Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кой съм аз“ е спектакъл за бебета в Кукления театър в Пловдив

Директорът на Кукления театър Петър Влайков заяви, че това представление е специфично преживяване за семейството

Снимка: Кремена Данева

Вратите на Кукления театър в Пловдив вече са отворени и за бебета. Най-новият спектакъл е озаглавен „Кой съм аз“. Декорите са извън театралната зала. Разположени са във фоайето, където удобно ще се настани и най-малката публика. В това приключение могат да участват деца от 6 месеца до 3 години и техните родители. Спектакълът е пътешествие в света на животните, които малчуганите виждат в книжките, но тези книжки оживяват, а срещата отблизо с куклите и актьорите е изпълнена с нежност и топлина. Накрая малките зрители могат да се разходят или да попълзят и разбира се да докоснат всичко, което ги е впечатлило.
Снимка: Кремена Данева

Театърът за бебета е особен вид спектакъл, който не е насочен само към най-малките, а е специфично преживяване за семейството, тъй като извежда родителите и детето от ежедневната рутина и по един красив и смислен начин укрепва връзката между родителя и детето “, каза за БНР директорът на Кукления театър Петър Влайков.

"Това е нещо, което като идея имаме от много време с режисьора Галя Савова. На мен много ми се иска да покрием малко по малко всички възрастови групи в нашата публика и да обърнем специално внимание конкретно на всяка и да работим в посока на едно по-ясно разделение на спектаклите - всеки да е насочен към конкретната възрастова група, защото така най-добре и по най-смислен начин ще стигнем до децата".
Снимка: Кремена Данева

Режисьорът на пиесата Галя Савова каза:

"Никой не знае по какъв начин ще въздейства представлението на всяко едно дете, тъй като то тепърва се развива и не се знае дали ще бъде докоснато от музикантите или ще бъде докоснато от цветовете, които вижда или от куклите, или от самата картинка като цяло".  

Децата ще бъдат поведени в това приказно пътешествие от актрисите Наталия Василева и Михаела Андонова, които заявиха за "Хоризонт":

"Може би всеки път ще бъде различно, ще видим в процеса на забавление, на работа, не на забавление".

"Мисля, че най-важното за децата е вниманието, което им даваме и те тогава са много щастливи и радостни, когато някой ги забелязва и си играе с тях".
Снимка: Кремена Данева

На всеки от спектаклите ще могат да присъстват до 20 - 25 родители и деца, уточнява Петър Влайков.  Те ще са и по-кратки – около 30 минути.   

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20
Валентин Велчев - певец

Валентин Велчев събра естрада и фолк на бляскав концерт в София

Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..

публикувано на 23.02.25 в 06:10
Божидар Златков и Николай Ангелов Иванов

За първи път в ефира на БНР народният изпълнител Божидар Златков изпя песента "Деведжии"

Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..

публикувано на 23.02.25 в 06:00
Историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“

За първи път Столичната община организира възстановка, посветена на делото на Васил Левски

По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...

публикувано на 23.02.25 в 05:24

Моноспектакълът на Димитър Николов „Момо или животът пред теб“ ще се играе на пловдивска сцена

Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов -  „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..

публикувано на 23.02.25 в 05:00
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52