Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20% от всички починали в следствие на пандемията са в работна възраст

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Причините за високата смъртност в България заради Covid-19 при първата вълна през 2020 година са липса на адекватни и навременно приложени мерки, слабо тестване, претоварване на здравната система, липса на ресурси в здравната система, здравният статут на населението, слабото ваксинацинно покритие".

Това каза пред БНР математикът Антони Рангачев.

В Scientific Reports - от системата на авторитетното списание за наука Nature, излезе първата статия за въздействието на Covid пандемията в България и в Източна Европа. Това е едно от малкото проучвания за България, ползвано и към доклада на Европейския комитет на регионите. Автори са университетските преподаватели Антони Рангачев (Чикаго), Георги Маринов от (Станфорд) и Младен Младенов. Изследването е фокусирано върху първата вълна, която премина в Източна Европа. Методологията е приложима за всяка една от следващите вълни.

В предаването "Хоризонт до обед" биологът Георги Маринов посочи, че половината от починалите хора не са документирани като смъртен случай с Covid-19:

"Голяма част от хората умират в домовете си, без да бъдат в болница или без да са били тествани. Затова официалният брой 36 000 починали не е реалното число, то е над 70 000. Около 20% от всички починали в следствие на пандемията са в работна възраст".

"Има стряскащи дисбаланси... Но ние не броим просто хора, броим изгубени години. Когато 60-годишен човек почине, това са 20 години изгубени живот. Метриките слагат акцент върху смъртността в по-младите възрастови групи... Българската система счита за Covid починали само тези, починали в болница", допълни Рангачев.

По думите на Маринов има значение дали си болен от Covid-19 в малко населено място в България, или в голям град:

"София - град е изгубила 0,67% от населението си, докато във Видин е 2%. По-отдалечените и по-слабо развитите икономически региони се характеризират с по-висока смъртност. София има много повече болници и на по-високо ниво, отколкото в провинцията... У нас са умрели повече хора, отколкото се очакваше в началото на пандемията при пълно заразяване. И това е преди ваксините".

В Чехия, Полша и Унгария, сходно засегнати през 2020 година като България, смъртността на глава на населението е два пъти по-малка. В Гърция - четири пъти по-малка в сравнение с България.

Биологът посочи, че някъде в света се инкубира нов вариант на SARS-CoV-2, "защото това е еволюционната логика на развитието на вируса".

Математикът отчете, че решението за отпадане на мерките е било политическо и погрешно.

"Трябва да сме готови за сходни поражения, каквито имаше при предишните вълни".

Интервюто с Антони Рангачев и с Георги Маринов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изсичането на стари дървета - обезлесяване или по-сигурна градска среда?

Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините.  Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..

публикувано на 20.02.25 в 15:08
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43