Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център "Отворени врати за Украйна" помага за адаптирането на бягащите от войната

Снимка: ФБ страницата на центъра

Част от украинските деца вече учат в българските училища, наравно с връстниците си. Друга част сега учат дистанционно с преподаватели в Украйна. Това са част от вариантите за обучение. 25 000 деца за два месеца са влезли в България. И това кара доброволците от център "Отворени врати за Украйна" да се замислят за вариантите как да продължи ученето на децата. От Центъра имат два плана – един краткосрочен и друг дългосрочен. 

Средно по 60 – 70 семейства посреща ситуационният център в София на ден. С тях идват по четири – пет деца. И така бройката за децата, които трябва да се образоват. Тази статистика прави ясно предизвикателството да организираш обучението на украинските ученици. Част от децата могат да се интегрират в български училища и това се прави, обясняват от центъра "Отворени врати за Украйна". Но това става след като родителите или близките са минали през съответните държавни процедури. А децата минат през задължителните за българските училища имунизации. Тази дупка в периода на адаптация искат да запълнят от Центъра, като направят класни стаи за украинчетата, които все още може да се учат чрез компютър с учители в Украйна.

Андрей Николов каза, че краткосрочният план е да има родителски кооперативи, в които децата онлайн да получат образованието.

Столичната община вече е предложила места за обучение, обясни Андрей. Но дори и при уреденост има нужда от техника. Компютри или таблети, или лаптопи. И доброволци, които да помогнат дори да се адаптира клавиатурата за украинския език, обясни той.

Според Юляна Колюкина, която помага на доброволците, в момента украинските деца няма да имат проблем да завършат украинските училища дистанционно.

Подходящата среда за обучение е важна за всеки ученик, каза Ирина Кобоненц. Тя избягала от войната с двете си деца и е един от доброволците, който е готов да помага с преподаването в България. Смята, че има опита, защото в населеното място, където живеела, имала детска площадка, която събирала децата на родители, които ѝ оставяли, докато са на работа:

"Мога да им преподавам. Най- важното е това да се случва в спокойна атмосфера. Нужно е към групата да има и човек, който да е запознат с нуждите на деца със специални потребности. Химикалки, тетрадки и всичко нужно за учениците. През първия месец ще им е нужна адаптация, а не да ги товарим с уроците, за да може лека-полека да си спомнят какво са учили. Аз ще се поинтересувам в кой клас са били децата, какво са учили"

Като майка на две деца тя каза, че е нужно учениците да се социализират с връстниците си. И от опита на сина си, който е в трети клас, Ирина каза, че онлайн обучението не е за предпочитане:

"Присъственото обучение е най-добро. Ще бъде по-ефективно. Едно от децата ми е в трети клас и половината от училищния му живот премина дистанционно. Не е полезно за зрението, социализацията я няма никаква. Като дойдохме в България гледах да го ориентирам към шахмат, танци, карате. Неща, с които и в Украйна се занимаваше. Но и за децата ситуацията е нестандартна. Затова е нужно да имаме поне малко място, цветни стаи, за да се опознаят. Знаете ли, основно доброволците помогнаха да се установя в България. И тук се научих да получавам помощ. По принцип съм свикнала да правя всичко сама, със съпруга ми, дори аз съм помагала на хора".

Ирина Кобоненц каза, че бъдещите ѝ занимания с децата са възможност и да има работа. 

От център "Отворени врати за Украйна" обявиха, че се обмисля вариант бъдещите учители да получават заплата. Ирина не е сигурна дали ще остане в България, или ще се върне в Украйна. Именно към тази стъпка е насочена и втората част от идеята на Андрей Николов. Освен т.нар. кооперативи, той смята, че дългосрочната стратегия е центърът да създаде и училище, което да помогне за интеграцията на децата, чиито семейства и след края на войната в Украйна ще останат в България.

Дали това ще се случи обаче, вече зависи не само от доброволците. А и от българската държава. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Moody's понижи перспективата пред рейтинга на Volkswagen

Рейтинговата агенция Moody's понижи перспективата пред рейтинга на германския производител на автомобили Volkswagen Group. Късно в петък от агенцията обявиха, че перспективата се понижава от "стабилна" на "негативна" заряди "влошените оперативни резултати на най-големия производител на автомобили в Европа". Volkswagen е най-големият..

публикувано на 12.10.24 в 10:16

Бойни действия, дипломатически срещи и ураган белязаха Нобеловата седмица

Войната в Украйна Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията на бойното поле "създава възможност" да се предприемат стъпки за прекратяване на войната в Украйна не по-късно от 2025 г. Той каза това в хърватския град Дубровник на срещата на върха "Украйна-Югоизточна Европа". През октомври, ноември и декември има..

публикувано на 12.10.24 в 09:44
Разрушения след руска атака с дронове в Запорожка област на Украйна, 28 март 2024 г.

Русия е атакувала украинската Запорожка област 425 пъти за денонощие

Русия е атакувала 425 пъти през изминалото денонощие украинската Запорожка област, като силите на Москва са взели на прицел 11 населени места в региона, предаде Укринформ, позовавайки се на информация от началника на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров. Шолц обяви още 1,4 млрд. евро военна помощ за Украйна Съобщава се за двама..

публикувано на 12.10.24 в 09:05
Димо Попов

Италианският бизнес у нас заявява притеснения заради злоупотребите с краткосрочни болнични

Увеличените разходи на бизнеса за персонал налагат спешни мерки за регулиране на злоупотребите с краткосрочните болнични. Конфиндустрия България, която обединява италианския бизнес у нас, работи по предложения за решаването на проблема, както и с недостига на кадри на пазара на труда. Мерките ще бъдат предложени на Министерството на труда и..

публикувано на 12.10.24 в 08:24

Празник на духовната музика в Габрово

Днес в Габрово започва двадесет и второто издание на Празника на духовната музика. Две са концертните вечери в рамките на фестивала, който се провежда в навечерието на духовния празник на Габрово – 14 октомври – деня на Света Петка Българска.  Тази вечер в централния габровски храм "Света Троица" ще звучат източно -православни песнопения...

публикувано на 12.10.24 в 08:14

За една година сигналите за онлайн престъпления над деца са нарастнали шест пъти

До месец септември сигналите за онлайн престъпления над деца, които са постъпили в Националния център за безопасен интернет, са над шест пъти повече спрямо сигналите за миналата година. 99% от всички оплаквания са за престъпления спрямо момичета, съобщи за "Хоризонт" Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет. Антоанета Василева..

публикувано на 12.10.24 в 07:54

Жертвите на урагана "Милтън" в САЩ станаха 17

След урагана "Милтън" е потвърдена смъртта на най-малко 17 души. Вече много организации приемат дарения в помощ на засегнатите райони във Флорида, някои от които все още не са се възстановили от миналия преди това друг силен ураган Хелейн. Ураганът изсипал толкова много дъжд над части от района на Тампа Бей се квалифицира като събитие с..

публикувано на 12.10.24 в 07:46