служат като места за приемане на дарения и тяхното разпределяне, помагат на нуждаещите се и раздават храна, с камбанен звън оповестяват възможни атаки, служат за убежища на бежанци. Най-силно се нуждаят от духовна подкрепа хората, бягащи от войната, но оставили на фронта свои любими хора или страдащи поради смърт на близък заради военните действия. Ако човек е искрено религиозен, вярата в Господ може да му помогне да се справи със стресови ситуации, да му даде сила и спокойствие, твърдят свещеници, изпадали в напрегнати ситуации или оказвали помощ на травмирани хора.
Че религиозните войни не са останали в миналото разбрахме на 11 септември 2001-а година. А че вярата може да бъде превърната в оръжие разбираме и днес, по време на войната в Украйна. Изглежда обаче, че в обществото ни трудно и рядко говорим за влиянието на религиозните възгледи в развитието на обществото. Религията се споменава най-често по време на празници или при възникнал скандал в църквата. Липсват обаче задълбочените въпроси за това как вярата оформя света ни и как когато тя се използва като инструмент за манипулация това може да има тежки последствия.
Войната е обратният полюс на Христовата любов. Парадоксално, но тя, по радикален начин, ни показва действителните условия, при които единението и помирението могат да бъдат постигнати, а именно – чрез единство във вид на обща позиция, взаимосвързаност под формата на състрадание, солидарност и подкрепа и изглаждане на различията с диалог и толерантност.
Религиозните водачи несъмнено имат важна роля за опазването на социалната среда в Украйна и могат да са основна част от усилията за постигане на мир – ако и когато оръдията замлъкнат.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Близки на семейството на 13-годишната Габи протестират пред съдебната палата в Пловдив срещу двегодишната условна присъда за смъртта на момиченцето . Близките протестират срещу условната присъда за смъртта на малката Габи, която бе блъсната и убита на пешеходна пътека на Брезовско шосе, докато пресичало с майка си, от шофьорката Веселина Семова...
Гръцкият остров Санторини опустява все повече заради продължаващите земетресения. На острова има спасителни екипи в готовност за по-тежко бедствие. Жители на Санторини и туристи продължават да напускат острова. По три самолетни полета на ден извозват желаещите да се евакуират. В Атина са осигурени общински жилища за напускащите...
Американският милиардер и ръководител на новосъздадения Департамент за правителствена ефективност призова спонсорираните от държавата радиостанции "Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити. В публикация в своята социална мрежа Х като мотив за идеята си той посочи, че Европа вече е свободна "с изключение на задушаващата..
Община Кюстендил е пред подписване на договор с вече избрано дружество оператор за инсталацията за преработка на отпадъци, завършена за около 12 млн. лева европейско финансиране преди повече от година край близкото с. Радловци, каза за БНР кметът инж. Огнян Атанасов. Досега новото съоръжение не е изпробвано изобщо, а боклукът на общината се..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и използването им за оръжия, сега се възползват от настроенията в САЩ." Това коментира пред БНР Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ). Тя нарече "трогателно" желанието на..
Френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиции на стойност 109 милиарда евро в изкуствен интелект във Франция през следващите години, като Европа търси по-голям прогрес в бързо развиващата се индустрия, доминирана от САЩ и Китай, съобщава "Файненшъл таймс". Макрон обяви новото финансиране преди започващия днес двудневен международен..
В 8 часа тази сутрин беше възстановено движението през тунел "Кривия" в Кресненското дефиле. Съоръжението беше затворено за подмяна на осветлението, демонтирано преди три месеца. В рамките на една седмица, какъвто беше срокът, поставен от премиера Росен Желязков, осветителната система бе изцяло подновена, тунелът беше пребоядисан, а..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..