Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли риск украински бежанци да останат на улицата в началото на сезона

Снимка: БГНЕС

Нито украинските граждани, нито хотелиерите, нито областният управител на Бургас Стойко Танков знаят къде ще бъдат настанени бежанците след 31-ви май, когато трябва да освободят хотелите. 27 са държавните почивни бази по Южното Черноморие, но капацитетът им не е достатъчен, за да осигури място за настаняването на всички украински граждани в областта, които в момента са над 30 хиляди.

Венелин Ташев е настанил 2500 украинци, предимно майки с деца, в три свои хотела в Слънчев бряг и Несебър. Те са подписали декларации, че след 25-и май ще освободят стаите.

След тази дата хотеиерът има резервации за събития със стотици посетители, започват и договорите му с чуждестранни туроператори, за които засега няма отказани резервации.

"В един момент ще фалираме заради това, че помагаме", коментира Ташев пред БНР. По думите му украинските бежанци искат да работят, но няма кой да им гледа децата.

Много от украинците нямат международни транспорти, дошли са само с украинските си документи.

"Хората трябва да отидат в София, за да си извадят пасаван. Искаме зелени коридори за украинци, за да си тръгнем спокойно", заявява жена от Украйна.

Хотелиерът Атанас Терзиев не смята за реално настаняването в държавни бази, защото по думите му "това са хиляди легла".

Според него е реалистично украинците да останат в хотелски бази, които пред лятото не работят, например в зимните курорти.

Снимка: БГНЕС

Какво се случва в зимния ни курорт Банско, който изпрати един успешен сезон, а сега се оказва, че много от хотелите могат да останат отворени и да настанят бежанци, като са декларирали това пред държавата?

Хотелиерите поемат голяма част от украинските граждани, настанени към момента в морските ни курорти. Хотелиери и ресторантьори са готови да дадат работа на хората.

Пет-шест са хотелите в Банско, които целогодишно работят само с туристи и са заявили, че няма да настаняват бежанци от Украйна. Това са висококатегорийни места за посрещане на гости, уточнява  Радослава Божинова, фронт-мениджър:

"В този сезон имаме голям брой мероприятия – тиймбилдинги, сватби. Заетостта е близка до тази през зимата. Доста от колегите затварят за ремонтни дейности. Голяма част от хотелите затварят сега. Ще бъде добре за тях – от една страна да подпомогнат тези хора, от друга – да подпомогнат себе си."

Само два от по-големите хотели в Банско и няколко по-малки са настанили около 600 бежанци. Повечето са дошли в началото на април. Хотелиерите са декларирали готовност да се грижат за тях в дългосрочен план. От няколко дни обаче са в пълна неизвестност заради спиране на мярката след 31 май, признава управителят Мария Атанасова:

"Нищо не сме получили. Очакваме към 15-и май, което за нас е малко късно. Разходите – три хранения и всичко."

За първи път хотелиерите в Банско са готови да не затварят обекти, а да продължат да работят, настанявайки бежанци от Украйна. Както и да им дадат работа и сигурност. И точно тук идва абсурдът - държавата спира мярката за хотелите, даващи подслон на хората, избягали от войната, а насочва ресурсът към работодатели за осигуряване на работни места. Такива туристическият бизнес в Банско така или иначе предлага, защото има нужда.

"Леко сме учудени. Редица хотели от тези, които ще работят през лятото, имат готовност и за настаняване на някакъв брой бежанци. Тук говорим за апартаментните хотели, които имат дневна с малък кухненски бокс. Същото се отнася и за студиата", пояснява експертът по менажиране на хотели и член на УС на Съюза на туристическия бизнес в курорта Юлияна Христова.

В Банско се предлага и възможността настанените да започнат да работят, уточнява Христова. По думите ѝ много от бежанците са загубили близки, дом и работа и голяма част от тях ще искат да се интегрират тук, за да могат да си стъпят на краката, а след това – да се върнат, за да построят живота си отново.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59